REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obniżyć koszt kredytu walutowego?

Finanse Fot. Fotolia
Finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koszt kredytu walutowego można obniżyć kupując walutę we własnym zakresie. Unikamy wtedy pośrednika w postaci banku i tym samym zmniejszamy koszt kredytu walutowego. Obcą walutę można kupować w internetowych serwisach wymiany walut. Przeczytaj, co trzeba wiedzieć na ten temat.

W Polsce obecnie ponad 700 tys. osób zadłużonych jest we frankach szwajcarskich i blisko 300 tys. osób w innych walutach, głównie w euro. Od chwili wejścia w życie ustawy antyspreadowej (uwalnia kredytobiorców od kupna waluty na spłatę kredytu po wysokich kursach bankowych) coraz więcej kredytobiorców stara się obniżyć swoje comiesięczne zobowiązania i kupuje waluty w internetowych serwisach wymiany walut. Kupując franki na spłatę rat kredytu hipotecznego poza bankiem można zaoszczędzić łącznie kilkadziesiąt tysięcy. Jak szacują eksperci walutowi z tej możliwości skorzystało już około 150 tys. osób posiadających walutowy kredyt hipoteczny. Rok wcześniej był ich około 75 tys., więc tendencja jest wzrostowa.

REKLAMA

Zobacz także: Łatwy i szybki kredyt – KNF łagodzi ograniczenia

Franki częściej kupują kobiety

REKLAMA

Co ciekawe, to właśnie kobiety, kupują więcej walut na spłatę swojego kredytu, niż rok temu. Z danych serwisu Walutomat.pl wynika, że na początku bieżącego roku kobiety stanowiły już 25 proc. użytkowników serwisu. W porównaniu do analogicznego okresu z 2012 roku, 120 proc. więcej kobiet zaczęło korzystać z usług serwisu, a najczęściej kupowaną przez nie walutą są franki szwajcarskie, przeznaczane na spłaty kredytów hipotecznych. Mężczyźni częściej wymieniają euro ze względu na wyjazdy zagraniczne, służbowe i prywatne, rozliczenia w obcych walutach oraz spłaty kredytów.

Ponad 5 lat temu zaciągnęłam kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, wówczas była to bardzo korzystna oferta. Rata kredytu była znacznie niższa, niż w przypadku kredytu w złotówkach. Jednak kolejne lata nie były już tak optymistyczne, kurs szwajcarskiej waluty rósł a z nim i wysokość comiesięcznych rat mówi Magda Kowalik mieszkanka Poznania. – Aby zmniejszyć koszty od roku kupuję walutę na własną rękę w sieci i dzięki temu oszczędzam około 70 złotych miesięcznie – dodaje.

Zobacz także: Kredyt we franku – wpływ problemów w eurostrefie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupno waluty w serwisie wymiany walut

Kredyty zaciągnięte w walutach obcych, które kredytobiorca kupi na własną rękę pozwalają zmniejszyć wysokość comiesięcznej raty.

Różnica między ceną kupna i sprzedaży franka czy euro w niektórych bankach może czasami sięgnąć nawet kilkudziesięciu groszy. Kredyt w walucie obcej wypłacany jest po kursie kupna (niższym), a spłacany po kursie sprzedaży (wyższym). Dlatego warto kupować waluty tam, gdzie ich kursy są najniższe lub gdzie możemy sami ustalić własny kurs kupna lub sprzedaży franków czy euro. W ten sposób w skali roku, w zależności od wysokości raty, możemy zaoszczędzić kilkaset złotychwyjaśnia Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl

Zobacz także: Kredyt z ratami malejącymi – 20% oszczędności

Formalności

W większości banków wystarczy podpisać aneks do umowy, żeby móc spłacać kredyt bezpośrednio w walucie, w jakiej został zaciągnięty. Aneks zaczyna obowiązywać z chwilą jego podpisania lub po 14 dniach (w zależności od banku). W przypadku jeśli kredytobiorca z jakiegoś powodu nie przeleje obcej waluty na konto w określonym czasie, wówczas bank pobierze pieniądze z konta złotowego, tak jak to robił wcześniej i przewalutuje kwotę raty po własnym, bankowym kursie wymiany.

Gdzie kupować?

Wymiana bezpośrednia w Internecie opiera się na innych zasadach niż w przypadku banku czy kantoru. Tutaj transakcje kupna i sprzedaży walut odbywają się bezpośrednio między kupującymi a sprzedającymi walutę. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Transakcje takie nie mają limitów kwotowych (można wymienić jednego dolara, jak i kilka milionów dolarów jednorazowo), a co najważniejsze wszyscy użytkownicy platform bezpośredniej wymiany walut mogą proponować własne kursy, po jakich chcą kupić lub sprzedać walutę mówi Marta Bartoszczyk z serwisu Walutomat.pl. – Oznacza to, że nikt prócz samych zainteresowanych transakcją wymiany nie ingeruje w oferowane kursy walut dodaje.

Zobacz także: Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

REKLAMA

Platforma bezpośredniej wymiany walut w Internecie (np. Walutomat) pobiera jedynie niewielką prowizję od transakcji – nie jest to spread, ale opłata za skorzystanie z systemu, który został specjalnie zaprojektowany, żeby takie transakcje mogły odbywać się w Internecie, gwarantując ich pełne bezpieczeństwo.

Co warto podkreślić, platformy wymiany walut umożliwiają składanie zleceń wymiany 24 godziny na dobę i bez konieczności udania się do kantoru lub banku. Każdą transakcję można przeprowadzić z dowolnego miejsca (biuro, dom, hotel), o dowolnej porze, również w dni wolne od pracy i w święta.

Zalety

Dla osób kupujących waluty w Internecie najważniejsze jest bezpieczeństwo, kurs walut oraz zyski. Co czwarty badany przez serwis Walutomat.pl docenia całodobową dostępność do tej usługi, a co piąty szybkość transakcji oraz darmowe przelewy (20 proc.). Poza korzyściami finansowymi istotny jest również krótki czas realizacji transakcji. Z analizy serwisu Walutomat wynika, że co czwarta wymiana zawierana na tym portalu trwa krócej niż 10 sekund, a trzy na dziesięć zleceń zrealizowane są w ciągu minuty.

Zobacz także: Pozabankowe pożyczki będą rejestrowane w BIK-u

Kto korzysta z serwisu wymiany walut?

Z danych publikowanych przez kantory i platformy internetowe widać rosnącą popularność wymiany walut online, np. liczba użytkowników Walutomatu, w stosunku do stycznia 2012 roku, wzrosła dwukrotnie i obecnie blisko 70 tys. osób i firm regularnie korzysta z tego rozwiązania. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat wynika, że blisko 40 proc. Polaków w wieku 15 lat i więcej wymienia waluty, a wiec jest to ponad 12,5 mln osób. Częściej robią to osoby z wykształceniem wyższym (62 proc.), co drugi mieszkaniec miast powyżej 100 tys. ludności oraz osoby do 50 roku życia (45 proc.).

Zaskakujące wyniki przyniosły styczniowe badania klientów platformy Walutomat – w ciągu roku dwukrotnie wzrosła liczba kobiet korzystających z usług tej platformy. Kobiety mają też swoją ulubioną walutę – franka szwajcarskiego. W kontekście celów, dla których najczęściej kupujemy waluty obce informacja ta jest jeszcze ciekawsza, ponieważ najczęściej waluty wymieniają kredytobiorcy, spłacający kredyt walutowy.

Jakie waluty wymieniamy?

Najczęściej wymienianymi walutami są euro i dolary (gównie firmy i osoby często podróżujące za granicę lub zarabiające w tej walucie) oraz franki szwajcarskie i funty brytyjskie.

Zobacz także: Jak banki obliczają oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA