reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Karta kredytowa – jak to działa?

Karta kredytowa – jak to działa?

Karta kredytowa nie kojarzy się już z luksusem, stała się częścią finansowej rzeczywistości, jednak w dalszym ciągu słyszy bezmyślnie powtarzane mity na temat korzystania z tej formy płatności. Jakie możliwości daje nam karta kredytowa? Czy korzystanie z jej dobrodziejstw może być korzystne? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Koszt utrzymania karty kredytowej

Koszt utrzymania karty kredytowej nie musi być wysoki, wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i potrzeb. Zasadniczo za wydanie karty ponosimy opłatę, a także co miesiąc płacimy za jej użytkowanie. Ale jeśli trochę poszukamy znajdziemy banki, które pod pewnymi warunkami nie będą wymagały ponoszenia dodatkowych kosztów. W zasadzie wymagania nie są zbyt wygórowane, wystarczy dokonywać transakcji na określoną kwotę w ciągu roku. Nie ma jednej ustalonej kwoty, różnią się one w zależności od wybranego przez nas banku i często są ściśle związane z kolorem użytkowanej przez nas karty – do niedawna najwięcej płaciliśmy za złotą kartę, obecnie dla najbogatszych przeznaczona jest czarna karta. Dlatego, jeśli odpowiednio oszacujemy nasze możliwości finansowe i będziemy dokonywać płatności na wymaganą kwotę to używanie karty będzie bezpłatne.

Zobacz także: Czym różni się IKE od IKZE?

Kredyt na karcie – jak wygląda spłata

Każda płatność kartą kredytową jest niestandardową formą kredytu – płacimy pieniędzmi, których tak naprawdę nie mamy. Pieniądze musimy zwrócić w ciągu 20–24 dni (czas na spłatę może być różny w zależności od wybranej karty) od końca naszego miesięcznego okresu rozliczeniowego, czyli w praktyce możemy mieć na to nawet 50–54 dni (w przypadku zakupów dokonanych pierwszego dnia okresu rozliczeniowego). I co ważne, jeśli dokonujemy terminowej spłaty to nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów takiej pożyczki. Nieterminowa spłata lub spłata tylko części zadłużenia wiąże się z jej oprocentowaniem i zazwyczaj banki jego wysokość ustalają na najwyższym możliwym poziomie (jest to poziom prawnie dopuszczalny) wynoszącym 21%.

Po dokonaniu płatności kartą kredytową dostaniemy od banku informację o wysokości zadłużenia i terminem spłaty. Odsetki są dość wysokie, dlatego zawsze pamiętajmy o terminowej spłacie.

Świadome korzystanie z karty kredytowej umożliwia nam kupowanie rzeczy, na które w danym momencie nie mamy pieniędzy, np. na wakacyjny wyjazd. Te „dodatkowe” pieniądze możemy przeznaczyć również na nieprzewidziane wydatki. Dodatkową zaletą jest to, że nie musimy dopełniać żadnych formalności, jak w przypadku tradycyjnego kredytu lub pożyczki.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama