REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na wzięcie kredytu hipotecznego warto zainteresować się tym, co dzieje się na rynku i zrobić wszystko, aby uzyskać jak najlepsze warunki. Zobacz jak to zrobić.

W euro taniej

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotówkach już od jakiegoś czasu utrzymuje się na poziomie powyżej 7%. Niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić.

REKLAMA

Na niższe oprocentowanie możemy liczyć rozważając wzięcie kredytu w euro. Średnia, rzeczywista roczna stopa oprocentowania takich zobowiązań (RRSO), wynosi na chwilę obecną poniżej 6%. Niższe oprocentowanie to także mniejsze koszty związane ze spłatą kredytu. W przypadku pożyczek w euro, średnie oprocentowanie wynosi ok. 0,15%. Wiąże się to ze spadkiem rynkowych stóp procentowych w strefie euro.

Wszystkie banki najchętniej udzielają kredytów w rodzimej walucie. Kredyt w euro zazwyczaj przyznawany jest osobom, które mają kilkukrotnie wyższe dochody, niż przeciętne lub też zarabiają w tej walucie. 

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

Kredyty walutowe

REKLAMA

Osoby, które chcą wziąć kredyt pod hipotekę, niestety mają ograniczone możliwości. Na rynku jest coraz mniej kredytów w walutach obcych. Kredytów we franku szwajcarskim praktycznie już nie ma. Kredyt w euro można wziąć już tylko w nielicznych bankach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każda z instytucji finansowych na swój sposób przeprowadza własną selekcję klientów, którzy chcą podjąć się wzięcia kredytu w euro. Na taki kredyt mogą liczyć jedynie osoby, które zarabiają miesięcznie ponad 10 tys. zł.

Dla większość potencjalnych klientów banków, którzy są zainteresowani kupnem nieruchomości – mogą „wybierać” tylko spośród kredytów dostępnych w PLN.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Choć, według niektórych źródeł, ceny nieruchomości nie osiągnęły jeszcze swoich minimalnych poziomów, to ich wysokość znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat. Dla osób, które poszukują okazji na rynku nieruchomości jest to dobry czas na zakup mieszkania lub domu.

Na przykład chcąc kupić mieszkanie w Warszawie przy Rondzie Wiatraczna, można kupić nowe, wykończone mieszkanie już od 6 000 zł/mkw.

Zobacz także: Stopy procentowe bez zmian

REKLAMA

Na takie ceny możemy liczyć tylko w lokalizacjach bardziej oddalonych od centrum miasta. Z kolei na popularnym Mokotowie ma  jednym z osiedli można kupić mieszkanie nawet za 6200 zł/mkw. To najniższa jak dotąd stawka w tej dzielnicy na rynku pierwotnym.   

Wiele banków próbuje na różne sposoby zachęcić do siebie klientów. Dlatego też szukając odpowiedniego banku, który udzieli nam kredyt, warto dokładnie rozejrzeć się na rynku kredytowym i skorzystać z możliwości wyboru różnych kredytów czy oferowanych promocji, a także spróbować negocjować warunki tego wybranego kredytu.

Banki walcząc o klientów wprowadzają różne oferty np. cross-selling (w ramach tzw. sprzedaży wiązanej). Jeśli zdecydujemy się na takie produkty bankowe jak nowe konto osobiste, karta kredytowa, w niektórych bankach będziemy mogli wynegocjować lepsze oprocentowanie i zbić marżę kredytu hipotecznego nawet do zera. Tak obniżona stawka obowiązuje jednak tylko przez okres 1 roku. W ramach promocji wiele banków oferuje kredyty hipoteczne z 0 proc. marżą, ale tylko w pierwszym roku spłacania kredytu. Mimo to, oferta taka jest dość kusząca.  

Zobacz także: Ustawa o kredycie konsumenckim – co zmieniła?

Uprzywilejowane zawody

Niektóre osoby starające się o kredyt hipoteczny są  traktowane przez banki w różny, uprzywilejowany sposób. Takie osoby dostają specjalne warunki kredytowe. Wiele banków faworyzuje np. niektóre zawody np. lekarzy, prawników, nauczycieli czy architektów. Mogą oni liczyć na uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosku, a także korzystniejsze warunki pożyczki.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Każdy bank ma inną listę faworyzowanych zawodów. Niektóre banki do zawodów uprzywilejowanych zaliczają m.in. farmaceutów, rehabilitantów, naukowców czy urzędników państwowych.

Dla niektórych banków wystarczy, że dana osoba wykonuje zawód z preferowanej listy zawodów i będąc np. lekarzem pracuje w szpitalu. Inne wymagają prowadzenia własnej praktyki, czyli posiadania kancelarii albo gabinetu.  

Dla takich osób przygotowane są specjalne procedury uproszczające wzięcie kredytu. Ułatwienia mogą polegać na przykład na skróceniu okresu, z którego brane są dochody do obliczenia zdolności kredytowej. Dla niektórych banków wystarczą jedynie oświadczenia o zarobkach, co oznacza, że nie muszą przedstawiać dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów takich jak PIT-y czy wciągi z konta.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Jednak na rynku, tylko dwa banki posiadają lepszą ofertę cenową dla osób, które wykonują zawody zaufania publicznego. Są to Raiffeisen obniżający marżę o 0,05 pkt proc. w stosunku do warunków standardowych i ING, który umożliwia wybór pomiędzy obniżką marży o 0,2 pkt proc. a obniżką prowizji o 0,5 pkt proc.

Żródło: Rogowski Development

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    REKLAMA

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    REKLAMA

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA