reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny. Jakie obniżki wprowadziły poszczególne banki? Czy wszystkie banki zdecydowały się na zmianę wymagań finansowych?

Banki zdecydowały się obniżyć wymagania finansowe wobec klientów – wyraźnie pokazują to kalkulatory kredytów złotowych, w kwietniu co trzeci był bardziej przychylny. W tej chwili trzyosobowa rodzina, która chce zaciągnąć kredyt w wysokości 270 tys. zł na inwestycję wartą 300 tys. zł musi wykazać się dochodem netto na poziomie 4002 zł – jest to ponad 200 zł mniej od wartości styczniowej.

Zobacz także: Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Swoje wymagania finansowe wobec klientów zdecydowało się obniżyć 7 banków z 21 przeanalizowanych przez Open Finance.

Na takie rozwiązanie zdecydował się m.in. Getin Noble Bank, Euro Bank, Polbank.

Niższy próg dochodowy wystarczy obecnie klientom m.in. Getin Noble Banku, Euro Banku i Polbanku. Minimalny dochód 3-osobowej rodziny, w której pracuje dwoje z małżonków i chcących pożyczyć pieniądze na 25 lat, 270 tys. zł na mieszkanie za 300 tys. zł, w Getin Noble Banku spadł o ponad 150 zł do 3644 zł. W Euro Banku oczekiwania obniżyły się o 100 zł do 3850 zł, a w Polbanku z 4650 zł do 4410 zł. Na niewielką zmianę zdecydował się Pekao i zmniejszył wymagania z 3450 zł do 3400 zł. Na zdecydowanie większe obniżki zdecydowały się mBank i MultiBank. Prezentowanej przez nas rodzinie w obu instytucjach wystarczy dziś 4100 zł, wcześniej klienci mBanku i MultiBanku musieli wykazać się dochodem netto ponad 5 tys. zł. Nieco mniej wymagający zrobił się także Citi Handlowy, jednak nadal nie jest przychylniejszy dla osób chcących wziąć kredy na więcej niż 80 proc. wartości nieruchomości i wymaga od nich min. 6 tys. zł netto. To dla osób, które mają 20 proc. wkład własny zaproponował dochód na poziomie 3916 zł netto – w styczniu było to 4400 tys. zł.

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

W BGŻ odnotowano 15-procentowy spadek z 4500 zł do 3880 zł – wymagania w tym banku obecnie są niższe od tych przez wprowadzeniem Rekomendacji S. Obniżkami przekraczającymi nowe wymagania mogą pochwalić się również Kredyt Bank i Nordea. Podobny poziom zaoferował Bank Pocztowy, BOŚ i BNP Paribas.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Mimo ogólnego obniżkowego trendu niektóre banki zdecydowały się podnieść progi dochodowe. Bank BPS podniósł wymagania aż o 10 proc. do 4120 zł. Na podobne posunięcie zdecydował się również PKO BP i wymaga teraz dochodu netto w wysokości 4170 zł netto. Jednak nawet po podwyżkach nie są to najgorsze oferty.

Gdzie najkorzystniej?

Na czele banków najbardziej dostępnych dla klientów, jeśli chodzi o kryterium dochodowe, podobnie jak w styczniu, znajduje się Bank Pocztowy. Jego wymagania wobec opisywanej przez nas rodziny to 3085 zł. Na drugiej pozycji znalazł się Kredyt Bank z kwotą – 3162 zł. Kolejne instytucje sporo już odstają od czołówki. Do pierwszej piątki wszedł też Pekao – 3400 zł, Alior – 3500 zł i Getin Noble Bank – 3644 zł.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Zobacz także: Ustawa o kredycie konsumenckim – co zmieniła?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie. Fot. Fotolia
Mieszkanie. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama