reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jaki leasing wybrać?

Jaki leasing wybrać?

Jeśli rozważamy wzięcie czegoś w leasing musimy zdecydować się, który wybrać: operacyjny lub finansowy. Czym się różnią od siebie te dwie formy leasingowe? Przeczytaj, która będzie dla Ciebie lepsza?

W leasing najczęściej bierzemy samochód, maszyny lub nieruchomości. Do wyboru mam dwie jego formy: leasing operacyjny i leasing finansowy. Każdy z nich oferuje nam inne warunki, dlatego warto się dobrze zapoznać z nimi, dzięki temu będziemy mogli dostosować go do swoich potrzeb. Podstawową, wspólną cechą obu jest to, że nie musimy mieć własnych środków przy przystąpieniu do inwestycji.

Trochę teorii

Leasing operacyjny pod względem podatkowym jest lepszym rozwiązaniem dla większości przedsiębiorców. Dzieje się tak dlatego, że to firma leasingowa ujawnia przedmiot w swoich aktywach i to ona dokonuje odpisy amortyzacyjne. Natomiast przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu całej opłaty wstępnej, opłaty związane z bieżącą eksploatacją przedmiotu leasingowanego (zarówno część kapitałową, jak i odsetkową), a także wszystkie raty leasingowe. Żeby jednak było to możliwe umowa leasingowa musi być zawarta na czas określony i musi trwać min. 40% czasu amortyzacji środka trwałego.

Zobacz także: Leasing zamiast kredytu

Jeśli w leasing bierzemy samochód, 40% czasu amortyzacji wynosić będzie w tym przypadku 2 lata.

W leasingu finansowym przedmiot leasingowany wliczany jest do majątku przedsiębiorcy, dzięki temu mogą samodzielnie odpisywać koszty amortyzacyjne. Kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa w tym przypadku są właśnie odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej oraz codzienne koszty użytkowania.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna – co jest korzystniejsze?

Zaletą leasingu finansowego jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz minimalnego okresu trwania umowy. Warunkiem jest, aby umowa została podpisana na czas określony, ustalony między stronami. Po zakończeniu okresu leasingu dany przedmiot przechodzi na własność korzystającego i można go wykorzystywać dalej w firmie lub odsprzedać wyjaśnia Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

Leasing a VAT

Leasing operacyjny z punktu widzenia podatku VAT traktowany jest jak usługa. Co oznacza, że podstawę opodatkowania stanowi wartość netto raty leasingowej płaconej przez przedsiębiorcę. Podatek VAT naliczany jest wraz z każdą opłatą leasingową, co powoduje, że zapłata VAT-u – w porównaniu z zakupem przedmiotu – jest także rozłożona dla przedsiębiorcy w czasie. Czynsze leasingowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%, niezależnie od stawki jaką opodatkowany jest leasingowany przedmiot.

Zobacz także: Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama