REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt na święta – oferta banków bez zmian

Michał Sadrak
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt na święta to dla wielu rodzin w Polsce jedyna szansa na przygotowanie wigilijnej kolacji i kupienie prezentów. Wiele banków już zaproponowało świąteczną ofertę kredytową. Jednak na razie wszystko ogranicza się do haseł świątecznych, a warunki zaciągnięcia kredytu pozostały przedświąteczne. Przeczytaj jak to wygląda w poszczególnych bankach.

REKLAMA

Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym bardziej banki promują kredyty gotówkowe – zasada znana od lat, można by napisać. Warto jednak przypomnieć, że chociażby przed rokiem instytucje finansowe nie wykazywały większej chęci do promowania kredytów konsumpcyjnych w okresie świątecznym. Podobnie było w 2009 r. Wiele wskazuje, że w tym roku bankowcy jednak zajrzeli do kalendarza i przypomnieli sobie o zwiększonym zapotrzebowaniu konsumentów na gotówkę w grudniu. W reklamach nie brakuje więc nawiązań do świąt.

REKLAMA

Sposobów na zachęcenie klientów do zaciągnięcia kredytu gotówkowego banki mają co najmniej kilka. Zaczynając od gwarancji najniższej raty lub oprocentowania, przez konkursy z nagrodami, a na zwykłych pożyczkach ze świątecznymi reklamami kończąc. I tak na przykład Alior Bank oraz Bank Millennium zapewniają, że przebiją konkurencyjne oferty. Pierwszy z nich oferuje „gwarancję najniższej raty”. Alior zapewnia, że comiesięczna rata jego pożyczki jest niższa od propozycji pozostałych banków. Promocja dotyczy jednak wyłącznie kredytów z ubezpieczeniem i trwa od co najmniej kilku miesięcy. Bank ograniczył się więc do nakręcenia nowej reklamy, tak żeby nawiązywała ona do świąt.

Zobacz także: Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Po pomysł z gwarancją sięgnął również Bank Millennium. Zapewnia on, że klientom, którzy znajdą lepszą ofertę w ciągu 30 dni od podpisania umowy kredytowej zwróci różnicę i zrówna wysokość oprocentowania nominalnego z ofertą konkurencji. Co prawda w reklamie zabrakło świątecznych motywów, ale termin wprowadzenia nowej pożyczki w Millennium prawdopodobnie nie jest przypadkowy. Na marginesie warto zauważyć, że bank w regulaminie wykluczył konkurowanie z ofertami kredytów, których oprocentowanie nominalne wynosi 0 proc. „Gwarancja najniższego oprocentowania” wcale więc nie skutkuje najniższym oprocentowaniem, bowiem kredyt bez odsetek wprowadził niedawno Polbank. Jego propozycja opiera się na zerowym oprocentowaniu nominalnym i prowizji, która wynosi 9 proc. Nie ma jednak mowy, żeby bank dokładał do interesu, ponieważ okres kredytowania wynosi od 6 do 12 miesięcy – przy tak krótkim okresie kredytowania bank rekompensuje sobie brak odsetek wysoką prowizją.

Zobacz także: Co robi bank, gdy się nie spłaca kredytu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na klientów, których skusi szansa otrzymania bezpłatnej pożyczki liczy Credit Agricole. Bank deklaruje, że codziennie losuje jednego kredytobiorcę, za którego spłaci pożyczkę do 50 tys. zł. Co ciekawe każdy kolejny kredyt, to nowy los na loterii przygotowanej przez Credit Agricole. Tym samym bank zachęca to zaciągnięcia więcej niż jednej pożyczki. Promocja trwa do 19 grudnia, a losowania odbywają się wyłącznie w dni robocze.

„Przyjdź po sianko na święta” – zachęca Chuck Norris w reklamie Banku Zachodniego WBK. Klienci, którzy wybiorą kredyt z ubezpieczeniem mają szansę wylosować jeden z trzech samochodów Citroen C4 lub jedną z trzydziestu nagród pieniężnych (1 tys. zł). Aktora do reklamowania pożyczki gotówkowej wykorzystał także Eurobank. Piotr Adamczyk ma za zadanie wzbudzić zainteresowanie klientów promocyjnym kredytem konsumpcyjnym bez prowizji.

Zobacz także: Co to jest scoring?

ING Bank Śląski, mimo że nie zmienił oferty, także postanowił uszczknąć dla siebie część rynku świątecznych pożyczek. W miejsce dotychczasowego hasła „lepiej pożyczyć z banku, niż od rodziny” pojawiło się „lepiej pożyczyć z banku, niż liczyć na św. Mikołaja”. Na tym koniec różnic. Podobnie uczynił także Bank BGŻ, który reklamuje kredyt na 13 proc. i bez prowizji, ale z ubezpieczeniem. Ofertę tę bank promował poprzednio w sierpniu i we wrześniu.

Santander Consumer Bank postanowił z kolei przy okazji świąt promować kredyt z odroczoną spłatą. Początek spłaty pożyczek zaciągniętych do 31 grudnia br. może przypadać po trzech miesiącach. Natomiast w PKO BP do 25 listopada trwa promocja „Drzwi otwarte Mini Ratki”. Polega ona na obniżeniu oprocentowania przez miesiąc lub kwartał dla kredytów do 30 tys. zł z ubezpieczeniem. W drugim wariancie klienci mogą wybrać pożyczkę bez prowizji, ale z oprocentowaniem na poziomie 19,99 proc. Prowizji za udzielenie kredytu (do 31 grudnia br.) nie pobiera także Bank Pocztowy.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – wskazówki

Świąteczna szarża banków na rynku pożyczek gotówkowych pokazuje, że spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych (liczba kredytów mieszkaniowych spadła w trzecim kwartale o 21 proc. wg danych Open Finance) zaczyna im coraz bardziej doskwierać. Instytucje finansowe są skłonne podjąć większe ryzyko związane z kredytami konsumpcyjnymi, żeby przynajmniej częściowo załatać dziurę po hipotekach. Może to być działanie tym bardziej zaskakujące, że prognozy gospodarcze nie uległy w ostatnich miesiącach poprawie, jest wręcz odwrotnie. Na dodatek z ostatniego raportu Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym wynikało, że przynajmniej cześć banków planuje zaostrzenie kryteriów przyznawania pożyczek w czwartym kwartale br. Tymczasem trudno zwiększyć sprzedaż jednocześnie zacieśniając politykę kredytową. A jeszcze trudniej osiągnąć taki efekt obierając za cel klientów, którzy potrzebują kredytu na sfinansowanie świąt.

Zobacz także: Pożyczka z dopłatą dla studenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA