REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest III filar?

Redakcja Dom
Oszczędzanie Fot. Fotolia
Oszczędzanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

III filar jest jedną z form oszczędzania na emeryturę, inaczej nazywany jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym, w skrócie IKE. Żeby zacząć inwestować w III filarze niezbędne jest otworzenie takiego indywidualnego konta, można to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w funduszu inwestycyjnym, w biurze maklerskim lub w banku. Co warto wiedzieć o III filarze?

III filar pozwala oszczędzać na emeryturę. Wśród Polaków pokutuje wiele mitów na jego temat, dlatego warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest III filar i jakie daje nam możliwości.

REKLAMA

Oszczędzanie w ramach III filaru zaczynamy od założenia Indywidualnego Konta Emerytalnego. Założyć możemy je w funduszu inwestycyjnym, w towarzystwie ubezpieczeniowym, w banku i w biurze maklerskim. Tak duży wybór instytucji, w których można rozpocząć oszczędzanie zapewnia nam różne formy odkładania pieniędzy i inwestowania – obligacje, lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne i instrumenty finansowe oferowane przez biura maklerskie.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

Zalety III filaru

Zaletą oszczędzania w III filarze jest zwolnienie z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, zwanego inaczej podatkiem Belki.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wybranej przez nas instytucji finansowej lub chcemy skorzystać z innej formy inwestowania możemy przenieść nasze Indywidualne Konto Emerytalne do innej instytucji dokonując wypłaty transferowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba mieć świadomość, że nie można posiadać jednocześnie więcej niż jedno IKE.

REKLAMA

Posiadanie Indywidualnego Konta Emerytalnego nie wymaga od nas regularnych wpłat. Nie ma też ustalonej minimalnej kwoty, jaka ma wpłynąć na nasze konto. Ale nie oznacza to też pełnej dowolności, wyznaczona jest górna granica wpłat w ciągu roku, kwota ta ustalana jest co roku i jest to prognozowana trzykrotność średniej miesięcznej pensji. W 2013 roku kwota ta została ustalona na poziomie 11 139 złotych. Jeśli przekroczymy limit wpłat to instytucja finansowa zobowiązana jest zwrócić nam tę kwotę w sposób określony w umowie.

Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym można wypłacić w każdej chwili. Jednak, jeśli zdecydujemy się na wypłatę przed 60. rokiem życia lub przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych i ukończeniem 55. roku życia, będziemy musieli zwrócić wcześniej odliczony podatek od zysków kapitałowych. Wypłata wypłacana jest w całości lub w ratach. Warunkiem jest dokonywanie wpłat w ciągu pięciu dowolnych lat. Inne zasady obowiązują osoby urodzone przed 1948 roku.

W przypadku naszej śmierci środki zgromadzone na koncie zostaną wypłacone osobie wskazanej przez nas, musimy tylko pamiętać o wydaniu takiej dyspozycji, najlepiej jest to zrobić w czasie zawierania umowy.

Wszelkie działania związane z oszczędzaniem w ramach III filaru mogą być podejmowane przez pełnomocnika.

Zobacz także: W co inwestować w 2013?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA