reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Zdolność kredytowa kształtowana jest również przez formę zatrudnienia. Najlepszą zdolność kredytową mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, w gorszej sytuacji są pracownicy ze zleceniem i z dziełem, najmniej zaufania wzbudzają wśród bankowców prowadzący działalność gospodarczą.

Forma zatrudnienia ma zasadniczy wpływ na zdolność kredytową nie bez powodu. Doświadczenie banków pokazuje, że najlepiej spłacają kredyt osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony i osoby z umową o pracę na czas określony, niewiele gorzej radzą sobie pracownicy zatrudnienie na zlecenie i na umowę o dzieło. Zdecydowanie najgorzej wygląda sytuacja w przypadku kredytów zaciągniętych przez samozatrudnionych, czyli prowadzących własną działalność gospodarczą. Statystyki pokazują, że wypadają dwa razy gorzej od pracowników etatowych. Warto wiedzieć, że ta grupa pracowników stale rośnie – według danych GUS, z 16,2 mln pracujących Polaków, ponad 3,7 mln prowadzi własną działalność gospodarczą, a większość nich nie zatrudnia współpracowników.

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

Umowa na czas nieokreślony

Szczęśliwcy posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony muszą wykazać się jedynie trzymiesięcznym stażem pracy, najlepiej u jednego pracodawcy, ale i to nie jest warunek konieczny. Niektóre banki wymagają sześciu miesięcy, może zdarzyć się, że niektóre banki mogą wymagać rocznego stażu pracy.

Umowa na czas określony

W przypadku tych pracowników najczęściej banki wymagają, żeby ich umowa trwała jeszcze przynajmniej przez pół roku do roku od zawarcia umowy kredytowej. Niektóre banki proszą też o dostarczenie listu intencyjnego od pracodawcy, w którym zobowiąże się do podpisania z pracownikiem kolejnej umowy.

Zobacz także: Zdolność kredytowa Polaków – od czego zależy?

Zlecenie i dzieło

Osoby zatrudnione w najbardziej przychylnych bankach muszą przedstawić umowy za pół roku wstecz. Niektóre banki dodatkowo wymagają pochwalenia się stałym dochodem przez ostatnie cztery miesiące i stałym zakresem zleceń lub wykazania się dochodem co dwa miesiące bądź dwunastomiesięcznym stażem pracy.

Zobacz także: Ubezpieczenie pomostowe – dodatkowy koszt dla kredytobiorcy

Działalność gospodarcza

W ich przypadku banki najczęściej staną się przychylni dopiero w roku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wybrane grupy zawodowe mogą liczyć na dodatkową ulgę, jeśli wykażą się kontynuacją pracy lub działalności gospodarczej w jednej branży lub u jednego pracodawcy, wtedy wymagany czas pracy zostanie skrócony do pół roku albo nawet do trzech miesięcy. Ale możemy się spotkać również z tym, że bank będzie wymagał od nas w takim przypadku nawet dwóch lat lub trzydziestu miesięcy stażu pracy.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Zobacz także: Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama