reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Jeśli chcemy uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu musimy liczyć się z tym, że bank będzie chciał poznać jego stan techniczny. Bank po analizie dokumentów możne uznać, że dom jest w bardzo kiepskim stanie i nie udzielić kredytu. Dom jest zabezpieczeniem dla banku, niska wartość domu to większe ryzyko.

Dom do generalnego remontu zazwyczaj ma niską cenę, przez to niezwykle atrakcyjną. Jednak okazja może być pozorna, zwłaszcza, jeśli remont chcemy sfinansować kredytem. Takie dylematy nie dotyczą osób, które dysponują gotówką na remont.

Bank udzielając nam kredyt na remont domu zabezpiecza się hipoteką, czyli uproszczając dom jest rodzajem zastawu dla banku. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy w stanie spłacić kredytu to bank po prostu przejmie nasz dom, następnie sprzeda go i odzyska pożyczone pieniądze. Ale dla banku jest to kłopotliwa sytuacja, dlatego nie udziela kredytu osobom wobec których istnieje podejrzenie, że nie spłacą kredytu.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Home Broker i Powszechny Dom Kredytowy sprawdziły, czy banki zgodzą się sfinansować zakup (albo zakup i remont) nieruchomości, którą można kupić w okazyjnej, ale nie w idealnym stanie technicznym, w której konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu. Analizie zostały poddane mieszkanie do remontu o wartości 400 tys. zł położone w przedwojennej, odremontowanej kamienicy w centrum dużego miasta i dom (do generalnego remontu) na obrzeżu miasta, o takiej samej wartości. Banki odpowiedziały, że udzielają kredytów na zakup i na remont takiej nieruchomości, ale muszą dodatkowo zapoznać się ze stanem technicznym budynku. Co ciekawe, żaden z pytanych banków nie powiedział, że nie udzieli takiego kredytu.

Ocena stanu technicznego może być dokonywana na dwa sposoby. Jeśli ubiegamy się o niewielki kredyt oceną stanu technicznego może zająć się pracownik banku, który dokona fotoinspekcji, na jej podstawie bank podejmie decyzję. Natomiast, jeśli chcemy uzyskać duży kredyt na generalny remont, wtedy zostanie dokonany operat szacunkowy, czyli ocena stanu technicznego zostanie dokonana przez rzeczoznawcę. Gdy okaże się, że budynek jest w bardzo złym stanie to niektóre banki i tak udzielą nam kredyt, ale wtedy musimy pożyczyć pieniądze zarówno na kupno, jak i na remont.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Nie zawsze też możliwe będzie uzyskanie kredytu na pełną wartość nieruchomości. Tak postępuje np. ING, udzieli kredytu jedynie do 90% wartości, taki sam próg obowiązuje w BNP Paribas, natomiast w BPH górna granicą jest 80% wartości nieruchomości. Są to jednak banki, które nawet w przypadku zakupu  nieruchomości w dobrym stanie nie udzielają kredytów bez wkładu własnego. Natomiast w Alior Banku wartość finansowania nie może przekraczać 100% kwoty inwestycji ani 95% przyszłej rynkowej wartości nieruchomości po zakończeniu inwestycji. Cenniki dużej grupy banków przewidują możliwość skredytowania do 100% wartości nieruchomości, jednak pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dom do remontu. Fot. Fotolia
Dom do remontu. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama