reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Zdolność kredytowa maleje z wiekiem, w praktyce oznacza to, że młode małżeństwa mogą otrzymać wyższy kredyt od tych z dłuższym stażem. Jak to konkretnie wygląda? W jakim wieku nasza zdolność kredytowa jest najwyższa?

Małżeństwo 25-latków, które zarabia łącznie 5 tys. zł netto może przeciętnie kupić na kredyt 74 mkw. mieszkania. Jednak już małżeństwo w wieku 55 lat kupić już najwyżej średniej wielkości mieszkanie dwupokojowe, a dziesięć lat później będą mogli uzyskać kredytowanie tylko kawalerki.

W czasie określania zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę nie tylko dochód kredytobiorcy, lecz także wiek kredytobiorców. W efekcie modelowa rodzina zarabiająca 5 tys. zł netto miesięcznie może pożyczyć prawie czterokrotnie mniej, gdy kredytobiorcy mający 65 lat niż w przypadku gdy byliby w wieku 35 lat. Wraz z wiekiem maleją więc możliwości zakupowe Polaków na rynku nieruchomości i to nawet przy założeniu, że ich poziom dochodów jest stały.

Zobacz także: Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Młodsi mają łatwiej

Zgodnie z danymi zebranymi przez Home Broker, modelowa rodzina zarabiając 5 tys. zł netto mogłaby zaciągnąć kredyt w złotych na 30 lat na kwotę około 364 tys. zł, jeśli kredytobiorcy mieliby 25 lat. Zdolność nie zmieni się w przypadku 35-latków. Jednak małżeństwo w wieku 45 lat dostanie kredyt już o 36 tys. zł mniejszy, jeśli dodamy kolejne 10 lat to bank pożyczy aż o 106 tys. zł mniej niż 25-latkom.

Zdolność kredytowa spada w z wiekiem głównie z powodu Rekomendacji S, która narzuca bankom konieczność uwzględniania mniejszego dochodu kredytobiorcy w czasie emerytury. Dodatkowo banki starszym kredytobiorcom nakazują wykupienie polisy na życie, która dodatkowo zwiększa koszt kredytu.

Gdy kredytobiorcy są w różnym wieku

Często zdarza się, że kredytobiorcy są w różnym wieku – w takim do wyliczenia zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę wiek starszego kredytobiorcy – takie rozwiązanie stosują BZ WBK, Bank Millennium, Deutsche Bank PBC, Citi Handlowy, Eurobank, mBank, ING, Polbank i Multibank. Są też banki, które uwzględniają wiek obydwu kredytobiorców, robią tak: Bank Pocztowy, BGŻ, BNP Paribas, DnB, BOŚ. Dokładnej metodologii nie chciał natomiast zdradzić bank BPH deklarując podejście indywidualne do badanej kwestii. Natomiast Alior Bank, Getin Noble Bank, Nordea i Kredyt Bank biorą pod uwagę wiek głównego kredytobiorcy, czyli osoby o dominujących dochodach.

Źródło: Bartosz Turek, Magdalena Piórkowska

Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mniejsza zdolność kredytowa.
Mniejsza zdolność kredytowa.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama