REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Redakcja Dom
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często wydaje nam się, że pożyczka i kredyt to zamienne określenia. Jednak kredyt i pożyczka to dwa różne produkty finansowe. Regulowane są również odrębnymi przepisami. Przeczytaj czym się różnią.

Pożyczka regulowana jest przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym, natomiast w przypadku kredytu zastosowanie mają przepisy prawa bankowego. Warto wiedzieć, że kredyt może zostać udzielony tylko przez bank, natomiast pożyczki udzielić może nam każdy, kto ma pieniądze, może to być zarówno instytucja, jak i osoba prywatna.

REKLAMA

Pożyczka wiąże się z przekazaniem określonej kwoty osobie pożyczającej, w tym momencie to my decydujemy o tym, co zrobimy z pieniędzmi. Inaczej jest w przypadku kredytu, bank pożycza pieniądze na określony czas i na konkretny cel.

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

REKLAMA

Warto też wiedzieć, że pożyczone mogą być nie tylko pieniądze, lecz także przedmioty materialne. Kredyt zaś to tylko pieniądze, których nie dostajemy fizycznie do ręki, jest to tak zwany bezgotówkowy pieniądz bankowy, przekazywany jest albo na nasze konto, albo na wskazane przez nas konto, np. gdy zaciągamy kredyt hipoteczny na mieszkanie, pieniądze trafiają na konto dewelopera.

Kredytu nie otrzymamy bez zawarcia pisemnej umowy z bankiem. A pożyczkę i owszem, do kwoty 500 zł można sfinalizować ją umową ustną, ponieważ regulują ją przepisy prawa cywilnego. Jednak, w każdym przypadku bezpieczniej jest sporządzić umowę pisemną – gdyby pojawiły się jakieś problemy, mamy dowód dla sądu, że doszło do takiej transakcji. Dodatkowo, przy kwotach powyżej 500 zł, brak umowy pisemnej stawia pożyczkę pod rygorem nieważności.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wniosku kredytowym musimy konkretnie przedstawić, na jaki cel mają być przeznaczone pieniądze. A mało tego, bank może sprawdzić czy pieniądze rzeczywiście zostały wykorzystane zgodnie z zapisem przedstawionym w umowie. Prawo kontroli nie przysługuje pożyczkodawcy.

Z zaciągnięciem kredytu wiążą się również koszty okołokredytowe, musimy zapłacić prowizję bankowi za udzielenie kredytu. Takie koszty nie istnieją w przypadku pożyczki.

Pozornie może wydawać się, że pożyczka ma same zalety, a kredyt same minusy. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ zasady udzielania kredytu regulowane są przez prawo bankowe, z tego powodu cała transakcja jest po prostu bezpieczniejsza i łatwiej jest egzekwować jej postanowienia.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA