reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Pożyczka z dopłatą dla studenta

Pożyczka z dopłatą dla studenta

Pożyczka z dopłatą dla studenta udzielana jest na korzystnych warunkach. W jakich bankach student może wziąć pożyczkę z dopłatą? Czy taka pożyczka może być przeznaczona tylko na finansowanie studiów? Kto może ubiegać się o nią ubiegać?

Pożyczka dla studentów z budżetowymi dopłatami, to zobowiązanie, które warto zaciągnąć nawet jeśli nie jest ono potrzebne do finansowania bieżących potrzeb. Niskie oprocentowanie sprawia, że bez trudu i zbędnego ryzyka można jeszcze zarobić.

Początek roku akademickiego, jak co roku, powoduje wzrost zainteresowania kredytem studenckim. Wnioski o najtańszą pożyczką na rynku można składać do 15 listopada. Kredyt z dopłatą z budżetu państwa wypłacany jest w comiesięcznych transzach po 600 zł maksymalnie przez 6 lat (w przypadku doktorantów – 4 lata). Spłata rozpoczyna się natomiast w dwa lata po zakończeniu studiów w comiesięcznych ratach, których liczba jest dwukrotnie większa od wypłaconych transz. Oprocentowanie jest równe połowie stopy redyskonta weksli Narodowego Banku Polskiego, która aktualnie wynosi 5 proc. Według dzisiejszego poziomu stóp procentowych odsetki w okresie spłaty wyniosłyby więc 2,5 proc. w skali roku. Do momentu rozpoczęcia spłaty wszystkie odsetki pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Zobacz także: Co to jest scoring?

O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się uczniowie publicznych oraz niepublicznych szkół wyższych. Nie ma również znaczenia tryb prowadzonych zajęć, ponieważ pożyczka jest dostępna dla studentów dziennych oraz zaocznych.

Wniosek o kredyt studencki można złożyć w jednym z czterech banków ((PKO BP, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank). Należy dołączyć do niego zaświadczenie z uczelni oraz przedstawić potwierdzoną przez Urząd Skarbowy informację o dochodzie na osobę w rodzinie. Na podstawie liczby złożonych wniosków w grudniu zostanie ustalony maksymalny poziom dochodu, który uprawnia do skorzystania z preferencyjnego kredytu. W roku akademickim 2011/2012 było to 2,1 tys. zł netto na osobę w rodzinie, podobnie jak rok wcześniej.

Termin na złożenie wniosków mija 15 listopada. Banki natomiast mają czas na ocenę zabezpieczenia kredytu do 15 lutego 2013 r. Jeśli będzie ono niewystarczające student może otrzymać decyzję odmowną. Wówczas do 28 lutego jest czas, żeby ubiegać się o pożyczkę w innym banku. Osoby z rodzin o słabszej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwszy z nich w zależności od sytuacji studenta poręcza 70 proc. lub 100 proc. zaciąganego zobowiązania, natomiast drugi 80 proc. lub 100 proc.

Zobacz także: Czy sprzedaż wiązana musi obowiązywać przez cały okres kredytowania?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama