REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Piotr Gontarek, HUKE Finanse
Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.
Dom jednorodzinny, nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny, nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mając dobre ubezpieczenie nieruchomości właściciel mieszkania lub domu może spać spokojnie wiedząc, że jego majątek jest właściwie zabezpieczony i że w razie różnych nieprzewidzianych zdarzeń może liczyć na wypłatę odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ale co to oznacza „dobre” ubezpieczenie i na co szczególnie zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia?

REKLAMA

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia koniecznie musisz sprawdzić jaki jest jego zakres. A co to takiego jest? Zakres ubezpieczenia jest to zestawienie zdarzeń, powodujących wystąpienie szkody w naszej nieruchomości lub w jej wyposażeniu. Do zdarzeń takich należą m.in. pożar, powódź, uderzenie pioruna, uderzenie pojazdu, silny wiatr, zalanie i wiele innych. Firmy ubezpieczeniowe często dają możliwość wyboru spośród kilku wariantów ubezpieczenia od podstawowego do ubezpieczenia od wszystkich ryzyk, czyli takiego które obejmuje wszystkie zdarzenia ubezpieczeniowe. Decydując się na ubezpieczenia w wariancie podstawowym otrzymamy ubezpieczenie za niższą składkę jednak kosztem braku ochrony od takich zdarzeń jak np. zalanie, grad, powódź bądź upadek drzewa. Z kolei za ubezpieczenie od wszystkich ryzyk trzeba zapłacić największą składkę, ale z kolei przy takim ubezpieczeniu mamy pewność, że ochrona naszego mienia jest najpełniejsza.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

REKLAMA

W przypadku kiedy mieszkanie lub dom kupujemy w całości lub w części za kredyt hipoteczny, bank wymaga cesji umowy ubezpieczenia nieruchomości. Najczęściej bank sam posiada w ofercie takie ubezpieczenie i sprzedaje je przy podpisaniu umowy ubezpieczenia. Niestety zwykle jest to ubezpieczenie samych „murów”, czyli samego budynku lub lokalu mieszkalnego wraz ze stałymi jego elementami. Takie ubezpieczenie nie zawiera ani ubezpieczenia „ruchomości”, czyli wszystkich rzeczy, które stanowią wyposażenie naszego mieszkania lub domu, tj.: sprzętu AGD, RTV, komputerów, laptopów, mebli, ubrań itp. Nie jest chronione nasze mienie również na wypadek kradzieży z włamaniem oraz nie mamy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ani usługi assistance. Przed zakupem ubezpieczenia w banku warto więc sprawdzić ofertę u agenta lub za pomocą porównywarki internetowej np. www.marketubezpieczeniowy.huke.pl. W większości przypadków oferta ta będzie tańsza niż ubezpieczenie zakupione przez bank. W przypadku wybrania takiego wariantu trzeba się upewnić czy bank będzie honorował polisę zawartą przez nas jako zabezpieczenie nieruchomości. Część banków dopuszcza polisy zawarte poza bankiem, ale tylko w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Warto również rozszerzyć zakres ubezpieczenia tak, by nie tylko chronić ubezpieczeniem mury, lecz także wyposażenie mieszkania lub domu. To samo dotyczy dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj, że nawet jeżeli już wykupiłeś przez bank podstawową polisę „ubezpieczenia murów”, masz możliwość zawsze dokupienia kolejnej, w której możesz ubezpieczyć mieszkanie w pełniejszym zakresie. Jest to dla Ciebie o tyle korzystne, że tej drugiej polisy nie musisz cedować na bank, a więc w przypadku wystąpienia zdarzenia świadczenie będzie od razu wypłacane Tobie, a nie bankowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak oszczędzać na przelewach?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA