reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Niższe stopy procentowe – większa zdolność kredytowa

Niższe stopy procentowe – większa zdolność kredytowa

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynęło na obniżenie comiesięcznej raty w rodzimej walucie, ale też nieznacznie zwiększyło zdolność kredytową przeciętnej polskiej rodziny. Analitycy przewidują, że to dopiero początek obniżek stóp procentowych i tym samym wzrostu zdolności kredytowej. Czy rzeczywistość będzie wyglądała aż tak różowo?

Zarówno osoby spłacające, jak i zamierzające zaciągnąć kredyt hipoteczny mogą mieć powody do zadowolenia, bo wraz z obniżką stóp procentowych spadnie wysokość miesięcznej raty spłaty. Dla tych, którzy dopiero planują zadłużenie się na mieszkanie oznacza to także wyższą zdolność kredytową.

Już w październiku, przed obniżką stóp procentowych NBP, kredyty taniały, informuje Comperia.pl. Był to efekt narastających oczekiwań odnośnie tej redukcji. Spadek kosztów kredytów hipotecznych w naszej rodzimej walucie, jaki nastąpił już w październiku spowodował, że ich ceny wróciły do poziomu z maja 2012 roku. Obniżka stóp procentowych, o której właśnie zadecydowała Rada Polityki Pieniężnej została zatem już wcześniej uwzględniona przez banki.

Zobacz także: Czy będą kolejne obniżki stóp procentowych?

To dopiero początek

Podstawowy wskaźnik, który ma wpływ na całkowite oprocentowanie kredytów hipotecznych został teraz obniżony z 4,75 proc. do 4,5 proc. To pierwsza obniżka od czerwca 2009 roku. Analitycy oczekują, że jest to początek serii cięć. Przewidują, że mogą one osiągnąć nawet najniższy poziom w historii.

Obecna zmiana wprowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej oznacza dla kredytobiorców, spadek miesięcznej raty kredytowej o kilkadziesiąt złotych. Ale jest też zła wiadomość. Analitycy sygnalizują, że od kilku miesięcy widoczna jest tendencja wzrostu marż naliczanych przez banki.

Większe marże

Z danych Home Broker wynika, że obecnie kredytobiorca chcący zaciągnąć kredyt na 30 lat w kwocie 300 tys. zł na zakup nieruchomości wartej 400 tys. zł, może liczyć średnio na marżę na poziomie 1,49 proc. Warunkiem są wysokie dochody, pozytywna historia kredytowa i posiadanie konta, i karty kredytowej danego banku. Tymczasem jeszcze na początku czerwca tego roku można byłoby uzyskać marżę na poziomie 1,2 proc.

Zobacz także: Nadmierne zadłużenie – co to takiego?

Właśnie ze względu na wyższe marże narzucane przez instytucje finansowe, mimo obniżki stóp procentowych, łączne oprocentowanie udzielanych w tej chwili kredytów hipotecznych jest tylko minimalnie niższe niż w czerwcu br.

Mniej zainteresowanych

W związku z ograniczonym dostępem do finansowania zakupu nieruchomości, liczba udzielanych kredytów hipotecznych w ostatnim czasie widocznie spadła. Trudności w bankach powodują, że coraz więcej osób poszukujących mieszkań chce je kupić za gotówkę.

Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?

Do zakupu mieszkania bez pożyczania pieniędzy przymierza się ponad 40 proc. kupujących w Krakowie i ponad 30 proc. we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Z analizy portalu Domy.pl wynika, że trzech na czterech klientów na zakup mieszkania musi jednak zaciągnąć kredyt.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredyt Fot. Fotolia
Kredyt Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama