reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kto dostanie kredyt w euro?

Kto dostanie kredyt w euro?

Kredyty w euro są coraz trudniej dostępne. Żeby uzyskać kredyt w euro trzeba wykazać się całkiem sporym dochodem. Kto dostanie kredyt w euro, a kto obejdzie się smakiem?

Kredyt w euro możemy uzyskać jeszcze w 11 bankach. Jednak po bliższym przyjrzeniu się ofercie okazuje się, że trzy z nich pożyczą euro tylko osobom zarabiającym w tej walucie. Taki warunek musimy spełnić, jeśli chcemy wziąć kredy w Alior Banku, w BOŚ i w Pekao SA.

Dodatkowe ograniczenia

Kredyt w euro możemy zaciągnąć w: BZ WBK, Polbanku, Raiffeisen, Nordei, Deutsche Banku, Getin Noble Banku, mBanku, MultiBanku. Ale już tylko mBank, MultiBank i BZ WBK nie stawia dodatkowych wymagań. Jednak mimo to musimy pamiętać, że nawet w tych bankach obowiązują standardowe ograniczenia dotyczące zaciągania wszystkich kredytów, także w złotych i ograniczenia narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja wydała rozporządzenie, w którym nakazała udzielanie kredytów walutowych pożyczkobiorcom, którzy są w stanie płacić ratę nie przekraczającą 42% ich dochodu netto – wysokość zarobków nie ma tu znaczenia, liczy się tylko odpowiednia proporcja. Dla porównania rata klientów zaciągających kredyt w złotych nie może przekroczyć 50% dochodu netto, w przypadku osób zarabiających poniżej średniej krajowej i 65% dla osób otrzymujących wynagrodzenie powyżej średniej. Komisja dodatkowo zaleca, aby do wyliczenia kredytu w walucie zwiększyć kwotę kapitału o 20% i przyjąć wyższą stopę procentową – przynajmniej taką, jak dla kredytu w złotych. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Oprócz rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego pozyskanie kredytu w euro utrudniają również same banki. Nordea i Deutsche Bank wymagają dochodu netto na poziomie min. 12 tysięcy złotych. Getin Noble Bank oczekuje dużo niższej kwoty, a mianowicie 6,8 tys. zł brutto na całe gospodarstwo domowe. Natomiast w Raiffeisen Banku przynajmniej jedna osoba w domu musi wykazać się dochodem min. 3 tys. zł netto. W przypadku jednego kredytobiorcy (singla) jest to min. 5 tys. zł, co ciekawe takie same warunki w tym banku trzeba spełnić dla kredytu w złotych.

Zobacz także: Nowa Ustawa o kredycie konsumenckim

Różnice

W związku z ograniczeniami w sposobie udzielania kredytów w euro, kredyt złotówkowy pod pewnymi względami stał się bardziej atrakcyjny. Przede wszystkim 3-osobowe gospodarstwo domowe z dochodem netto o wysokości 5 tys. zł w euro może otrzymać pożyczkę mniejszą aż o 149 tys. Dodatkowo większość banków wymaga też wkładu własnego, na poziomie od 5% do 30% w zależności od banku. Bez wkładu własnego kredyt udzielą tylko Raiffeisen Bank, mBank i MultiBank. W przypadku kredytu złotówkowego możemy liczyć również na niższą marżę. Dlatego, jak się okazuje banki udzielają kredytów w euro, ale nie dostanie ich każdy, kto o to poprosi.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Euro. Fot. Fotolia
Euro. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama