reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Coraz większa ilość kart zbliżeniowych

Coraz większa ilość kart zbliżeniowych

Coraz większa ilość kart zbliżeniowych znajduje się w portfelach Polaków. Banki regularnie wydają nowe karty zbliżeniowe. Czy wszędzie można nimi płacić? Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

Stale rośnie ilość wydawanych kart zbliżeniowych, Open Finance szacuje, że banki przekazały ich już 10,35 milinów. W stosunku do końca poprzedniego roku jest to wzrost na poziomie 15,6 proc. W tej chwili 90 proc. kart na rynku to karty debetowe i przedpłacone, a ponad 9,5 proc. to karty kredytowe. Warto też wspomnieć, że 78 tys. to nośniki występujące w niestandardowej formie i np. są to naklejki, breloki lub zegarki, które mogą pełnić funkcję karty debetowej, przedpłaconej lub kredytowej.

Zobacz także: Konto bankowe dla młodzieży – w którym banku?

Ok. 60 proc. wydanych kart posiada logo organizacji Visa – technologia zbliżeniowa tutaj występuje pod nazwą payWave. Pozostałe nośniki zostały wydane przez organizację MasterCard (technologia PayPass), które w odróżnieniu od kart Visy mogą również przybierać postać rozmaitych gadżetów. Jest to możliwe, ponieważ dla transakcji powyżej 50 zł MasterCard nie wymaga – w przeciwieństwie do Visy – umieszczenia karty w terminalu. Wystarczy zbliżenie nośnika i potwierdzenie transakcji kodem PIN.

Płacić kartą bezstykową nie możemy płacić we wszystkich miejscach umożliwiających transakcje bezgotówkowe. Jednak wraz ze wzrostem liczby kart zbliżeniowych przybywa również punktów handlowo-usługowych, które akceptują tego typu płatności – według danych organizacji Visa jest ich już prawie 60 tys. W marcu tego roku do programu przystąpiły między Auchan i Carrefour – co znacznie zwiększy ilość miejsc, w których będzie możliwa taka forma płatności.

Mimo rosnącej liczby wydawanych kart i miejsc umożliwiających takie płatności Polacy nadal sceptycznie podchodzą do tej formy płacenia. Jednak banki przyjęły karty bezstykowe za standard i w zasadzie nie można już otrzymać innej karty. Dodatkowo podkreśla się, że transakcje kartami bezstykowymi są bezpieczne. Oficjalnie w Polsce nie odnotowano kradzieży informacji zawartych na kartach zbliżeniowych.

Źródło: Michał Sadrak, Open Finance

Zobacz także: Czy transakcje kartą zbliżeniową są bezpieczne?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Karta. Fot. Fotolia
Karta. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama