reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Na kupno nieruchomości za gotówkę, niezależnie od tego czy jest to dom, czy mieszkanie, nie każdy może sobie pozwolić. Część Polaków pozbywa się oszczędności, żeby tylko uniknąć zaciągania kredytu hipotecznego. Przeczytaj czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Opracowania dotyczące rodzimego rynku mieszkaniowego wskazują, że co piąty Polak dokonuje zakupu nowego lokum przy pomocy własnych środków. Na samodzielne finansowanie potrzeb mieszkaniowych decydują się nie tylko osoby posiadające bardzo wysokie dochody. Niechęć do kredytów hipotecznych sprawia, że niektórzy, mniej zamożni nabywcy mieszkań pozbywają się wszystkich zgromadzonych oszczędności. Taka decyzja niestety może okazać się ryzykowna – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Kupno za gotówkę

Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi twierdzą, że wiele osób nie zauważa pewnych niedogodności, które są związane z zakupem nieruchomości za gotówkę. – Wbrew pozorom samodzielne finansowanie potrzeb mieszkaniowych nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Każda osoba, która nabywa nieruchomość za gotówkę powinna zastanowić się, czy po dokonaniu takiej transakcji będzie dysponowała wystarczającymi oszczędnościami. Zakup mieszkania lub domu dla większości klientów jest priorytetowym wydatkiem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę sytuacje wymagające szybkiego wydatkowania gotówki (np. nieoczekiwana choroba). Wspomniany problem nie dotyczy tylko zamożnych osób, które nawet po zakupie mieszkania będą dysponowały odpowiednią kwotą oszczędności – tłumaczy Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?

Wielu klientów uważa, że zakupiona za gotówkę nieruchomość stanowi lokatę kapitału, którą można uruchomić w obliczu nieoczekiwanych wydatków. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi zwraca uwagę na problemy związane z szybką zamianą mieszkania lub domu. Taka operacja nawet w przypadku dobrej koniunktury rynkowej jest czasochłonna i wymaga zredukowania ceny ofertowej.

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Eksperci firmy Conse akcentują jeszcze jedną kwestię, a mianowicie minimalne kwoty kredytów hipotecznych. Te produkty bankowe zwykle kojarzą się z zobowiązaniami opiewającymi na kilkaset tysięcy złotych. Tymczasem rodzimi kredytodawcy umożliwiają pożyczanie znacznie niższych sum.

Poniższa tabela przedstawia minimalne kwoty kredytów hipotecznych dla dziesięciu największych, krajowych banków.

Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi ostrzega jednak przed zaciąganiem kredytów o bardzo wysokim wkładzie własnym. Okazuje się bowiem, że krajowe banki nie stosują szczególnych preferencji dla klientów finansujących więcej niż 30%-40% wartości mieszkania przy pomocy własnych środków. – Osoby posiadające spore ilości gotówki nie powinny popadać w skrajność. Najbardziej efektywny wariant polega na wpłaceniu tylko takiej kwoty, która poprawi warunki kredytowania. Pozostałą część własnych środków można zainwestować zapewniając sobie zwrot kosztów kredytu oraz ewentualne zyski. Najbardziej pożądany scenariusz zakłada, że klient osiągnie dwie korzyści. Pierwsza to wypracowany dochód podczas, gdy druga wiąże się z posiadaniem większej płynności finansowej. Warto pamiętać, że osoba dysponująca wolnymi środkami w razie nieoczekiwanych sytuacji nie musi korzystać z drogich pożyczek gotówkowych – mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama