REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konto dewizowe – czy warto je zakładać?

REKLAMA

REKLAMA

Konto dewizowe to konto, dzięki któremu możemy się rozliczać w obcej walucie. Konto dewizowe może przydać się nam np. przy spłacie kredytu w obcej walucie lub podczas wyjazdu zagranicznego do robienia zakupów.

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenia w obcej walucie, spłata kredytu w euro lub frankach, wymiana dewiz, wyjazd za granicę, zakupy w markowych zagranicznych sklepach – jest sporo powodów dla których warto założyć konto walutowe. Kiedy należy otworzyć taki rachunek, który bank proponuje najlepsze rozwiązania i najniższe opłaty za jego prowadzenie? Czym takie konto różni się od standardowego i jakie są jego zalety? Na te pytania warto znać odpowiedzi decydując się na konkretną ofertę banku.

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na którym gromadzimy i przechowujemy pieniądze w określonej walucie obcej. Takie konto można założyć w wybranych bankach, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek w oddziele banku lub online, za pomocą bankowości internetowej. Wizyty w oddziale wymagają: PKO BP, Bank Pekao SA i Bank BPH. Bez wychodzenia z domu możemy założyć rachunek dewizowy m.in. w BZ WBK, Banku Millenium, mBanku, Alior Banku i w BRE Banku. Jak widać nie wszystkie banki oferują konta walutowa. W Banku Pocztowym, Eurobanku czy Crédit Agricole nie otworzymy konta walutowego, ponieważ wymienione banki nie oferują rachunków dewizowych.

Rachunek walutowy na pewno przyda się tym, którzy mają przychody w obcych walutach, często robią przelewy walutowe, otrzymują takie lub po prostu wymieniają złotówki na waluty obce i odwrotnie mówi Marta Bartoszczyk, rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl. – Konto dewizowe minimalizuje koszty związane z wymianą walut – dodaje.

Zobacz także: Co ze sprzedażą mieszkania obciążonego kredytem we frankach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo często konto walutowe jest dodatkowym rachunkiem do standardowego konta w danym banku. Banki najczęściej oferują prowadzenie rachunków dewizowych dla dolarów amerykańskich, funtów brytyjskich, franków szwajcarskich i dla euro.

Koszty związane z otwarciem rachunku walutowego i jego prowadzeniem są różne, w zależności od banku. I tak np. BNP Paribas pobiera 20 zł za założenie takiego konta, natomiast prowadzi je bezpłatnie. Niewiele banków pobiera opłaty za prowadzenie takiego rachunku, są to m.in: PKO BP (5 zł), Bank BPH (5 zł), Bank Millennium (1 euro).

Opłaty za konto dewozowe

REKLAMA

Oferty poszczególnych banków różnią się od siebie głównie trzema rodzajami kosztów. Po pierwsze kosztami przelewów, które wpływają lub wychodzą z rachunku na konta innych banków. Opłatami związanymi z wydaniem i obsługą karty płatniczej, w tym wypłata pieniędzy w bankomatach w Polsce i za granicą. Gdy korzystamy z konta dewizowego, aby obniżyć koszty spłaty kredytów walutowych, warto z kolei sprawdzić jakie są koszty transakcji bezgotówkowych.

Jeżeli konto walutowe traktujemy jako sposób oszczędzania i gromadzimy na nim dewizy, powinniśmy zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz koszty prowadzenia takiego rachunku. Jeżeli konto ma służyć do wymiany walut lub spłacania kredytu hipotecznego w euro czy frankach, szczególną uwagę należy zwrócić na koszty przelewów. Zanim zasilimy konto dewizowe rozsądnie będzie zapoznać się z aktualnymi kursami i wybrać najkorzystniejszy sposób zakupu waluty. Najwygodniej jest skorzystać z wymiany walut w internecie, np. za pośrednictwem internetowych platform wymiany walut, takich jak serwis Walutomat.pl. Dzięki serwisowi Walutomat.pl posiadacze kont walutowych nie są uzależnieni przede wszystkim od wysokich kursów walut, po jakich banki wymieniają złotówki i dewizy. Różnice w kursach między bankami a tymi oferowanymi na platformie Walutomat.pl sięgają nawet do 6% na niekorzyść banków. Nie mniej istotnym czynnikiem jest uniezależnienie się od godzin pracy banków i księgowań zleconych transakcji. Na internetowej platformie wymiany walut transakcje realizowane są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, w dni wolne od pracy i święta.

W naszym serwisie przyjmujemy zlecenia wymiany walut z kont walutowych i złotówkowych z wszystkich banków posiadającymi siedzibę w Polsce. Dla klientów posiadających konto w bankach PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, BRE Banku, Banku Millenium lub Alior Banku przelewy są realizowane bezpłatnie i natychmiastowo. W przypadku pozostałych banków przelewy funkcjonują jako krajowe transakcje walutowe, czyli wg sztandarowych zasad mówi Marta Bartoszczyk.

Zobacz także:  Jak odzyskać pieniądze od bankrutującego biura podróży?

Zalety posiadanie karty walutowej

Największą korzyścią jaką daje posiadanie karty walutowej są oszczędności wynikające z braku kosztów wymiany walut.

Jeśli otwieramy rachunek walutowy, aby korzystać z niego za granicą i w ten sposób obniżać koszty urlopu albo do transakcji internetowych w zagranicznych e-sklepach przydatna będzie karta płatnicza w walucie obcej. Niestety, nie wszystkie banki wydają karty walutowe do prowadzonych rachunków dewizowych. Warto więc sprawdzić bank i pod tym kątem. Może się bowiem okazać, że otworzyliśmy rachunek walutowy właśnie z myślą o karcie do konta, a nasz bank nie wyda nam takiej karty.

Gdy mamy pewność, że możemy liczyć na wydanie karty walutowej do rachunku, warto sprawdzić koszty wydania i obsługi karty, prowizje za wypłaty gotówki w bankomatach i placówkach w kraju i za granicą oraz czy za pomocą naszej karty będziemy mogli kupować w Internecie.

Konto walutowe jest podstawowym narzędziem dla przedsiębiorców prowadzących rozliczenia w walutach obcych, dla osób spłacających kredyty walutowe, a także dla tych, którzy wyjeżdżają na urlopy za granicę. Przeglądając ofertę rachunków walutowych należy dokładnie przeanalizować opłaty i prowizje pod kątem własnych potrzeb oraz celu, w jakim będziemy je wykorzystywać.

Dodatkowe, niemałe korzyści czysto finansowe, możemy osiągnąć łącząc funkcjonalność rachunku walutowego z tanią wymianą walut w internecie, np. na platformie Walutomat.pl, gdzie kurs wymiany możemy ustalić sami.

Zobacz także:  OFE – krótki przewodnik po najważniejszych zagadnieniach

Źródło: Walutomat.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA