Kategorie

Remont mieszkania: kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

poddasze, remont Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia
Lato to najlepszy czas na remont mieszkania. Kiedy dzieci są na koloniach, my możemy spokojnie zająć się remontem mieszkania. Możemy przeprowadzić remont częściowy lub kompleksowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, kreatywności i finansów.

Możliwości ogranicza tylko nasza wyobraźnia… i zasoby portfela. Gdy te się kurczą, nie musimy chwytać się pierwszej z brzegu, finansowej brzytwy. Wystarczy spokojna analiza dostępnych możliwości pożyczkowych i rozmowa z doradcą opowiada główny analityk Expandera – Paweł Majtkowski.

Kredyt na remont, gotówkowy, a może pożyczka hipoteczna?

Reklama

Banki oferują wiele możliwości, dzięki którym możliwe będzie sfinansowanie naszych planów związanych z mieszkaniem. Jednak nie każda z tych opcji jest dla nas dostępna, lub nam potrzebna. Nim więc podejmiemy decyzję o wyborze produktu finansowego, który spełni nasze potrzeby, warto dokładnie zastanowić się ile i na co pieniędzy będziemy potrzebować.

Tu pomocny będzie specjalny kalkulator budowlany. Pomoże nam wyliczyć przestrzeń do wyremontowania, zakres prac i potrzebne materiał. Załóżmy, że żyjemy w średniej wielkości mieszkaniu ok. 50 m2. Tworzą go m.in. salon o następujących wymiarach: długość po podłodze 5 m, szerokość 4 m wysokość 220 cm, jedno okno 150/150cm i drzwi standardowe 80/200 cm. Podsumowując: dwie węższe ściany pomniejszone o powierzchnię drzwi i okna 4,95 m2. do tego dwie szersze ściany 11 m2 oraz podłoga z sufitem ( 2x20 m2) Daje nam całkowitą powierzchnię pokoju ok. 56 m2.

Zobacz także:  Jak oszczędzać na zakupach?

Remont salonu

Reklama

Remont salonu najczęściej rozpoczyna się od usunięcia starych powłok malarskich lub tapety. Następnie przystępujemy do gruntowania, gładzi i malowania. Potrzebne nam będą szpachelki (2,50–4 zł), gładź (50–70 zł) i grunt (15–20 zł). Do tego papier ścierny, którego koszt waha się miedzy 10 a 15 zł, gips szpachlowy (5–7 zł), a także pędzle (15–20 zł za zestaw) i wałki do malowania (35–45 zł). Najważniejszy element, czyli farbę, kupimy w granicach 20 zł za 2 l. białej i 80 zł za kolor. Koszt całkowity samych produktów dla dużego pokoju wyniesie ok. 200 zł. Należy go jednak dostosować do rozmiarów pokoju, a w tym celu pomocne będą informacje na opakowaniach dotyczące wydajności. W przypadku mieszkania o kompletnej powierzchni 56 m2 ten koszt może się okazać nawet dwa razy większy.

Możemy sami podjąć się remontu salonu, jeśli wiem jak to zrobić. W innym przypadku, lepiej zaufać sprawdzonej ekipie budowlanej. Liczmy się jednak z tym, że wtedy wzrośnie koszt odświeżenia mieszkania. Robotnicy najczęściej liczą sobie: za usunięcie starych powłok malarskich 4 zł za 1 m2; gruntowanie – 1,5 zł/ 1 m2; gładzie gipsowe 10 zł/ 1 m2; malowanie dwukrotne 6 zł/ 1 m2. Poszczególne prace remontowane dla naszego pokoju wyniosą dla powierzchni ok. 36 m2 (cztery ściany + sufit) 144 zł za usunięcie starej farby, do tego 54 zł za nałożenie gruntu, 360 zł za gładzie szpachlowe oraz 216 za malowanie. W sumie koszt prac zleconych zewnętrznej ekipie w jednym pokoju wyniesie ok. 700 zł. Na tej podstawie możemy już samodzielnie wyliczyć koszt remontu dla kolejnego pokoju (lub sypialni) oraz przedpokoju.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy brakuje pieniędzy na remont?

Remont łazienki i przedpokoju

Łazienka i toaleta – te miejsca w mieszkaniu z powodu częstego użytkowania również bardzo szybko potrzebują remontu. Ustalmy najpierw powierzchnię, na której będziemy pracować: w średniej wielkości mieszkaniu łazienka z toaletą ma ok. 2 m szerokości po podłodze, do tego 3,5 m długości, wysokość 220 cm i drzwi 80/200 cm. Dwie szersze ściany to 15,4 m2. Pomniejszone o powierzchnię drzwi – 1,6 m2 dają nam 13,8 m2. Do tego liczymy dwie węższe ściany – 8,8 m2 oraz podłogę z sufitem czyli 14 m2. Finalnie otrzymujemy powierzchnię całkowitą łazienki 36,6 m2.

Na początku zlecimy ekipie fachowców pozbycie się starych płytek i położenie nowych. Taka usługa kosztować nas będzie 450 zł. Z kolei położenie nowych płytek (przyjmując wariant najtańszy, czyli we wzór prosty) to już koszt 1800 zł. Następnie musimy policzyć koszt demontażu starych baterii, wanny i toalety, co nie powinno przekroczyć w sumie kosztu 200 zł. Sporo wydamy też na montaż urządzeń sanitarnych. Za wannę prostą i wykonanie zabudowy zapłacimy średnio 160 zł. Przy wannie półokrągłej ten koszt wzrośnie już o 30 zł. Za zainstalowanie umywalki, baterii oraz syfonu zapłacić będziemy musieli ok. 100 zł, a za toaletę 90 zł. Rozwiązaniem zastępczym dla wanny może być kabina prysznicowa. Jej montaż to koszt 160 zł, a samego panelu 80 zł. Będziemy musieli też zlecić dobremu hydraulikowi zadanie włączenia punktów hydraulicznych. Koszt jednego to 100 zł, a w naszej łazience będziemy mieli minimum trzy. Na remont łazienki będziemy musieli zatem przeznaczyć minimum 3100 zł.

Zobacz także: Umowy zawierane przez Internet (online) – czy trzeba je drukować?

Do kosztu robocizny musimy doliczyć wydatki na materiały. Powierzchnia jednej płytki ceramicznej wynosi 0,5 m2. Do naszej łazienki będziemy potrzebowali minimum 60 sztuk. Koszt jednej to średnio 40 zł, więc przy tym wyliczeniu wydamy na nie 2400 zł. Do tego dochodzą urządzenia sanitarne: wanna – koszt od 200 zł do nawet 8 tysięcy, kabina prysznicowa – 3002000 zł, WC – 100700 zł, a do tego dwie baterie (umywalkowa i wannowa) – 600 zł. Przy najtańszym wariancie na artykuły do łazienki wydamy przynajmniej 3500 zł.

Remont kuchni

W następnej kolejności remontujemy kuchnię. Tu pewne czynności się powtórzą. Na początek skucie glazury i położenie nowych płytek. Ile będziemy ich potrzebować? To trudno wyliczyć, gdyż zależy to od powierzchni mebli kuchennych lub zabudowy, którą będziemy chcieli wykorzystać. Z tego samego względu trudno też policzyć ilość farby potrzebnej do pokrycia drugiej ściany i ścian bocznych. Przyjmijmy, że średnia powierzchnia całkowita kuchni to: 4 m długości i 2 szerokości, czyli 8 m2 x 2 = 16 m2, do tego dwie szersze ściany – 8,8 m2 i dwie węższe, pomniejszone o drzwi i okno – w sumie ok. 1 m2. Daje nam to pełną powierzchnię ok. 25 m2. Na tej podstawie musimy ustalić jaką część kuchni poświecimy na meble, a jaką na kafelki i farby.

Ważnym i kosztownym elementem są meble do kuchni. Za gotowy zestaw zapłacimy od 1000 do 3000 zł. Jeśli jednak marzy nam się wykonana na zamówienia zabudowa to koszt może wzrosnąć nam nawet do 10 000 zł. W tym wypadku zapłacimy nie tylko za sam produkt, ale też usługi związane z montażem szafek górnych i dolnych, lodówki, kuchenki, zlewu etc. Do tej sumy należy doliczyć cenę sprzętu AGD. Za lodówkę zapłacimy od 1000 do 2000 zł, koszt pralki to z kolei 600 zł, a zmywarki 1000 zł. Mniej więcej taką samą kwotę zapłacimy za kuchenkę lub płytę indukcyjną. Przy minimalnym wariancie, nie wliczając robocizny, wyremontowanie kuchni pochłonie co najmniej 7 tysięcy zł.

Odświeżenie mieszkania to ogromny wydatek, na który musimy mieć przygotowane przynajmniej 20 tys. zł. Należy jednak brać pod uwagę możliwość podwyższenia tych kosztów, co może wyniknąć bezpośrednio z naszych potrzeb czy nieoczekiwanych prac. Remont jest jednak często koniecznością, a nie fanaberią z której możemy zrezygnować. Jak zatem sfinansować taką inwestycję? Na przykład poprzez produkty finansowe, które warto wcześniej dokładnie przeanalizować.

- Gdy ostatecznie podejmiemy decyzję o remoncie, a w naszym portfelu zabraknie środków na sfinansowanie go, możemy skorzystać z dwóch sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam uzyskać potrzebne pieniądze. Będzie to kredyt gotówkowy, albo pożyczka hipoteczna – mówi główny analityk firmy Expander Paweł Majtkowski.

Jeśli nie myślimy o kompleksowym remoncie to możemy rozważyć w pierwszej kolejności tradycyjny kredyt gotówkowy. Jego kwota jest nieograniczona i może zaczyna się już o 1 tys. zł. Oprocentowanie wynosi od 15 do 24%, ale taki kredyt możemy uzyskać nawet w ciągu dnia. Jeśli jednak będziemy potrzebowali przynajmniej 20 tys. zł., należy wtedy zastanowić się nad innym rozwiązaniem – pożyczką hipoteczną.

- Pożyczka hipoteczna działa jak kredyt, ale oparty na zabezpieczeniu. Jest nim nieruchomość. Dzięki temu bank ponosi mniejsze ryzyko udzielenia nam pożyczki, a my otrzymujemy niższe oprocentowanie. Z drugiej strony wzięcie takiej pożyczki wiąże się z dodatkowymi kosztami np. poprzez ustanowienie hipotekiwyjaśnia Paweł Majtkowski.

Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 78% rocznie. Procedura związania z uzyskaniem wsparcia jest trochę skomplikowana i może nam zająć nawet miesiąc. Dlatego lepiej nie podejmować ostatecznej decyzji o wyborze produktu finansowego samodzielnie. Można skontaktować się z doradcą finansowym, który przejrzy dostępne oferty banków i zaproponuje najlepsze rozwiązanie, wypełniając za nas wszelkie formalności.

Paweł Majtkowski/ Expander

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.