reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Umowy kredytowe i ich zmiany są dosyć skomplikowane. Ich podpunkty zawierają wiele niezrozumiałych dla nas informacji. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na dokładne przeczytanie umowy, żeby znać wszystkie warunki kredytowe. Przeczytaj, czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy.

Po podpisaniu umowy kredytowej kilka rzeczy może ulec zmianie. Dlatego przed jej podpisaniem powinniśmy dokładnie przeanalizować jej treść. W jakich sytuacjach bank może zmienić warunki kredytowe?

Opłaty za obsługę kredytu

Bank może zmienić warunki kredytowe, gdy nieregularnie spłacamy kredyt lub gdy chcemy skorzystać z prolongaty. Jest to spowodowane tym, że koszt obsługi kredytu rośnie. W przypadku opóźnienia ze spłatą raty bank musi wysłać do nas monit, co generuje dodatkowe koszty. Dlatego, gdy decydujemy się na kredyt należy regularnie spłacać wszelkie zobowiązania z nim związane, żeby zapobiec wzrostom dodatkowych kosztów.

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Wysokość oprocentowania

Zmianie może ulegać wysokość oprocentowania, dzieje się tak w przypadku kredytów ze zmienną stopą oprocentowania. W praktyce dla kredytobiorcy oznacza to zmianę  miesięcznej raty, może ona być mniejsza lub większa, niestety zazwyczaj musimy zapłacić więcej.

Zabezpieczenie spłaty

Jeżeli nie spłacamy rat terminowo bank ma możliwość ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty. Może to nastąpić jedynie wtedy, gdy zostanie stwierdzone zagrożenie terminowej spłaty. Ten dodatek może wpłynąć na wzrost kwoty spłaty naszego kredytu.

Wypowiedzenie umowy

Bank może wypowiedzieć umowę z nami, na przykład gdy zalegamy ze spłatami i nie dotrzymujemy warunków tej umowy. Musimy wtedy sami sfinansować koszty jej wypowiedzenia. Mogą one być dosyć wysokie ze względu na podsumowanie wszystkich niespłaconych przez nas należności oraz odsetek.

W ciągu 14 dniu od podpisania umowy bez podawania przyczyny kredytobiorca może zrezygnować z kredytu. Jednak po tym terminie nie będzie to już takie łatwe. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zapoznanie się z podpisywaną przez nas umową, wszystkie potencjalne zmiany warunków kredytowania muszą być w niej opisane. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na co się zgadzamy podpisując umowę.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama