REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak inwestować w złoto – poradnik

jz
Złoto. Fot. Fotolia
Złoto. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestując w złoto, pierwsze co przychodzi nam na myśli to zakup sztabek złota. Jest to wygodna inwestycja, ponieważ każda ze sztabek ma swoją konkretną wartość. Inną formą inwestowania w złoto jest zakup monet lub zakup kontraktu na złoto. Jak to zrobić? Przeczytaj poradnik.

Często mówi się, że warto jest inwestować w złoto. Czy aby na pewno? Złoto jest rodzajem inwestycji długoterminowej i raczej nie powinniśmy liczyć na to, że w ciągu roku jego wartość osiągnie wzrost rzędu kilkuset procent. Jeśli liczymy na szybki zysk zamiast kupować sztabkę, możemy pokusić się o zakup złotych monet, których wartość na przestrzeni kilku lat może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

REKLAMA

Złoto – wstęp do inwestycji

Złoto inwestycyjne najczęściej sprzedawane jest w postaci sztabek, które wytwarzane są przez mennice. Sztabki złota produkowane są o różnych masach. Najpopularniejsze są sztabki: 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g i 250 g oraz sztabki o jubilerskie o masie 1 uncji (31,3 g). Złoto inwestycyjne to złoto o najczystszej próbie 999.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Zakup złota inwestycyjnego

Złoto inwestycyjne możemy kupić na kilka sposobów. Są to m.in. sklepy mennic, aukcje i sklepy numizmatyczne.

Mennica – prawie każda z mennic posiada swój sklep, w którym można zakupić złoto. Wiele mennic oferuje także możliwość dostarczenia złota w konkretne miejsce lub jego przechowywanie – oczywiście odpłatnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zakup złota na Allegro – ten, chyba najpopularniejszy serwis aukcyjny również umożliwia zakupienie złotej sztabki. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Zalety – to niewątpliwie możliwość zakupu złota po niższej cenie – poprzez wzięcie udziału w jego licytacji. Wady – to ryzyko zakupu. Zanim zdecydujemy się na kupno złota na aukcji internetowej, koniecznie sprawdźmy sprzedawcę. W związku z tym, że złoto nie należy do tanich inwestycji, dobrze sprawdźmy sprzedającego, zanim przelejemy mu na konto znaczną sumę pieniędzy.

Sklepy numizmatyczne – ofertę tego rodzaju sklepów często można obejrzeć on-line, bez konieczności wychodzenia z domu. Wiele z nich wystawia swoje produkty także na aukcjach internetowych.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?


Złoty fundusz inwestycyjny

Chcąc inwestować z złoto, można nabyć udziały w specjalnych funduszach inwestycyjnych, w których majątek stanowi właśnie złoto.

Niestety w Polsce nie ma wielu funduszy inwestycyjnych, które umożliwią nam lokowanie pieniędzy w złoto. Chcąc zainwestować w fundusz, którego majątek stanowi złoto możemy skorzystać np. z funduszy Investor Gold FIZ lub Gold SFIO. Należy pamiętać, że kupując jakiekolwiek udziały, nasze zyski w dużej mierze zależą nie tylko od zmian cen złota, lecz także od jakości i sposobu zarządzania spółek.

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

Inwestycja w złote przedmioty

REKLAMA

Inwestycja w złoto to nie tylko kupowanie sztabek, lecz także złotych przedmiotów takich jak: biżuteria, monety i inne złote przedmioty. Niestety ten rodzaj inwestycji ma też swoje wady, problemem może okazać się późniejsza sprzedaż nagromadzonych rzeczy.

Kupno sztabek to spory wydatek i niestety nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Natomiast zbieranie złotych przedmiotów może okazać się dość kłopotliwe, ponieważ musimy gdzieś je przechować. Z kolei złote sztabki dobrze jest ubezpieczyć.


Złoto na rachunku

Jest jeszcze jedna możliwość inwestowania w złoto, bez konieczności nabywania go fizycznie. Mowa tu o specjalnym rachunku, na którym „możemy przechowywać zakupione złoto”.

Założenie rachunku ze złotem polega na tym, że w pierwszej kolejności musimy zgłosić się do specjalnej firmy zajmującej się handlem złotem np. GoldMoney lub BullionVault. Następnie zakładamy u nich rachunek i kupujemy prawdziwe złoto, którego nie dostaniemy do ręki, natomiast jego wartość pojawi się na założonym przez nas rachunku. Fizycznie złoto znajduje się w jednym ze skarbców na świecie np. w Londynie, w Hong Kongu lub w Zurychu.

Zobacz także: Leasing zamiast kredytu

Zgromadzone na koncie złoto możemy w każdej chwili sprzedać lub też poprosić o jego dostarczenie w postaci sztabek. Kupując złoto w ten sposób, kupujemy konkretne sztabki, do których jesteśmy przypisani.

Kupowanie złota poprzez „złoty rachunek” wiąże się z pewnymi opłatami. Po pierwsze, osoba która inwestuje pieniądze w zakup złota płaci prowizje od dokonywanych transakcji. Kolejne koszty to opłata magazynowa związana z przechowywaniem sztabek, w skład której wliczone jest także ubezpieczenie przed kradzieżą stanowiące mniej więcej ok. 0,01% wartości złota w skali miesiąca. Może okazać się też, że pośrednik w obrocie złotem będzie miał także inne opłaty np. za dostarczenie złota ze skarbca.

Jeśli zdecydujemy się zainwestować w złoto, do wyboru mamy kilka opcji. To czy fizycznie kupimy sztabki, monety czy inne złote przedmioty zależy w dużej mierze od ilości posiadanych przez nas funduszy.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA