reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

Jeśli inwestujemy w złoto, uważajmy na to fałszywe. Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że w Internecie coraz częściej można naciąć się na sprzedawców oferujących fałszywe złoto. Zobacz jak nie dać się oszukać.

Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że najczęściej klienci oszukiwani są przez sprzedawców internetowych, których działania ciężko kontrolować. Aby ustrzec się przed zakupem fałszywej biżuterii warto poznać sposoby jej podrabiania, a także metody rozpoznawania fałszywego kruszcu.

Złoto to podstawowy kruszec branży biżuteryjnej. Szacuje się, że do 2010 roku, w całej historii zostało wydobytych 166 tys. ton złota. Odpowiada to objętości 8500 m³ lub sześcianowi o krawędzi 20,4 m. Światowa konsumpcja wydobywanego złota w 50% jest właśnie zużywana w jubilerstwie/w produkcji jubilerskiej.

Zobacz także: W 2013 roku spadną ceny złota

W dzisiejszych czasach można podrobić wszystko, a fałszerze biżuterii wymyślają coraz to nowsze sposoby podrabiania złota i sprzedawania go jako oryginalne.

Fałszywe złoto w Internecie

Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że najwięcej oszustw podrabiania złotej biżuterii dokonywanych jest w Internecie. Wielu sprzedawców oferuje:

- metale szlachetne nie posiadające wymaganych prawem oznaczeń

- przedmioty wykonane z metali szlachetnych sprzedawane jako złote lub srebrne

- wyroby wykonane współcześnie, sprzedawane jako antyki, z podrobionymi cechami probierczymi i znakami wytwórców.

Zobacz także:  Jak inwestować w złoto – poradnik

Jako dystrybutor złota, ale też właściciel sieci sklepów skupujących złoto bulwersuje nas temat podrabianej złotej biżuterii. Nie jest to oszustwo na dużą skalę, ale obserwujemy coraz więcej przypadków sprzedaży  fałszywej biżuterii, niczego nie spodziewającym się klientom. Najczęściej oszustwa dokonywane są w Internecie i to właśnie tam znajduje się najwięcej fałszywej biżuterii. Chcemy edukować Polaków i tłumaczyć na czym polega proceder podrabiania złota i jak ustrzec się przed oszustami” – mów Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej.

W jaki sposób podrabia się złotą biżuterię?

Metod podrabiania biżuterii jest wiele. Zazwyczaj jest to tombak tzw. mosiądz czerwony, czyli stop miedzi z cynkiem sprzedawany jako prawdziwe złoto. Wykrycie takiej podróbki jest bardzo proste, ale to właśnie tego rodzaju oszustwa stosuje się najczęściej. Jednym z powszechnych sposobów  jest również dopinanie do fałszywych łańcuszków złotych zapięć, tak aby klient myślał, że cały łańcuszek jest ze złota. Równie popularne jest stosowanie  znaku wyższej próby na zapięciach i dużo niższej na samym łańcuszku. W takim przypadku zapięcia mogą mieć próbę np. 375, a sam łańcuszek próbę 333. Pod postacią białego złota sprzedawana jest również stal chirurgiczna oraz nierdzewna, która imituje szlachetny kruszec. Oszuści często również platerują, pozłacają biżuterię i sprzedają jako pełnowartościowy złoty przedmiot. W Polsce najniższą próbą, w której można wykonać biżuterię i wprowadzić ją do obrotu to 8 karatów (próba 333). Najwyższą próbą dla złota stosowaną do biżuterii w Polsce są 23 karaty (próba 960). Możemy zrobić również 24 karatową biżuterię (próba 999), ale z racji kruchości, taki wyrób nie będzie trwały.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama