REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Scoring to sposób oceny ryzyka kredytowego za pomocą punktów. Metoda scoringu polega na porównaniu danych klienta wnioskującego o kredyt z profilem klienta, który już go otrzymał – w ten sposób określana jest jego wiarygodność. Kto się tym zajmuje? I jak to dokładnie wygląda?

Scoring po raz pierwszy został zastosowany w latach trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych  w branży wysyłkowej. Upowszechnił się tam 30 lat później. Natomiast w Europie zaczęto go stosować w latach siedemdziesiątych.

REKLAMA

Scoring stosowany jest m.in. przez Biuro Informacji Kredytowej, ocena ma określić czy klient będzie w stanie bezproblemowo spłacić kredyt, czy może mieć z tym jakieś trudności. Takie ekspertyzy są tworzone na zlecenie banków i SKOK-ów, procedura rozpoczyna się po złożeniu wniosku kredytowego w banku lub w SKOK-u. BIK porównuje informacje na temat potencjalnego klienta z profilami podobnych klientów. Im lepiej wypadli wytypowani do badania klienci, tym więcej dostaniemy punktów.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

REKLAMA

Do stworzenia punktowej oceny używany jest specjalny wzór matematyczny. Punkty przyznawane są za kolejne części profilu klienta. Przy przyznawaniu kredytu takim ocenianym elementem może być najdłuższe opóźnienie ze spłatą raty. Oczywiste jest to, że lepiej wypadają klienci, którzy zawsze płacili na czas, niż ci, którym zdarzały się opóźnienia. Pod uwagę brane są również zadłużenia karty kredytowej, nisko punktowane są przekroczenia limitu.

Takie postępowanie jest nam dobrze znane z firm ubezpieczeniowych, stosowane jest od dawna i już nie budzi naszego większego sprzeciwu. Młodzi kierowcy płacą większe składki ubezpieczeniowe, ponieważ statystyki pokazują, że częściej uczestniczą oni w kolizjach. Więcej płacą też mieszkańcy duży miast, w związku z większym ruchem samochodowym rośnie prawdopodobieństwo stłuczki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metoda scoringu rządzi się ściśle określonymi zasadami, jest obiektywna i nie ma wpływu na to, kto dokonywał analizy, w związku z tym w znaczny sposób przyspiesza rozpatrzenie wniosku kredytowego przez banki i SKOK-i.

Banki i SKOK-i po uzyskaniu pozytywnego oszacowania mogą zaproponować klientowi lepsze warunki, ponieważ wiedzą, że ich ryzyko jest niewielkie.

Zobacz także: Kiedy dane trafiają do BIK?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA