REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Związek partnerski a kredyt – jak widzą to banki?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Finanse Fot. Fotolia
Finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Związek partnerski dla większości banków nie ma wpływu na udzielenie kredytu, najważniejszy jest wspólny dochód. Jednak są też nieliczne banki, które stawiają specjalne wymagania osobom pozostającym w związku partnerskim. Kredytobiorcy nie będący małżeństwem odpowiadają przed bankiem solidarnie.

Kwestia związków partnerskich już od dłuższego czasu jest przyczyną kontrowersji i ożywionych debat. Ostateczne rozstrzygnięcie tego światopoglądowego sporu nie będzie miało większego wpływu na sytuację nabywców mieszkań – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Okazuje się bowiem, że prywatne relacje klientów nie mają szczególnego znaczenia dla kredytodawców. Tylko nieliczne banki stosują nieco inne zasady obliczania zdolności kredytowej dla osób, które żyją w niesformalizowanych związkach.

Zobacz także: Najlepsza pożyczka hipoteczna – w którym banku?

Odpowiedzialność solidarna

REKLAMA

Każdy wnioskodawca po złożeniu swojego podpisu na umowie kredytowej staje się współodpowiedzialny za spłatę zaciągniętego zobowiązania. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że krajowe banki nie są zainteresowane charakterem relacji, które łączą przyszłych posiadaczy kredytu. Brak formalnego pokrewieństwa pomiędzy wnioskodawcami nie stanowi żadnej przeszkody dla banku.

Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że współkredytobiorcy odpowiadają solidarnie za spłatę pełnej wartości zaciągniętego zobowiązania. Głównym zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanowiona na wspólnym lokum. W przypadku małżonków nabywana nieruchomość zostaje objęta wspólnością majątkową, która wynika z odpowiednich zapisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pozostali kredytobiorcy dysponują natomiast współwłasnością w części ułamkowej. Taka forma ustroju majątkowego powstaje z chwilą nabycia domu lub mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

O znaczeniu solidarnej odpowiedzialności muszą pamiętać przede wszystkim kredytobiorcy, którzy nie są związani węzłem małżeńskim. Takie osoby za spłatę długu odpowiadają również swoim prywatnym majątkiem. Co więcej bank może od nich wyegzekwować całość należnego świadczenia, a nie tylko połowę. W takiej sytuacji dalsze rozliczenia są pozostawiane współkredytobiorcom. Osoba, która pokryła zobowiązanie pozostałych dłużników na mocy roszczenia regresowego może się domagać częściowej rekompensaty poniesionych wydatków – tłumaczy Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Co z kredytem po rozwodzie?

Obędzie się bez formalności

REKLAMA

Po dokładnym przeanalizowaniu polityki rodzimych banków można stwierdzić, że pewne różnice w traktowaniu małżonków i osób żyjących w związkach partnerskich dotyczą tylko zasad szacowania zdolności kredytowej. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi informuje, że dwaj kredytodawcy postrzegają partnerów jako osoby prowadzące odrębne gospodarstwa domowe. W konsekwencji kwota szacunkowych kosztów utrzymania, które są uwzględniane przez analityków tych banków znacząco wzrasta. Wyższe koszty utrzymania oznaczają z kolei mniejszą zdolność kredytową wnioskodawców.

Pozostałe banki deklarują, że osoby żyjące w związkach partnerskich mogą być potraktowane tak samo jak małżonkowie (patrz poniższe zestawienie). Wspólne naliczanie kosztów utrzymania jest możliwe, gdy partnerzy złożą oświadczenie o prowadzeniu jednego gospodarstwa domowego. Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że taki dokument musi odzwierciedlać stan faktyczny. W przeciwnym razie bank nabywa prawo do wypowiedzenia umowy kredytu. Osoby, które podają kredytodawcy nieprawdziwe informacje muszą się też liczyć z odpowiedzialnością na mocy artykułu 297 §1 kodeksu karnego.

Zobacz także: Jaki kredyt wybrać?

„Mieszkanie dla Młodych” a związki partnerskie

Niedawno zakończony program „Rodzina na Swoim” (RnS) okazał się problematyczny dla osób, które nie sformalizowały swojego związku. Na wsparcie w ramach RnS mogli liczyć małżonkowie, samotni rodzice i single. Dla par małżeńskich przewidziano znacznie lepsze warunki udzielania pomocy. Dlatego wielu przyszłych uczestników „Rodziny na Swoim”, którzy żyli w związkach partnerskich decydowało się na zawarcie małżeństwa.

– Alternatywne rozwiązanie polegało na zaciągnięciu dotowanego kredytu przez jednego z partnerów i zakupie mniejszego lokum – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Program dopłat na energooszczędne domy

Przedstawiciele firmy Conse zwracają uwagę, że zapowiadany program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) nie będzie motywował partnerów do zawarcia małżeństwa. Korzyści z formalizacji swojego związku nie odniosą również pary posiadające dzieci. Taki wniosek można wysnuć po lekturze projektu ustawy, która ma regulować zasady funkcjonowania MdM-u. Wspomniany dokument przewiduje, że single będą otrzymywać takie samo wsparcie, jak bezdzietne małżeństwa. Wyższą dotację uzyskają małżonkowie, którzy posiadają przynajmniej jedno dziecko i osoby samotnie wychowujące potomstwo. Do tej drugiej kategorii będą się kwalifikować także rodzice żyjący w nieformalnym związku.

Szczegółowe aspekty funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych” nie zostały jeszcze zatwierdzone. Dlatego zaprezentowane uregulowania mogą się jeszcze zmienić. Wszelkie informacje o zasadach przydzielania rządowych dotacji na razie trzeba traktować z pewną dozą ostrożności – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Łatwy i szybki kredyt – KNF łagodzi ograniczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA