reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czym różni się IKE od IKZE?

Czym różni się IKE od IKZE?

IKE i IKZE są to rozwiązania będące częścią systemu emerytalnego, dokładnie trzeciego filaru. Zarówno korzystanie z IKE, jak i z IKZE jest dobrowolne. Pieniądze wpłacane na IKE i IKZE są naszą własnością i nie musimy czekać z ich wypłatą do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jakie są różnice między nimi?

IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) mają kilka elementów wspólnych. Można przystąpić do nich w firmie ubezpieczeniowej, w banku, w funduszu inwestycyjnym i w powszechnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Na jednym i drugim oszczędzanie można rozpocząć w wieku 16 lat.

Podatek Belki w IKE i w IKZE

Podstawowa niezwykle istotna różnica dla oszczędzającego jest taka, że w przypadku IKE unikamy płacenia tzw. podatku Belki (19%) w czasie wypłaty, ale tylko, gdy mamy skończone 60 lat i przez przynajmniej 5 lat wpłacaliśmy pieniądze na konto. W przypadku IKZE wypłata pieniędzy bez ponoszenia kosztów podatku jest możliwa bezwarunkowo (ale nie ominie nas aktualnie obowiązujący podatek dochodowy).

Zobacz także: Czym jest III filar?

Limity wpłat w IKE i w IKZE

W na rachunek w IKE nie możemy wpłacać dowolnej kwoty. Co roku ustalany jest limit wpłat, jest ustalany na podstawie prognozowanej trzykrotnej średniej pensji miesięcznej. W 2013 roku kwota ta została ustalona na poziomie 11 139 złotych. Po przekroczeniu limitu wpłat wybrana przez nas instytucja finansowa zobowiązana jest zwrócić nam tę kwotę w sposób określony w umowie.

Niestety również w IKZE nie możemy na konto wpłacać dowolnej kwoty, a jedynie 4% rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (czyli 4% kwoty brutto, zarobionej w ciągu danego roku podatkowego i od której to zostały odprowadzone składki do ZUS-u).

Odliczenie podatku w IKZE

Oszczędzanie na IKZE pozwala nam odliczyć podatek w czasie rocznego rozliczenia naszego dochodu (nie jest to możliwe w IKE). Podatek odliczany jest od oszczędzonej kwoty. Osoby o dochodzie do 85528 złotych brutto mogą odliczyć od wpłaconej kwoty 18%, natomiast osoby powyżej tego dochodu do odliczenia mają 32%. Niestety w praktyce jest to tylko odroczenie płatności podatku, ponieważ będziemy go musieli zapłacić w czasie wypłaty środków z konta.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama