REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Kredyt
Kredyt

REKLAMA

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej mieszkań na kredyt, zazwyczaj zobowiązanie zawierane jest na 30 lat. Co jednak zrobić, gdy nasze potrzeby się zmieniły, a do końca spłaty kredytu pozostało jeszcze kilka lat? Czy można sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Niewiele osób stać na sfinansowanie kupna mieszkania ze środków własnych, w związku z tym większość mieszkań jest kredytowana. Potencjalny problem pojawia się, gdy po jakimś czasie chcemy kupić nowe mieszkanie lub dom, a obecne jest jeszcze niespłacone. Okazuje się, że możemy sprzedać je razem z kredytem i bez problemu możemy zawrzeć transakcję z nowym nabywcą.

REKLAMA

Zobacz także: Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Bardzo często zdarza się, że pierwsze mieszkania kupują osoby jeszcze bardzo młode, zwracające uwagę tylko na obecne potrzeby, nie licząc się z tym, że ich wymagania z biegiem czasu zaczną rosnąć, np. pojawi się dziecko i niezbędny będzie jeszcze jeden pokój. Dotychczasowe mieszkanie staje się za małe i nie spełnia podstawowych potrzeb nowej rodziny. Nie pozostaje nam nic innego niż sprzedanie mieszkania z kredytem, tylko jak to zrobić?

Od czego zacząć?

Należy zacząć od określenia preferencji dotyczących naszego nowego mieszkania. Następny krok to wycena obecnego mieszkania. Można to zrobić na dwa sposoby – przeglądając oferty innych mieszkań, porównując ich parametry z warunkami i z lokalizacją naszego mieszkania, bądź bardziej rozsądnie i fachowo, korzystając z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który udzieli nam informacji dotyczących ewentualnej kwoty wkładu własnego. Następnym krokiem jest zbadanie naszej zdolności kredytowej. Po pozytywnej weryfikacji można rozpocząć działania zmierzające do zmiany mieszkania.

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formalności

Różnice związane z formalnościami przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, a takiego z kredytem mieszkaniowym są nieznaczne. Zanim przystąpimy do podpisywania umowy, powinniśmy poprosić zbywcę o zaświadczenie z jego banku o wysokości kwoty kredytu do spłaty. Na podstawie uzyskanych danych będziemy mogli prawidłowo zawrzeć przedwstępną umowę kupna-sprzedaży, określając, jaka kwota będzie spłacana bankowi, a ile pieniędzy należy się zbywcy. Zakładając, że my również będziemy korzystać przynajmniej w części z kredytu, musimy pamiętać o tym, że wspomniane zaświadczenie będzie wymagane przez bank finansujący transakcję. Zbywca nie otrzyma środków przeznaczonych dla niego, dopóki nie przedstawi pisma z banku, świadczącego o całkowitej spłacie kredytu i zgody na wykreślenie istniejącego obciążenia hipotecznego.

Zobacz także: Jakie są koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Ważny jest czas

Podstawową determinantą przy sprzedaży i zakupie nowego mieszkania jest czas, dlatego to właśnie na niego powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Ważne jest bowiem ustalenie miejsca pobytu w czasie między sprzedażą starego a zakupem nowego, ponieważ nie każdy przyszły nabywca daje szansę na przebywanie zbywcy w dotychczasowym mieszkaniu do czasu zakupu i urządzenia przez niego nowego lokum. Ubiegając się o kredyt, zwracamy uwagę na to, która z ofert jest najtańsza, ale nie możemy przy tym zapomnieć, że w banku, najkorzystniejszym cenowo, może nagle wydłużyć się proces kredytowy, przekraczając tym samym dostępny dla nas czas. Przydatne w takim wypadku jest zabezpieczenie się i złożenie wniosku kredytowego w innym banku, żeby nie przegapić szansy kupna wymarzonego mieszkania. Żeby proces kredytowy był szybki i sprawny, najlepiej jest jak najszybciej skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Ułatwi to bankowi analizę wniosku, ale co najważniejsze, sprawi, że sytuacja stanie się bardziej komfortowa również dla nas – decyzję kredytową uzyskamy znacznie szybciej, niż jest to nam potrzebne.

Zobacz także: Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA