| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Spada zdolność kredytowa bezdzietnych rodzin

Spada zdolność kredytowa bezdzietnych rodzin

Spada zdolność kredytowa Polaków, a zwłaszcza rodzin bezdzietnych i wielodzietnych. Ze względu na pogarszające się prognozy makroekonomiczne banki pożyczają coraz mniej Jaki kredyt może uzyskać statystyczna rodzina?

Ze względu na coraz gorsze prognozy makroekonomiczne oraz dotyczące rynku pracy banki są w mniejszym stopniu skłonne do udzielania wysokich kredytów hipotecznych. O ile spadek zdolności kredytowej w porównaniu z ubiegłym rokiem nie powinien dziwić, o tyle zaskakujący może być fakt, że w największym stopniu dotyczył on rodzin bezdzietnych.

Na zdolność kredytową obok takich czynników jak wysokość dochodu i źródła jego uzyskiwania, forma zatrudnienia i wiek kredytobiorców istotny wpływ ma również sama liczba osób w gospodarstwie domowym. Liczba dzieci w gospodarstwie domowym jest ujemnie skorelowana ze zdolnością kredytową takiego gospodarstwa.

Zobacz także: Elixir – sesje bankowe i godziny przelewów

Poniżej przedstawiono zestawienie zdolności kredytowej rodzin o różnej liczbie domowników, ale identycznym dochodzie netto wynoszącym 5248 zł (5150 zł w analogicznym momencie poprzedniego roku). Dochód ten został wyznaczony na podstawie dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W każdym przypadku ustalono okres umowy kredytowej na 30 lat, a wkład własny na poziomie 20%.

Pierwszy wniosek jaki nasuwa się po analizie tabeli to relatywnie niewielkie spadki zdolności kredytowej. Przykładowo rodzina 2+1 zarabiająca łącznie dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw może nadal liczyć na 475000 zł kredytu. Zaskakujące, że największe względne spadki charakteryzowały ten model rodziny, który z punktu widzenia banku powinien być najbardziej pożądany, tj. rodziny bezdzietnej.

Analiza tabeli prowadzi również do wniosku, że większa liczba dzieci ma duże przełożenie na spadek zdolności kredytowej. Pięcioosobowe gospodarstwo domowe może zaciągnąć zobowiązanie na kwotę o jedną ósmą, tj. o 60 tys. zł niższą niż bezdzietne małżeństwo. Za przyczynę takiego stanu rzeczy trzeba uznać sposób wyznaczania zdolności kredytowej. Bank obliczając kwotę, na jaką może przyznać kredyt odejmuje od dochodu osiąganego przez rodzinę koszty stałe, które są związane z jej codziennym funkcjonowaniem.

Zobacz także: Jak zarobić na kredycie mieszkaniowym?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »