| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

Podpisując umowę ubezpieczenia wraz z polisą otrzymujemy ogólne warunki ubezpieczenia zwane w skrócie OWU. Agent lub pośrednik ubezpieczeniowy zobowiązany jest do przekazania klientowi OWU wraz z polisą, ponieważ tylko taki komplet dokumentów zawiera pełną informację na temat zakresu i warunków ubezpieczenia.

Wyłączenia odpowiedzialności

Kolejną bardzo ważną informacją zawartą w OWU są wyłączenia odpowiedzialności, czyli lista szkód za jakie towarzystwo nie wypłaci świadczenia. W OWU domownik obok tak oczywistych wyłączeń jak szkody powstałe w wyniku wojny, działania promieniowania radioaktywnego, spożycia przez ubezpieczonego alkoholu istnieją wyłączenia szkód wyrządzonych w mieniu znajdującym się na balkonie lub tarasie, w elementach stałych przed ich zainstalowaniem lub w trakcie instalowania. Bardzo częstym wyłączeniem stosowanym przez większość towarzystw ubezpieczeniowych są również szkody będące następstwem przenikania wód gruntowych. Ubezpieczenie to nie obejmuje również szkód na zwierzętach i roślinach.

Zobacz także: Jak oszczędzać na zakupach?

Franszyza

Warto zwrócić również uwagę na rodzaj i wysokość franszyzy stosowanej przez towarzystwo. A co to w ogóle jest franszyza i jakie są jej rodzaje. Franszyza jest to określona kwotowo lub procentowo wartość do wysokości której towarzystwo nie wypłaca świadczenia. Np. jeżeli w OWU wysokość franszyzy wynosi 200 zł a szkoda została wyceniona przez towarzystwo na 170 zł poszkodowany nie otrzyma żadnej wypłaty świadczenia. Towarzystwa stosują 2 rodzaje franszyzy: franszyzę integralną i franszyzę redukcyjną. W przypadku franszyzy integralnej jeżeli świadczenie przekroczy wartość franszyzy to towarzystwo wypłaci 100% wartości świadczenia. Przy zastosowaniu franszyzy redukcyjnej wypłata świadczenia zostanie pomniejszona o wartość franszyzy. Różnicę pokazuje poniższa tabela.

Zobacz także: Czym jest III filar?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »