| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jakie są produkty finansowe dla dzieci?

Jakie są produkty finansowe dla dzieci?

Produkty finansowe dla dzieci ciągle są mało popularne. Większy wybór produktów oferowany jest nastolatkom, gorzej jest z dziećmi poniżej 13. roku życia. Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Produkty dla nastolatka

Dziecko, które ukończyło 13 lat może posługiwać się kartą przedpłaconą. Banki za wydanie karty pobierają opłatę, czasem też prowizję. Taką kartę rodzice mogą doładowywać dowolną kwotą. Dzięki temu rodzice mogą kontrolować wydatki nastolatka. Za pomocą karty niektóre banki umożliwiają wypłaty z bankomatu, które zazwyczaj obciążone są prowizją. Ale są też takie, którymi dziecko będzie mogło dokonywać tylko transakcji bezgotówkowych (bez dodatkowych opłat). Większość kart przedpłaconych chroniona jest numerem PIN. Rodzice już nie muszą się martwić, że dziecko zgubi gotówkę. Karta przedpłacona przez banki obsługiwana jest tak samo, jak inne karty płatnicze – możemy zgłosić kradzież karty lub jej zagubienie, trzykrotne pomylenie PIN-u blokuje kartę, a zapomniany PIN możemy odzyskać.

Banki dają też możliwość zakładania tradycyjnych rachunków oszczędnościowych i kont oszczędnościowych, ale nie obędzie się bez obecności rodziców.

Zobacz także: Co to jest karta przedpłacona?

Dzieci poniżej 13. roku życia

Dzieciom poniżej 13. roku życia rodzice mogą również założyć konto w banku. Z formalnego punktu dziecko jest właścicielem środków znajdujących się na koncie, a opiekun ustawowy (najczęściej rodzic) jest posiadaczem, a pieniądze mogą być wypłacane jedynie w oddziale banku. W kilku bankach możemy utworzyć dziecku konto oszczędniościowe. W takim przypadku wypłaty z konta są dozwolone tylko dla rodziców i tylko w oddziale banku – nie ma takie możliwości w żadnej innej formie. Kilka banków przygotowało specjalne oferty dla uczniów (są to m.in. PKO BP, mBank).

Natomiast w przypadku dzieci poniżej 13. roku życia nie ma możliwości przekazania karty przedpłaconej. Ta forma jest zarezerwowana dla starszych dzieci.

Niestety w dalszym ciągu banki nie uznają dzieci jako swojej grupy docelowej.

Zobacz także: Czy transakcje kartą zbliżeniową są bezpieczne?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »