reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

Podpisując umowę ubezpieczenia wraz z polisą otrzymujemy ogólne warunki ubezpieczenia zwane w skrócie OWU. Agent lub pośrednik ubezpieczeniowy zobowiązany jest do przekazania klientowi OWU wraz z polisą, ponieważ tylko taki komplet dokumentów zawiera pełną informację na temat zakresu i warunków ubezpieczenia.

Wyłączenia odpowiedzialności

Kolejną bardzo ważną informacją zawartą w OWU są wyłączenia odpowiedzialności, czyli lista szkód za jakie towarzystwo nie wypłaci świadczenia. W OWU domownik obok tak oczywistych wyłączeń jak szkody powstałe w wyniku wojny, działania promieniowania radioaktywnego, spożycia przez ubezpieczonego alkoholu istnieją wyłączenia szkód wyrządzonych w mieniu znajdującym się na balkonie lub tarasie, w elementach stałych przed ich zainstalowaniem lub w trakcie instalowania. Bardzo częstym wyłączeniem stosowanym przez większość towarzystw ubezpieczeniowych są również szkody będące następstwem przenikania wód gruntowych. Ubezpieczenie to nie obejmuje również szkód na zwierzętach i roślinach.

Zobacz także: Jak oszczędzać na zakupach?

Franszyza

Warto zwrócić również uwagę na rodzaj i wysokość franszyzy stosowanej przez towarzystwo. A co to w ogóle jest franszyza i jakie są jej rodzaje. Franszyza jest to określona kwotowo lub procentowo wartość do wysokości której towarzystwo nie wypłaca świadczenia. Np. jeżeli w OWU wysokość franszyzy wynosi 200 zł a szkoda została wyceniona przez towarzystwo na 170 zł poszkodowany nie otrzyma żadnej wypłaty świadczenia. Towarzystwa stosują 2 rodzaje franszyzy: franszyzę integralną i franszyzę redukcyjną. W przypadku franszyzy integralnej jeżeli świadczenie przekroczy wartość franszyzy to towarzystwo wypłaci 100% wartości świadczenia. Przy zastosowaniu franszyzy redukcyjnej wypłata świadczenia zostanie pomniejszona o wartość franszyzy. Różnicę pokazuje poniższa tabela.

Zobacz także: Czym jest III filar?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama