REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pozabankowe pożyczki będą rejestrowane w BIK-u

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pozabankowe pożyczki do tej pory nie były weryfikowane w BIK-u. Pomimo tego, że są one wysoko oprocentowane, cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród osób ze złą historią kredytową. Jednak firmy pożyczkowe rozważają nawiązanie współpracy z BIK-iem. Czy wtedy kredyt w banku nie będzie lepszą alternatywą?

REKLAMA

Firmy pożyczkowe funkcjonowały na polskim rynku już kilkanaście lat temu. Okres prawdziwego prosperity rozpoczął się dla nich na początku 2011 roku. Krajowe banki wprowadziły wówczas znacznie bardziej restrykcyjne zasady oceny kredytobiorców. Zaostrzenie polityki kredytowej odbyło się pod presją Komisji Nadzoru Finansowego. KNF podjął radykalne działania, ponieważ liczba niespłacanych kredytów konsumpcyjnych zaczęła rosnąć w alarmującym tempie – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Dzięki szybkiej interwencji nadzór bankowy zahamował ten niepokojący proces. Wkrótce okazało się jednak, że restrykcyjna polityka kredytowa działa na korzyść sektora pozabankowego. Odpowiedzią na wspomniany problem ma być kolejna odsłona Rekomendacji T. Nowe, bardziej liberalne zasady udzielania kredytów konsumpcyjnych zostaną wdrożone w połowie bieżącego roku. Zmiana polityki kredytowej banków powinna zahamować postępującą ekspansję firm pożyczkowych. Klientów tych instytucji może również odstraszyć perspektywa weryfikacji w systemie Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz także: Kredyt dla Polaków pracujących za granicą

Weryfikacja pożyczek w BIK-u

Na początku stycznia rodzime media poinformowały, że ponad 60 parabanków i firm pożyczkowych zamierza podjąć współpracę z Biurem Informacji Kredytowej. Taka inicjatywa może budzić pewne wątpliwości prawne. Artykuł 105 ustawy prawo bankowe stanowi bowiem, że prawo do korzystania z bazy danych BIK-u posiadają wyłącznie banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Biuro Informacji Kredytowej zapewnia jednak o legalnym charakterze przyszłej współpracy z pożyczkodawcami. Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że wymiana informacji z BIK-iem może zmniejszyć liczbę klientów sektora pozabankowego.

Zobacz także: Co z kredytem po rozwodzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Prawne aspekty współpracy BIK-u z firmami pożyczkowymi są bardzo interesujące. Z punktu widzenia przyszłych pożyczkobiorców znacznie większe znaczenie mają jednak praktyczne konsekwencje włączenia sektora pozabankowego do bazy danych BIK. Warto pamiętać, że głównym atutem firm pożyczkowych jest mało restrykcyjna selekcja klientów. Brak szczegółowej weryfikacji wniosków sprawia, że „pożyczki bez BIK” uzyskują również osoby wykazujące się złą historią kredytową. W przypadku tej grupy klientów usługi firmy pożyczkowej są jedynym dostępnym wariantem finansowania. Dlatego godzą się oni na ryzyko związane z bardzo wysokim oprocentowaniem oraz brakiem nadzoru KNF-u. Współpraca firm pożyczkowych z BIK-iem i lepsza selekcja wniosków może sprawić, że osoby posiadające złą historię kredytową utracą ostatnie źródło finansowania – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z kredytem

Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi zwraca uwagę na jeszcze jedno zagrożenie, które wiąże się z włączeniem sektora pozabankowego do bazy danych Biura Informacji Kredytowej. Mowa o zawiadomieniach dotyczących niewypłacalnych klientów. Warto pamiętać, że planowana współpraca BIK-u oraz firm pożyczkowych będzie obustronna. Dlatego monity wysyłane przez pożyczkodawców wpłyną na historię kredytową klienta. W konsekwencji osoba korzystająca z usług firmy pożyczkowej będzie ryzykować łatwym pogorszeniem swojej historii kredytowej.

Zobacz także: Program dopłat na energooszczędne domy

– W tym kontekście warto pamiętać, że pozabankowe pożyczki cechują się wysokim poziomem Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Jest to główny czynnik, który zwiększa prawdopodobieństwo niewypłacalności klienta. Szczególnie wysokie ryzyko ponoszą osoby spłacające drogie pożyczki za pomocą kolejnych zobowiązań – zaznacza Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Pożyczka z dopłatą dla studenta

Rekomendacja T

REKLAMA

Rodzimi kredytodawcy już od dłuższego czasu sugerowali, że restrykcyjna polityka Komisji Nadzoru Finansowego przysparza firmom pożyczkowym dodatkowych klientów. Nowelizacja Rekomendacji T powinna zahamować ten proces. Najważniejsza zmiana dotyczy tak zwanych limitów zadłużenia. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że aktualnie obowiązujące zalecenia KNF-u uniemożliwiają przyznanie kredytu złotówkowego, jeżeli relacja wszystkich zobowiązań ratalnych klienta do jego miesięcznego dochodu netto przekracza 50% lub 65%. Wyższy limit jest stosowany w odniesieniu do wnioskodawców, których dochód netto przewyższa średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Znowelizowana Rekomendacja T przewiduje zniesienie obydwu urzędowych limitów zadłużenia (50% i 65%). W myśl nowych zasad banki będą same ustalać graniczną relację zobowiązań ratalnych i dochodu klienta.

Kolejna istotna zmiana dotyczy rynku „szybkiej gotówki”, na którym dobrze zadomowiły się firmy pożyczkowe. Komisja Nadzoru Finansowego zamierza osłabić ich konkurencyjność dzięki przyznaniu bankom dodatkowych uprawnień. Nowe regulacje KNF-u wprowadzają możliwość udzielania kredytów gotówkowych bez uprzedniej weryfikacji dochodów klienta. Projekt znowelizowanej Rekomendacji T zakłada ograniczenie wartości takich umów do 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. – Jeżeli aktualne plany KNF-u się nie zmienią to klienci banków od lipca bieżącego roku po szybkiej weryfikacji historii kredytowej będą mogli otrzymać nawet 7000–8000 złotych – informuje Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

W ramach podsumowania przedstawiciele firmy Conse przypominają, że „pożyczki bez BIK” nawet w obecnych warunkach nie są dobrą alternatywą dla oferty banków. Niższe oprocentowanie to nie jedyne kryterium, które świadczy na korzyść sektora bankowego. Warto również pamiętać o bezpieczeństwie związanym z nadzorem KNF-u. W przypadku banków nie może być mowy o rażących nadużyciach wobec klienta i lekceważeniu istotnych zapisów umownych. Klienci firm pożyczkowych muszą się przygotować na taką ewentualność. Największe ryzyko ponoszą osoby korzystające z oferty mało znanych i niesprawdzonych pożyczkodawców – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA