reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Na budżet domowy składają się nasze dochody oraz wydatki. Większość z nas raczej mało kiedy dokładnie analizuje wydatki. Kiedy jednak przychodzi nam sprawdzić, ile pieniędzy wydajemy, często okazuje się, że wydajemy znacznie więcej, niż myśleliśmy. Podpowiadamy, w jaki sposób rozplanować budżet domowy, aby uniknąć zadłużenia.

Gdy ograniczamy wydatki na cele, których nie uznajemy za priorytetowe, wówczas okazuje się, że stać nas na rzeczy, na które dotąd brakowało w domowym budżecie pieniędzy.

Często nie dostrzegamy, że niewielkie kwoty, które wydajemy na mało potrzebne przyjemności, w skali roku kumulują się do całkiem dużej sumy.

Czy jest więc jakiś sposób aby pieniądze nie przeciekały nam przez palce?

Rachunek sumienia

By zacząć lepiej zarządzać domowym budżetem, powinniśmy zastanowić się:

• Czy potrafimy oprzeć się pokusie reklam?
• Czy przed pójściem na zakupy przygotowujemy listę artykułów?
• Czy w hipermarketach zawsze poświęcamy chwilę, by porównać ceny lub znaleźć towary opatrzone znakiem „najniższa cena”?
• Czy unikamy kupowania mniejszych opakowań, które są droższe od dużych?
• Czy rozsądnie płacimy kartą kredytową? Nieregulowanie w terminie długu na karcie to najkosztowniejszy sposób pożyczania pieniędzy (może oprócz pożyczek w lombardach i instytucjach parabankowych).
• Czy przed zakupami planujemy jaką kwotę zamierzamy wydać?
• Czy wszystkie produkty, które kupujemy są nam naprawdę niezbędne?

Planowanie budżetu

Przeanalizujmy i policzmy dokładnie nasze miesięczne wydatki dzieląc je na poszczególne kategorie. To pozwoli nam zorientować się, gdzie wyciekają nasze pieniądze. Główne kategorie domowego budżetu to:
1. Dochody
2. Oszczędności
3. Nauka i studia
4. Środki komunikacji
5. Mieszkanie i rachunki
6. Wydatki rodzinne
7. Telefon i internet
8. Ubezpieczenia
9. Spożywcze
10. Zdrowie
11. Wakacje
12. Przyjemności

Lista wydatków

Teraz największe wyzwanie. Przez okres około 3 miesięcy, każdego dnia notuj wszystko, co kupujesz zapisując również cenę produktu. Pomoże ci to uświadomić ile co kosztuje i co pochłania największą część domowego budżetu.
Ze statystyk wynika, że prawie jedna czwarta naszych miesięcznych wydatków to opłaty bieżące – na czynsz, energię i wodę. Te wydatki też można ograniczyć, np. kupując energooszczędne żarówki, nie zostawiając w gniazdku ładowarki do telefonu lub sprzętu elektronicznego na funkcji czuwania (standby), zakręcając kran podczas zmywania naczyń czy mycia zębów. Dzięki tym drobnym zmianom, możesz zaoszczędzić sporą kwotę, którą następnie zapisz w odpowiedniej rubryce. Warto przeanalizować usługi, z których korzysta twoja rodzina takie jak np. telewizja kablowa, internet czy telefon komórkowy. Łączony pakiet telewizji kablowej, internetu i telefonu jest tańszy niż kupowanie tych usług oddzielnie. Zaoszczędzić możesz również rezygnując z abonamentu za telefon komórkowy i wybierając telefon na kartę telefoniczną pre-paid.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama