reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ogłoszenie upadłości – sposób na zadłużenie?

Ogłoszenie upadłości – sposób na zadłużenie?

Postępowanie upadłościowe może być prowadzone tylko na wniosek dłużnika. Rozpocząć je można tylko wobec osób, które stały się niewypłacalne w skutek niezależnych od nich okoliczności i powstałych bez ich winy.

Ogłoszenie upadłości ogłaszane jest przez Sąd.

Kiedy sąd nie może ogłosić upadłości dłużnika?

Sąd nie może ogłosić upadłości dłużnika w sytuacji, kiedy dłużnik był niewypłacany jeszcze w momencie zaciągnięcia kredytu lub też, kiedy stracił źródło dochodu nie z własnej winy.

Zobacz także: Nadmierne zadłużenie – co to takiego?

Jak często można ogłaszać upadłość?

O tym, jak często możemy ogłosić upadłość mówi nam ustawa. Wg niej upadłość możemy ogłosić tylko raz na 10 lat.

Postępowanie upadłościowe nie jest  prostym postępowaniem. Ogłaszając upadłość, dłużnik zobowiązuje się do wykazania oraz wydania syndykowi całego majątku lub też wszystkich niezbędnych dokumentów. Jeśli nie wywiąże się z obowiązków, może grozić mu umorzenie postępowania.

Co się stanie jeżeli dłużnik nie będzie spłacał zobowiązania?

W przypadku braku spłaty zobowiązania wg ustalonego harmonogramu przez dłużnika, zaciągnięcia kolejnych kredytów lub też braku jakiejkolwiek współpracy z organami prowadzącymi postępowanie – ogłoszenie upadłości zostanie umorzone. W takiej sytuacji wierzyciele będą mogli dochodzić swoich praw w postaci uzyskania swoich należności w trybie egzekucji sądowej, dłużnik natomiast nie będzie miał możliwości umorzenia reszty swojego zadłużenia.

Czy dłużnik może zaciągnąć zobowiązanie na utrzymanie swoje i bliskich?

Tak. Osoba wobec której toczy się postępowanie upadłościowe może zaciągnąć zobowiązanie na utrzymanie siebie i swoich bliskich. Nie może być to jednak zobowiązanie „na raty” lub „z odroczoną płatnością”.

Czy poza spłatą zobowiązania dłużnik musi wykazywać swoje dochody?

Dłużnik ogłaszający upadłość powinien raz w roku złożyć sprawozdanie z przebiegu planu spłat. W sprawozdaniu powinna znaleźć się także informacja o osiągniętych dochodach, spłaconych kwotach oraz nabytym majątku o wartości przekraczającej dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach. Jeśli dłużnik będzie miała problemy ze spłatą długu, istnieje możliwość modyfikacji harmonogramu spłat. Wszystko to odbywa się drogą sądową, gdzie sąd po wysłuchaniu wierzycieli wydłuży okres spłaty, ale nie więcej niż o 2 lata.

Zobacz także: Jak spłacić nadmierne zadłużenie?

jz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Finanse. Fot. Fotolia
Finanse. Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama