REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Finanse Fot. Fotolia
Finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Freelancer, czyli osoba wykonująca różne prace na umowy cywilnoprawne – taki zawód kojarzy się z mało stabilną sytuacją finansową, choć nie zawsze tak musi być. Jak podchodzą do tego banki? Czy freelancer dostanie kredyt mieszkaniowy? Czy musi spełnić jakieś dodatkowe wymagania?

Elastyczne formy zatrudnienia zyskują coraz większą popularność. Dlatego rodzime banki nie mogą lekceważyć rzeszy potencjalnych klientów, którzy pracują jako „wolni strzelcy”. Sytuacja freelancerów jest najbardziej problematyczna w przypadku kredytu hipotecznego. Ze względu na dużą kwotę takiego zobowiązania oraz długi okres jego spłaty banki preferują tych klientów, którzy posiadają tradycyjną umowę o pracę. Nie oznacza to jednak, że osoby zajmujące się freelancingiem mogą nabyć własne lokum tylko za gotówkę – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Co z regularnym dochodem?

REKLAMA

Rodzimi freelancerzy realizują bardzo różne zlecenia na podstawie określonych umów cywilnoprawnych. Większość z nich wykonuje projekty, które dotyczą: handlu i sprzedaży, szeroko pojętych usług informatycznych oraz konsultingu. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi twierdzą, że z punktu widzenia banku zakres działalności „wolnego strzelca” nie ma większego znaczenia. Znacznie ważniejsza jest wysokość wynagrodzenia, które towarzyszy wykonywanym zleceniom.

Dokładna analiza ofert rodzimych kredytodawców wskazuje, że stosują oni zróżnicowaną politykę wobec freelancerów. Poniższa tabela przedstawia wymagania dziesięciu największych, krajowych banków. Kryterium doboru kredytodawców był aktualny ranking portalu prnews.pl, który informuje o liczbie otwartych kont osobistych.

Zobacz także: Jaki kredyt wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie powyższego zestawienia można stwierdzić, że bardziej liberalne banki uwzględniają dochody potencjalnego kredytobiorcy z ostatnich sześciu miesięcy. W pozostałych przypadkach klient musi się liczyć z dwukrotnie dłuższym okres analizy. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi podkreśla, że wysoka wartość uśrednionego dochodu nie zawsze rekompensuje inne, mniej sprzyjające okoliczności. Na niekorzyść wnioskodawcy świadczy na przykład duże zróżnicowanie dochodów w poszczególnych miesiącach. Taka okoliczność sygnalizuje bowiem ryzyko jego okresowej niewypłacalności. Wiele banków stosuje też indywidualne wymogi (np. co do minimalnego okresu trwania umowy).

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z kredytem

– Trzeba również pamiętać, że kredytodawcy premiują te osoby, które realizują stałe zlecenia i rzadko zmieniają swoich pracodawców – dodaje Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Stawki ryczałtowe

Freelancerzy ubiegający się o kredyt powinni zwracać uwagę na to, jakie zasady naliczania dochodu stosuje dany bank. Wspomniana kwestia ma spore znaczenie dla osób, które w rozliczeniach z fiskusem wykazują wysokie koszty podatkowe. W tym kontekście warto przypomnieć, że rodzime prawo przewiduje dwie ryczałtowe stawki kosztów uzyskania przychodu dla umowy zlecenia i umowy o dzieło:

– 50% przychodu (dla umów dotyczących przeniesienia praw autorskich i pokrewnych)

– 20% przychodu (dla pozostałych umów)

Ryczałtowy sposób naliczania kosztów uzyskania przychodu upraszcza rozliczenia podatkowe. Dodatkowy atut wiąże się ze znaczącym obniżeniem kwoty należnego podatku. Ta zaleta jest odczuwalna przede wszystkim dla zleceniobiorców, którzy mogą stosować wyższą stawkę ryczałtową (50%).

Zobacz także: Program dopłat na energooszczędne domy


Pewien problem pojawia się, gdy osoby uwzględniające wysokie koszty podatkowe ubiegają się o kredyt hipoteczny. Okazuje się bowiem, że wiele krajowych banków w szacunkach dochodu klienta uwzględnia koszty uzyskania przychodu, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. - Kwestia rozliczania kosztów ma szczególne znaczenie dla osób korzystających z wyższej stawki ryczałtowej (50%) w ramach umowy o dzieło. Powinny one unikać kredytodawców pomniejszających przychód widniejący w umowie o zawyżone koszty podatkowe. Bardziej elastyczne banki pozwalają klientom na zadeklarowanie faktycznie poniesionych kosztów. W niektórych przypadkach możliwe jest również uwzględnienie faktycznych wpływów na konto wnioskodawcy  – tłumaczy Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Pożyczka z dopłatą dla studenta

Co z działalnością gospodarczą?

REKLAMA

Wielu „wolnych strzelców” decyduje się na zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Jednym z powodów są wymagania rodzimych firm, które preferują zleceniobiorców wystawiających faktury VAT. Freelancerzy rozpoczynający działalność gospodarczą powinni mieć świadomość, że taka decyzja może im utrudnić pozyskanie kredytu hipotecznego. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi przypomina, że krajowe banki stosują dość restrykcyjne kryteria dla mikroprzedsiębiorstw. Wymagania dotyczą między innymi minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Większość banków nie zgadza się na udzielenie kredytu hipotecznego przedsiębiorcy, który funkcjonuje na rynku krócej niż 12 miesięcy.

Freelancer osiągający regularne dochody o odpowiedniej wysokości ma spore szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Znacznie większe problemy napotka na przykład przedsiębiorca o niewielkim doświadczeniu rynkowym. Można się spodziewać, że z czasem krajowe banki zaczną zwracać większą uwagę na osoby, które preferują bardziej elastyczne formy zatrudnienia niż typowy etat – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Co z kredytem po rozwodzie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA