reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem we frankach

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem we frankach

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem we frankach jest jak najbardziej możliwa, jednak mogą pojawić się pewne problemy. Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem we frankach może się nie opłacać, kwota wypłacona w złotówka może nie wystarczyć na spłatę całego zadłużenia. Co można w takiej sytuacji zrobić? Zobacz poradnik.

Kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskim to już historia. Wciąż jednak udział takich kredytów w portfelu kredytowym rodzimych banków jest znaczący. Mimo że jeszcze kilka lat temu frank szwajcarski był w zasadzie podstawową walutą kredytową w Polsce, dziś wiele osób które ma kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim, chciałoby kupione w nim mieszkanie sprzedać. Niestety, choć jest to możliwe, taka operacja może być raczej mało opłacalna – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Ryzykowny wybór

Ogromna popularność kredytów we franku szwajcarskim uświadomiła wielu Polakom, jak poważnym problemem może być ryzyko związane z kursem walutowym. Według ekspertów firmy Conse Doradcy Finansowi, Polacy zaciągali kredyty w CHF, przy kursie 2,0–2,5 PLN. Krytyczny punkt wartość franka szwajcarskiego osiągnęła w sierpniu 2011 roku, gdy frank kosztował ponad 4 złote. W chwili obecnej, jego kurs utrzymuje się na poziomie 3,40 PLN. Doprowadziło to do sytuacji, w której znacznie wzrosły zobowiązania kredytobiorców.

Zobacz także: Jakich pożyczek Polacy zaciągają najwięcej?

– Aktualne saldo zadłużenia wielu osób jest wyższe niż w momencie zaciągania kredytu. Klient, który pożyczył kapitał przeliczany wedle kursu 1 CHF = 2,5 PLN obecnie musi zapłacić o 36% więcej za każdego zwracanego franka – mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Próbując sprzedać mieszkanie kupione na kredyt we franku szwajcarskim, może się okazać, że potencjalny nabywca zaproponuje kwotę, która zwyczajnie nie wystarczy na uregulowanie wszystkich zobowiązań wobec banku. Trzeba także zwrócić uwagę na spadek wartości lokali używanych, który nastąpił w ciągu ostatnich trzech lat oraz atrakcyjną ofertę na rynku pierwotnym. – Potencjalni nabywcy oczekują, że osoba sprzedająca kredytowane lokum zaoferuje bardziej atrakcyjną cenę. Dla wielu posiadaczy kredytu denominowanego w CHF szybka sprzedaż mieszkania wiązałaby się z koniecznością dopłacenia do kredytu – dodaje Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Co na to banki?

Okazuje się jednak, że polityka rodzimych banków może być dodatkowym utrudnieniem. Trzy wiodące banki po prostu nie pozwalają na przejęcie długu przez nowego nabywcę w przypadku sprzedaży mieszkania, które jest zabezpieczeniem kredytu we franku szwajcarskim. Kilka pozostałych podejmuje takie decyzje dopiero po szczegółowym zapoznaniu się ze sprawą. Według Andrzeja Brudzyńskiego z Conse Doradcy Finansowi, to jakie stanowisko zajmie bank wynika z relacji między saldem aktualnego zadłużenia, a rynkową wartością mieszkania. Przy ewentualnej cesji kredytu, ważną kwestią jest wysokość dochodów, jakie uzyskuje potencjalny nabywca mieszkania.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Frank szwajcarski Fot. Fotolia

tabela Fot. RynekPierwotny.com
tabela Fot. RynekPierwotny.com

tabela Fot. RynekPierwotny.com
tabela Fot. RynekPierwotny.com

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama