reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jaki kredyt wybrać?

Jaki kredyt wybrać?

Kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit kredytowy w rachunku czy kart kredytowa? Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Wszystko zależy od tego, co zamierzasz kupić za pożyczone pieniądze. Znajdziesz tu podstawowe informacje, które powinieneś posiadać zanim udasz się do banku.

Zanim podpiszesz umowę kredytową:

1. Przede wszystkim pamiętaj, że bank udzieli ci kredytu tylko wówczas, gdy stwierdzi, że masz tzw. zdolność kredytową, czyli jesteś w stanie spłacić zadłużenie w terminie i wysokości określonej w umowie. Ocenia to biorąc pod uwagę m.in. twoje dochody, liczbę osób będących na twoim utrzymaniu, stałe miesięczne wydatki (np. na czynsz, rachunki) i inne zobowiązania, np. raty zaciągniętych wcześniej kredytów.

2. Bank będzie chciał także wiedzieć, czy jesteś rzetelnym dłużnikiem. Dlatego sprawdzi twoją wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli zdarzyło ci się w przeszłości nie wywiązywać terminowo ze spłaty zadłużenia, może być to powodem odmowy udzielenia kredytu.

3. Zaciągnięty kredyt możesz spłacać w ratach równych lub malejących. Jeżeli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, bank zsumuje kwotę kredytu i odsetek i podzieli wynik przez liczbę rat. W przypadku wyboru opcji z ratami malejącymi, co miesiąc będziesz płacić taką samą ratę kapitału, ale odsetki będą naliczane od coraz mniejszej kwoty długu. Najpierw więc będą bardzo wysokie, a pod koniec okresu spłaty – niskie. Oba rozwiązania mają swoje zalety – jeśli zdecydujesz się na raty malejące, wówczas mniej oddasz bankowi. Jeśli jednak twój budżet domowy jest bardziej napięty, wtedy bardziej korzystny może się okazać wybór równych rat.

Na rynku dostępne są różne rodzaje kredytów. Sprawdź, który będzie najlepiej dostosowany do twoich potrzeb i możliwości.

Kredyt hipoteczny

Zazwyczaj zaciągany jest na zakup lub budowę mieszkania albo domu. W przypadku tego kredytu, zabezpieczeniem jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Wartość udzielonego kredytu jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów (przeważnie sięga kilkuset tysięcy złotych), a jego spłata rozłożona jest na wiele lat.

Kredyty mieszkaniowe stanowią w Polsce ok. 56 proc. ogółu kredytów i są udzielane w złotych lub w walucie obcej. Kredyt w euro czy frankach jest co prawda niżej oprocentowany (a zatem jego raty są niższe), ale dodatkowo obciążony ryzykiem kursowym. Oznacza to, że w przypadku osłabienia wartości złotego na rynku walutowym, raty kredytu mogą znacznie wzrosnąć, np. 3-krotnie. Co więcej, banki niechętnie udzielają kredytów hipotecznych w walucie, wobec której złoty jest słaby. Liczą się bowiem z tym, że w przyszłości może to korzystnie dla pożyczającego obniżyć wysokość kredytu. W przypadku kredytów udzielonych w złotych, istotne znaczenie dla wysokości rat mają zmiany stóp procentowych NBP.

Pożyczka hipoteczna

Jej zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na posiadanej przez dłużnika nieruchomości. Dlatego wysokość pożyczki zależy od wartości nieruchomości. Może być przeznaczona na dowolny cel i jest udzielana nie tylko przez banki, ale również przez osoby fizyczne i prawne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama