| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

Podpisując umowę ubezpieczenia wraz z polisą otrzymujemy ogólne warunki ubezpieczenia zwane w skrócie OWU. Agent lub pośrednik ubezpieczeniowy zobowiązany jest do przekazania klientowi OWU wraz z polisą, ponieważ tylko taki komplet dokumentów zawiera pełną informację na temat zakresu i warunków ubezpieczenia.

Warto się zapoznać ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), ponieważ dokument ten zawiera informacje na temat zasad, na jakich towarzystwo zobowiązało się, poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia, chronić mienie ubezpieczonego. Ze względu na formalny prawno–ubezpieczeniowy język jakim pisane są warunki ubezpieczenia większość osób w ogóle ich nie czyta. Kilkadziesiąt stron pisanych drobnym druczkiem również nikogo nie zachęca do lektury. Nie będę nikogo namawiał do czytania OWU od deski do deski, ale chciałbym zwrócić uwagę na najbardziej istotne kwestie w nich zawarte.

Warianty zakresu ubezpieczenia

Na przykładzie ubezpieczenia domownik oferowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe Generali chciałbym pokazać jak różny może być zakres poszczególnych wariantów ubezpieczenia. Warto o to zapytać agenta, żeby nie być niemile zaskoczonym w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego. Bardzo ważne, żeby ubezpieczenie w pełni spełniało nasze oczekiwania. W końcu płacimy składkę i chcemy za nią otrzymać pełnowartościowy produkt. W ofercie Generali zakres ubezpieczenia jest różny dla budynków wybudowanych i w budowie. Tabela poniżej pokazuje 2 warianty ubezpieczenia dla budynków wybudowanych.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Tak jak pokazuje tabela warianty ubezpieczenia różnią się znacząco między sobą. Oczywiście różna jest także składka za każdy z tych wariantów. Tak jak pisałem powyżej ważne jest, żeby mieć świadomość za jakie zdarzenia otrzymamy wypłatę świadczenia. Jeżeli płacimy mniejszą składkę to oczywiste jest, że otrzymamy za nią mniejszy zakres ubezpieczenia.

Zobacz także: Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »