reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów hipotecznych 2013

Rynek kredytów hipotecznych 2013

Na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku pojawi się kilka zmian. Z jednej strony przesunięcie programu dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” na 2014 r. może zmniejszyć ilość zaciąganych kredytów, z drugiej zaś zmiany w rekomendacji S mogą zachęcić kredytobiorców. Przeczytaj, czego można spodziewać się na rynku kredytów hipotecznych w 2013 r.

Spodziewane zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku, można ogólnie podzielić na te, które mogą zachęcić do zaciągnięcia kredyty i na te, które mogą odwlec decyzję kredytobiorców w czasie.

„Mieszkanie dla Młodych” najwcześniej w 2014 roku

W połowie 2013 roku spodziewano się wprowadzenia rządowego programu dofinansowania zakupu pierwszego mieszkania – „Mieszkanie dla Młodych”. Niestety termin został przesunięty na 2014 rok, co oznacza, że po wygaszeniu 31 grudnia 2012 roku „Rodziny na Swoim” młodzi Polacy przez najbliższy rok nie mogą liczyć na wsparcie państwa. Niestety dla wielu z nich oznacza to zbyt niską zdolność kredytową i oczekiwanie na start programu. W ramach „Mieszkania dla Młodych” mogli oni liczyć na 10% dopłatę, która mogła być traktowana jako wkład własny. Ten czynnik może zaważyć na decyzji wielu Polaków, zmniejszając tym samym liczbę zaciąganych kredytów. A z drugiej strony zakończenie „Rodziny na Swoim” może mieć wpływ na spadek cen mieszkań – w takim wypadku wsparcie państwa nie będzie pełniło tak dużej roli.

Zobacz także: Kredyt w euro trudno dostępny i mniej atrakcyjny

Mniejsze stopy procentowe

Dwukrotnie obniżane stopy procentowe mają realny wpływ na wysokość raty kredytu hipotecznego. Niższe stopy procentowe oznaczają mniejszą ratę, a to z kolei zwiększa zdolność kredytową przeciętnej rodziny o ok. 33 tys. zł. Analitycy prognozują, że to dopiero początek luzowania polityki finansowej. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że banki zdecydują się podnieść marże kredytów, więc ostatecznie rata może oscylować na niezmienionym poziomie.

Zobacz także: Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Nowelizacja rekomendacji S

Jedną z bardziej odczuwalnych zmian dla kredytobiorców będzie konieczność wykazania się od 2014 roku 10-procentowym wkładem własnym, a od 2015 roku aż 20-procentowym. 20 procent będzie można zamienić na 10 procent, jeśli zdecydujemy się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Bieżący rok jest ostatnim, w którym może nam się udać zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego. Dla wielu osób uzbieranie 10 procent wartości nieruchomości może być niewykonalne, dla nich właśnie może to być czynnik mobilizujący do złożenia wniosku kredytowego przed zmianami rekomendacji S.

Zobacz także: Spada zdolność kredytowa bezdzietnych rodzin

Ale to nie jedyna zmiana, jaka ma być niebawem wprowadzona w rekomendacji S. Banki dostaną możliwość wyliczania zdolności kredytowej na 30 lat, a nie tak jak obecnie na 25 lat, niezależnie od okresu kredytowania. Szacuje się, że ten zapis zwiększy zdolność o ok. 50 tys. zł.

Planowana jest również zmiana w udzielaniu kredytów w euro. Od sierpnia 2013 roku kredyt w tej walucie będą mogły otrzymać tylko osoby, której otrzymują pensję w euro.

Projekt nowej rekomendacji T

Również rekomendacja T przyniesie zmiany na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku. Zniesione zostaną limity mówiące o tym, że w przypadku osób zarabiających mniej niż średnia krajowa i średnią krajową stosunek raty nie może przekraczać 50 procent dochodu netto, a w przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej limit wynosił 65 procent. Nowelizacja decyzję o stosunku raty to dochodu netto będzie leżała po stronie banku i będzie rozpatrywana indywidualnie.

Zobacz także: Czy będzie można kupić mieszkanie w Warszawie bez wkładu własnego?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pieniądze, banknoty Fot. Fotolia
Pieniądze, banknoty Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama