reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zaciągamy mniej kredytów i na mniejsze kwoty

Zaciągamy mniej kredytów i na mniejsze kwoty

Zaciągamy mniej kredytów i na mniejsze kwoty – tak wskazują dane opracowane przez AMRON–SAFRIN w I kwartale 2012 r. Taka sytuacja jest obserwowana po raz trzeci z kolei – wniosek jest jeden – systematycznie spada ilość zaciąganych kredytów.

Zaciągamy coraz mniej kredytów i na coraz mniejsze kwoty – za tę sytuację najprawdopodobniej odpowiada Rekomendacja S i wygaszanie rządowego programu „Rodzina na Swoim”. W większych miastach właściwie nie sposób jest znaleźć mieszkanie, które będzie odpowiadało wymogom programu, a wielu młodych ludzi nie stać na to, żeby płacić o 40% większą ratę – a tyle mniej więcej państwo dopłaca do comiesięcznej raty przez 8 lat.

Dodatkowo pierwszy raz od dłuższego czasu zmniejszyło się łączne zadłużenie wynikające z czynnych umów kredytowych. Na tej podstawie można stwierdzić, że obecnie Polacy zaciągają niższe kredyty na zakup mieszkania.

Na takie finansowe zjawisko ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim w związku z medialnym nagłośnieniem kryzysu na światowych rynkach finansowych Polacy niechętnie się zadłużają – zwyczajnie boimy się tego, co będzie za chwilę. Nie czujemy się też stabilnie na rynku pracy, a skoro istnieje ryzyko jej utraty to lepiej nie mieć długu. W tej chwili nawet osoby, które mają zdolność kredytową wolą się wstrzymać z zaciągnięciem kredytu i poczekać na lepsze czasy.

Zobacz także: Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na to, że obecnie większość udzielonych kredytów jest w rodzimej walucie. Kredyty we franku szwajcarskim nie są już w zasadzie udzielane, podobnie jest z kredytami w euro – jeszcze je można otrzymać, ale trzeba się wykazać dochodem na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, co w praktyce oznacza, że nie jest on dostępny dla większości zainteresowanych.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – wskazówki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama