reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Remont mieszkania: kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Remont mieszkania: kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Lato to najlepszy czas na remont mieszkania. Kiedy dzieci są na koloniach, my możemy spokojnie zająć się remontem mieszkania. Możemy przeprowadzić remont częściowy lub kompleksowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, kreatywności i finansów.

Możliwości ogranicza tylko nasza wyobraźnia… i zasoby portfela. Gdy te się kurczą, nie musimy chwytać się pierwszej z brzegu, finansowej brzytwy. Wystarczy spokojna analiza dostępnych możliwości pożyczkowych i rozmowa z doradcą opowiada główny analityk Expandera – Paweł Majtkowski.

Kredyt na remont, gotówkowy, a może pożyczka hipoteczna?

Banki oferują wiele możliwości, dzięki którym możliwe będzie sfinansowanie naszych planów związanych z mieszkaniem. Jednak nie każda z tych opcji jest dla nas dostępna, lub nam potrzebna. Nim więc podejmiemy decyzję o wyborze produktu finansowego, który spełni nasze potrzeby, warto dokładnie zastanowić się ile i na co pieniędzy będziemy potrzebować.

Tu pomocny będzie specjalny kalkulator budowlany. Pomoże nam wyliczyć przestrzeń do wyremontowania, zakres prac i potrzebne materiał. Załóżmy, że żyjemy w średniej wielkości mieszkaniu ok. 50 m2. Tworzą go m.in. salon o następujących wymiarach: długość po podłodze 5 m, szerokość 4 m wysokość 220 cm, jedno okno 150/150cm i drzwi standardowe 80/200 cm. Podsumowując: dwie węższe ściany pomniejszone o powierzchnię drzwi i okna 4,95 m2. do tego dwie szersze ściany 11 m2 oraz podłoga z sufitem ( 2x20 m2) Daje nam całkowitą powierzchnię pokoju ok. 56 m2.

Zobacz także:  Jak oszczędzać na zakupach?

Remont salonu

Remont salonu najczęściej rozpoczyna się od usunięcia starych powłok malarskich lub tapety. Następnie przystępujemy do gruntowania, gładzi i malowania. Potrzebne nam będą szpachelki (2,50–4 zł), gładź (50–70 zł) i grunt (15–20 zł). Do tego papier ścierny, którego koszt waha się miedzy 10 a 15 zł, gips szpachlowy (5–7 zł), a także pędzle (15–20 zł za zestaw) i wałki do malowania (35–45 zł). Najważniejszy element, czyli farbę, kupimy w granicach 20 zł za 2 l. białej i 80 zł za kolor. Koszt całkowity samych produktów dla dużego pokoju wyniesie ok. 200 zł. Należy go jednak dostosować do rozmiarów pokoju, a w tym celu pomocne będą informacje na opakowaniach dotyczące wydajności. W przypadku mieszkania o kompletnej powierzchni 56 m2 ten koszt może się okazać nawet dwa razy większy.

Możemy sami podjąć się remontu salonu, jeśli wiem jak to zrobić. W innym przypadku, lepiej zaufać sprawdzonej ekipie budowlanej. Liczmy się jednak z tym, że wtedy wzrośnie koszt odświeżenia mieszkania. Robotnicy najczęściej liczą sobie: za usunięcie starych powłok malarskich 4 zł za 1 m2; gruntowanie – 1,5 zł/ 1 m2; gładzie gipsowe 10 zł/ 1 m2; malowanie dwukrotne 6 zł/ 1 m2. Poszczególne prace remontowane dla naszego pokoju wyniosą dla powierzchni ok. 36 m2 (cztery ściany + sufit) 144 zł za usunięcie starej farby, do tego 54 zł za nałożenie gruntu, 360 zł za gładzie szpachlowe oraz 216 za malowanie. W sumie koszt prac zleconych zewnętrznej ekipie w jednym pokoju wyniesie ok. 700 zł. Na tej podstawie możemy już samodzielnie wyliczyć koszt remontu dla kolejnego pokoju (lub sypialni) oraz przedpokoju.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy brakuje pieniędzy na remont?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

poddasze, remont Fot. Fotolia
poddasze, remont Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama