reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czym jest III filar?

Czym jest III filar?

III filar jest jedną z form oszczędzania na emeryturę, inaczej nazywany jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym, w skrócie IKE. Żeby zacząć inwestować w III filarze niezbędne jest otworzenie takiego indywidualnego konta, można to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w funduszu inwestycyjnym, w biurze maklerskim lub w banku. Co warto wiedzieć o III filarze?

III filar pozwala oszczędzać na emeryturę. Wśród Polaków pokutuje wiele mitów na jego temat, dlatego warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest III filar i jakie daje nam możliwości.

Oszczędzanie w ramach III filaru zaczynamy od założenia Indywidualnego Konta Emerytalnego. Założyć możemy je w funduszu inwestycyjnym, w towarzystwie ubezpieczeniowym, w banku i w biurze maklerskim. Tak duży wybór instytucji, w których można rozpocząć oszczędzanie zapewnia nam różne formy odkładania pieniędzy i inwestowania – obligacje, lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne i instrumenty finansowe oferowane przez biura maklerskie.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

Zalety III filaru

Zaletą oszczędzania w III filarze jest zwolnienie z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, zwanego inaczej podatkiem Belki.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wybranej przez nas instytucji finansowej lub chcemy skorzystać z innej formy inwestowania możemy przenieść nasze Indywidualne Konto Emerytalne do innej instytucji dokonując wypłaty transferowej.

Trzeba mieć świadomość, że nie można posiadać jednocześnie więcej niż jedno IKE.

Posiadanie Indywidualnego Konta Emerytalnego nie wymaga od nas regularnych wpłat. Nie ma też ustalonej minimalnej kwoty, jaka ma wpłynąć na nasze konto. Ale nie oznacza to też pełnej dowolności, wyznaczona jest górna granica wpłat w ciągu roku, kwota ta ustalana jest co roku i jest to prognozowana trzykrotność średniej miesięcznej pensji. W 2013 roku kwota ta została ustalona na poziomie 11 139 złotych. Jeśli przekroczymy limit wpłat to instytucja finansowa zobowiązana jest zwrócić nam tę kwotę w sposób określony w umowie.

Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym można wypłacić w każdej chwili. Jednak, jeśli zdecydujemy się na wypłatę przed 60. rokiem życia lub przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych i ukończeniem 55. roku życia, będziemy musieli zwrócić wcześniej odliczony podatek od zysków kapitałowych. Wypłata wypłacana jest w całości lub w ratach. Warunkiem jest dokonywanie wpłat w ciągu pięciu dowolnych lat. Inne zasady obowiązują osoby urodzone przed 1948 roku.

W przypadku naszej śmierci środki zgromadzone na koncie zostaną wypłacone osobie wskazanej przez nas, musimy tylko pamiętać o wydaniu takiej dyspozycji, najlepiej jest to zrobić w czasie zawierania umowy.

Wszelkie działania związane z oszczędzaniem w ramach III filaru mogą być podejmowane przez pełnomocnika.

Zobacz także: W co inwestować w 2013?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oszczędzanie Fot. Fotolia
Oszczędzanie Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama