REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

Bank Fot. Fotolia
Bank Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rachunek powierniczy w Polsce jest ciągle nowym produktem, ale zyskującym na popularności od czasu obowiązywania tzw. ustawy deweloperskiej. Inwestorzy, którzy nie rozpoczęli budowy przed 29 kwietnia 2012 roku muszą założyć rachunek powierniczy. Co dzięki temu zyskujemy? I gdzie najlepiej założyć rachunek powierniczy?

Przepisy z 29 kwietnia 2012 r. miały duży wpływ na sytuację na rynku nieruchomości. Deweloperzy, chcąc się przed nimi chronić, starali się rozpocząć nowe inwestycje jeszcze przed wejściem w życie ustawy. W rezultacie uzyskali pozwolenie na budowę rekordowo dużej liczby inwestycji.

REKLAMA

Założenia ustawy

Ci, którym nie udało się rozpocząć budowy przed 29 kwietnia 2012 r., muszą uwzględnić w swoich planach przepisy ustawy. A te nakładają na nich m.in. kosztowny obowiązek otwierania w bankach rachunków powierniczych. Obowiązek posiadania takiego rachunku ma nie dopuścić do finansowania inwestycji z pieniędzy klientów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – komu przynosi korzyści?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą są dwa rodzaje rachunków powierniczych: zamknięte i otwarte. Te drugie mogą funkcjonować z gwarancją bankową lub ubezpieczeniową. W pierwszym przypadku, bank wypłaca zgromadzone pieniądze dopiero po zakończeniu inwestycji. Ten typ rachunku jest mniej korzystny, ponieważ inwestor musi posiadać większy kapitał początkowy. Bardziej atrakcyjny jest rachunek otwarty. W jego przypadku pieniądze są wpłacane na konto dewelopera każdorazowo po przeniesieniu na klienta prawa własności do lokalumówi Romuald Margol, CEO General Director w PolishProperty.eu.

W przeszłości zdarzały się przypadki, kiedy deweloper przeznaczał pieniądze wpłacone przez klientów na realizację inwestycji, a kilka miesięcy później ogłaszał upadłość. Na odzyskanie wpłaconej kwoty najczęściej nie było już szans. Konsumenci skarżyli się, że ich pieniądze nie są w odpowiedni sposób chronione, dlatego ustawodawca wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Powiernicze nabycie nieruchomości

Co nam daje rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy oferowany jest przez wiele polskich banków. Na swoich stronach internetowych banki szczegółowo informują klientów zainteresowanych ofertą i tłumaczą na jakich zasadach opiera się otwarcie takiego rachunku.

Utrata środków pieniężnych, których gromadzenie bardzo często jest efektem długoletnich wyrzeczeń, to bolesne doświadczenie, dlatego bardzo ważne jest, by dobrze się zabezpieczyć. W przypadku dokonywania transakcji zakupu nieruchomości z wykorzystaniem rachunku powierniczego mamy gwarancję ochrony naszych pieniędzy w sytuacji niewywiązania się powiernika z warunków umowy zawartej zgodnie z postanowieniami stronmówi Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Banking-Magazine.pl.

Zobacz także: Inwestorzy indywidualni budują więcej, niż deweloperzy – raport GUS

Trzeba mieć na uwadze, że oferta przygotowana dla dewelopera różni się od oferty przygotowanej dla klienta indywidualnego. Warto jednak zapoznać się z ofertami banków w zakresie otwierania i prowadzenia rachunku, ponieważ daje to dobry obraz sytuacji na rynku.

Gdzie założyć rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy oferuje City Handlowy, zapewniając, że zabezpieczy on klienta przed utratą środków przekazanych na rzecz ich dostawcy, a także poprawi jego wiarygodność finansową. W przypadku postępowania egzekucyjnego środki znajdujące się na rachunku powierniczym nie podlegają zdjęciu. Opłaty, które ponosi klient w ramach otwarcia i prowadzenia rachunku w City Handlowym zależą wyłącznie od stopnia złożoności umowy i są negocjowane z klientem, podobnie jak oprocentowanie środków.

Zobacz także: Co zamiast „Rodziny na Swoim” – autorskie propozycje deweloperów

Również w Banku Zachodnim WBK jest możliwość założenia rachunku powierniczego. Korzyści płynące z założenia rachunku, to zabezpieczenie środków finansowych klienta oraz dostęp do nich zarówno przez posiadacza, jak i kontrahenta w sytuacjach określonych w umowie podpisanej z bankiem. Z rachunku można skorzystać w przypadku zakupu nie tylko mieszkania, lecz także towarów i usług. Opłaty i prowizje pobierane za prowadzenie rachunku zależą od wynegocjowanych przez strony warunków popisanej umowy.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie jest konieczne?

REKLAMA

Zabezpieczyć swoje interesy można także w Banku BGŻ. Podobnie jak w City Handlowym, korzyścią z prowadzenia rachunku w BGŻ jest potwierdzenie wiarygodności finansowej i handlowej klienta. Środki, które są na rachunku, nie podlegają zajęciu w przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Oprocentowanie i opłaty, które ponosi klient banku, są dopasowywane indywidualnie do każdego powiernika i zależą od wysokości środków zdeponowanych na rachunku powierniczym.

Millennium Bank oferuje rachunek powierniczy poprawiający bezpieczeństwo przechowywanych na nim środków, także w przypadku postępowania egzekucyjnego. Wyciągi z rachunków udostępniane są klientom w dogodny sposób, np. drogą elektroniczną, a opłaty dostosowane są indywidualnie do potrzeb każdego klienta.

Rachunki można ponadto założyć w takich bankach, jak BRE Bank, ING Bank, PKO BP, Bank BPS, Bank Gospodarstwa Krajowego i Bank DnB NORD.

Większość z nich, oferując usługę rachunku powierniczego, dostosowuje warunki i wysokość opłat za jego otwarcie i prowadzenie indywidualnie do potrzeb swoich klientów. Ten typ usługi jest szybką, powszechną i niedrogą formą zabezpieczenia zdeponowanych środków.

Zobacz także: Ustawa deweloperska a prospekt informacyjny – czy wszyscy klienci go otrzymują?

Mateusz Kozłowicz – PolishProperty.eu

Martyna Derek – Sfera-Finansów.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA