reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Kredyt gotówkowy jest najpopularniejszą formą pożyczki. Aby wziąć kredyt gotówkowy, nie potrzebujemy zabezpieczenia w postaci hipoteki. Okres spłaty kredytu gotówkowego nie jest długi oraz nie generuje zbędnych formalności. Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Zobacz, co jest ważne podczas zaciągania kredytu gotówkowego.

Dla statystycznego Kowalskiego kredyt gotówkowy to często jedyna droga do uzyskania dodatkowych środków na remont domu, świąteczne prezenty czy wakacyjny wyjazd. Dlatego z pewnością wielu Polaków z ulgą przyjęło informację o złagodzeniu warunków otrzymania kredytu gotówkowego przez KNF. Dzięki temu banki będą mogły bardziej liberalnie podejść do badania naszej zdolności kredytowej
i częściej udzielać nam pożyczek. Choć nowe założenia mają być wprowadzone do 31 lipca, wiele banków już teraz dostosowuje swoje polityki ryzyka do nowych norm.

Kto może uzyskać kredyt gotówkowy?

Ubiegając się o kredyt gotówkowy przede wszystkim należy mieć pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i posiadać stały dochód z akceptowanego przez bank źródła. Najbardziej preferowane są umowy o pracę, działalność gospodarcza w formie pełnej księgowości z książką przychodów i rozchodów, umowa o dzieło lub zlecenie, działalność rolnicza, renta i emerytura. Do kredytu mogą także przystąpić osoby pracujące za granicą, ale tylko wówczas jeśli ich firma ma przedstawicielstwo w Polsce lub klient rozlicza się z podatku dochodowego w kraju.

Zobacz także: Pożyczka gotówkowa – kiedy warto ją wziąć?

Na co zwrócić uwagę podczas zaciąganie kredytu gotówkowego?

Decydując się na kredyt warto zwrócić uwagę na wysokość raty, która powinna pozwalać na swobodną spłatę i nie obciążać zanadto domowego budżetu. Czasem samo porównanie rat może jednak nie wystarczać, ponieważ często nie uwzględniają one prowizji czy składki ubezpieczeniowej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest porównywanie ofert po koszcie całkowitym bądź RRSO. Należy także mieć świadomość, że banki posiadają bardzo urozmaiconą ofertę dotyczącą kredytów gotówkowych, między którymi różnice mogą leżeć w kwestii wysokości kredytu, kosztów uzyskania, czasu otrzymania oraz okresu spłaty. Warto więc dokładnie zastanowić się, co przy wzięciu kredytu jest dla nas najważniejsze.

Czas otrzymania, okres spłaty i maksymalna kwota kredytu

Jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu pożyczki, warto wybrać bank, w którym procedura ta trwa najkrócej, na ogół trwa to jednak od jednego do kilku dni. Jeśli priorytetowe znaczenie ma dla nas okres spłaty, najlepszym wyborem będzie bank, który oferuje możliwie najdłuższy okres kredytowania. Zazwyczaj banki udzielają pożyczek maksymalnie do 10 lat. Również kwota jaką można uzyskać uzależniona jest od parametrów kredytowych w danym banku i od zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę. Obecnie minimalna kwota kredytu to 500 zł, podczas gdy maksymalna sięga nawet 250 tys. zł.

Zobacz także:  Czy kobieta w ciąży dostanie kredyt hipoteczny?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama