REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Dom do remontu. Fot. Fotolia
Dom do remontu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu musimy liczyć się z tym, że bank będzie chciał poznać jego stan techniczny. Bank po analizie dokumentów możne uznać, że dom jest w bardzo kiepskim stanie i nie udzielić kredytu. Dom jest zabezpieczeniem dla banku, niska wartość domu to większe ryzyko.

Dom do generalnego remontu zazwyczaj ma niską cenę, przez to niezwykle atrakcyjną. Jednak okazja może być pozorna, zwłaszcza, jeśli remont chcemy sfinansować kredytem. Takie dylematy nie dotyczą osób, które dysponują gotówką na remont.

REKLAMA

Bank udzielając nam kredyt na remont domu zabezpiecza się hipoteką, czyli uproszczając dom jest rodzajem zastawu dla banku. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy w stanie spłacić kredytu to bank po prostu przejmie nasz dom, następnie sprzeda go i odzyska pożyczone pieniądze. Ale dla banku jest to kłopotliwa sytuacja, dlatego nie udziela kredytu osobom wobec których istnieje podejrzenie, że nie spłacą kredytu.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

REKLAMA

Home Broker i Powszechny Dom Kredytowy sprawdziły, czy banki zgodzą się sfinansować zakup (albo zakup i remont) nieruchomości, którą można kupić w okazyjnej, ale nie w idealnym stanie technicznym, w której konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu. Analizie zostały poddane mieszkanie do remontu o wartości 400 tys. zł położone w przedwojennej, odremontowanej kamienicy w centrum dużego miasta i dom (do generalnego remontu) na obrzeżu miasta, o takiej samej wartości. Banki odpowiedziały, że udzielają kredytów na zakup i na remont takiej nieruchomości, ale muszą dodatkowo zapoznać się ze stanem technicznym budynku. Co ciekawe, żaden z pytanych banków nie powiedział, że nie udzieli takiego kredytu.

Ocena stanu technicznego może być dokonywana na dwa sposoby. Jeśli ubiegamy się o niewielki kredyt oceną stanu technicznego może zająć się pracownik banku, który dokona fotoinspekcji, na jej podstawie bank podejmie decyzję. Natomiast, jeśli chcemy uzyskać duży kredyt na generalny remont, wtedy zostanie dokonany operat szacunkowy, czyli ocena stanu technicznego zostanie dokonana przez rzeczoznawcę. Gdy okaże się, że budynek jest w bardzo złym stanie to niektóre banki i tak udzielą nam kredyt, ale wtedy musimy pożyczyć pieniądze zarówno na kupno, jak i na remont.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Nie zawsze też możliwe będzie uzyskanie kredytu na pełną wartość nieruchomości. Tak postępuje np. ING, udzieli kredytu jedynie do 90% wartości, taki sam próg obowiązuje w BNP Paribas, natomiast w BPH górna granicą jest 80% wartości nieruchomości. Są to jednak banki, które nawet w przypadku zakupu  nieruchomości w dobrym stanie nie udzielają kredytów bez wkładu własnego. Natomiast w Alior Banku wartość finansowania nie może przekraczać 100% kwoty inwestycji ani 95% przyszłej rynkowej wartości nieruchomości po zakończeniu inwestycji. Cenniki dużej grupy banków przewidują możliwość skredytowania do 100% wartości nieruchomości, jednak pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Banki nie mają schematu postępowania w takich sytuacjach, każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

O co dokładnie pytaliśmy banki:

Mieszkanie o wartości 400 tys. zł

- jest położone w kamienicy w centrum dużego miasta

- kamienica została wyremontowana: wymieniono piony wodno-kanalizacyjne oraz instalację elektryczną, wzmocniono balkony, budynek został otynkowany

- remontu wymaga lokal: należy wymienić instalację elektryczną wewnątrz mieszkania, położyć nowe podłogi, wymienić okna i wykonać drobniejsze prace, jak np. położenie glazury

- po wykonaniu tych prac wartość mieszkania wzrośnie do 500 tys. zł

Zobacz także: Kredyt na energooszczędny dom

Dom o wartości 400 tys. zł

- jest położony na obrzeżach dużego miasta (w granicach administracyjnych)

- wymaga poważnego remontu: wymiany instalacji, odgrzybienia i osuszenia ścian, wymiany konstrukcji dachowej wraz z poszyciem, wymiany okien i podłóg oraz drobniejszych prac wykończeniowych

- część prac remontowych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę

- po wykonaniu remontu wartość domu wzrośnie do 600 tys. zł

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Magdalena Piórkowska, Home Broker

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA