| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Co to jest scoring?

Co to jest scoring?

Scoring to sposób oceny ryzyka kredytowego za pomocą punktów. Metoda scoringu polega na porównaniu danych klienta wnioskującego o kredyt z profilem klienta, który już go otrzymał – w ten sposób określana jest jego wiarygodność. Kto się tym zajmuje? I jak to dokładnie wygląda?

Scoring po raz pierwszy został zastosowany w latach trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych  w branży wysyłkowej. Upowszechnił się tam 30 lat później. Natomiast w Europie zaczęto go stosować w latach siedemdziesiątych.

Scoring stosowany jest m.in. przez Biuro Informacji Kredytowej, ocena ma określić czy klient będzie w stanie bezproblemowo spłacić kredyt, czy może mieć z tym jakieś trudności. Takie ekspertyzy są tworzone na zlecenie banków i SKOK-ów, procedura rozpoczyna się po złożeniu wniosku kredytowego w banku lub w SKOK-u. BIK porównuje informacje na temat potencjalnego klienta z profilami podobnych klientów. Im lepiej wypadli wytypowani do badania klienci, tym więcej dostaniemy punktów.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

Do stworzenia punktowej oceny używany jest specjalny wzór matematyczny. Punkty przyznawane są za kolejne części profilu klienta. Przy przyznawaniu kredytu takim ocenianym elementem może być najdłuższe opóźnienie ze spłatą raty. Oczywiste jest to, że lepiej wypadają klienci, którzy zawsze płacili na czas, niż ci, którym zdarzały się opóźnienia. Pod uwagę brane są również zadłużenia karty kredytowej, nisko punktowane są przekroczenia limitu.

Takie postępowanie jest nam dobrze znane z firm ubezpieczeniowych, stosowane jest od dawna i już nie budzi naszego większego sprzeciwu. Młodzi kierowcy płacą większe składki ubezpieczeniowe, ponieważ statystyki pokazują, że częściej uczestniczą oni w kolizjach. Więcej płacą też mieszkańcy duży miast, w związku z większym ruchem samochodowym rośnie prawdopodobieństwo stłuczki.

Metoda scoringu rządzi się ściśle określonymi zasadami, jest obiektywna i nie ma wpływu na to, kto dokonywał analizy, w związku z tym w znaczny sposób przyspiesza rozpatrzenie wniosku kredytowego przez banki i SKOK-i.

Banki i SKOK-i po uzyskaniu pozytywnego oszacowania mogą zaproponować klientowi lepsze warunki, ponieważ wiedzą, że ich ryzyko jest niewielkie.

Zobacz także: Kiedy dane trafiają do BIK?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »