| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny zmniejszyła się po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jaką zdolność kredytową ma przeciętna polska rodzina? Na ile tysięcy mniej może liczyć?

Zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny, po ostatniej zmianie stóp procentowych, spadła prawie o 10 tys. zł. Jedynie osoby, które już mają decyzję kredytową i te, które zdecydują się szybko na zaciągnięcie kredytu mogą liczyć na stare warunki obliczania zdolności kredytowej. Podniesienie stóp procentowych pociągnęło za sobą zwiększenie WIBOR 3M – wcześniej wynosił on 4,94% dzisiaj jest to 5,05%. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę podwyżkę stóp oficjalnych i notowania kontraktów FRA, należy spodziewać się wzrostu w ciągu miesiąca, dwóch na poziom 5,19%. Większe stopy procentowe oznaczają większy WIBOR, a większy WIBOR oznacza większe raty i mniejszą zdolność kredytową. Należy pamiętać o tym, że zdolność kredytowa spadła już w styczniu 2012 roku za sprawą rekomendacji SII. A teraz kredytobiorcom zostały rzucone pod nogi kolejne kłody.

Zobacz także: Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Mniejsza zdolność

Jeśli przyjmiemy, że WIBOR ustalany jest raz dziennie, marża kredytu wynosi 1% i trzyosobowa rodzina ma dochód na poziomie 5 tys. netto i nie ma innych zobowiązań finansowych. Przed zmianą stóp procentowych zdolność kredytowa takie przeciętnej polskiej rodziny wynosiła 362 tys. złotych, po podwyżce to już tylko 358 tys. złotych. Natomiast jeśli WIBOR w ciągu dwóch najbliższych miesięcy osiągnie poziom 5,2% to zdolność kredytowa będzie wynosić już tylko 353 tys. złotych. Różnica wynosi prawie 10 tys. złotych. Wartości te mogą różnić się w poszczególnych bankach.

Wzrost WIBOR-u w bankach

Wzrost WIBOR nie jest aktualizowany w bankach na bieżąco, popularne okresy to miesiąc, kwartał i pół roku. Dlatego osoby, które są w trakcie negocjowania umowy z bankiem nie zostaną objęte zmianami. Dodatkowo, jeśli się pospieszymy i złożymy wniosek kredytowy w najbliższych dniach, jest szansa, że nasza zdolność kredytowa będzie wyliczana na wcześniejszych zasadach.

Źródło: Katarzyna Siwek, Jerzy Węglarz Home Broker

Paweł Kołtun, Lion’s House

Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »