reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kto dostanie kredyt w euro?

Kto dostanie kredyt w euro?

Kredyty w euro są coraz trudniej dostępne. Żeby uzyskać kredyt w euro trzeba wykazać się całkiem sporym dochodem. Kto dostanie kredyt w euro, a kto obejdzie się smakiem?

Kredyt w euro możemy uzyskać jeszcze w 11 bankach. Jednak po bliższym przyjrzeniu się ofercie okazuje się, że trzy z nich pożyczą euro tylko osobom zarabiającym w tej walucie. Taki warunek musimy spełnić, jeśli chcemy wziąć kredy w Alior Banku, w BOŚ i w Pekao SA.

Dodatkowe ograniczenia

Kredyt w euro możemy zaciągnąć w: BZ WBK, Polbanku, Raiffeisen, Nordei, Deutsche Banku, Getin Noble Banku, mBanku, MultiBanku. Ale już tylko mBank, MultiBank i BZ WBK nie stawia dodatkowych wymagań. Jednak mimo to musimy pamiętać, że nawet w tych bankach obowiązują standardowe ograniczenia dotyczące zaciągania wszystkich kredytów, także w złotych i ograniczenia narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja wydała rozporządzenie, w którym nakazała udzielanie kredytów walutowych pożyczkobiorcom, którzy są w stanie płacić ratę nie przekraczającą 42% ich dochodu netto – wysokość zarobków nie ma tu znaczenia, liczy się tylko odpowiednia proporcja. Dla porównania rata klientów zaciągających kredyt w złotych nie może przekroczyć 50% dochodu netto, w przypadku osób zarabiających poniżej średniej krajowej i 65% dla osób otrzymujących wynagrodzenie powyżej średniej. Komisja dodatkowo zaleca, aby do wyliczenia kredytu w walucie zwiększyć kwotę kapitału o 20% i przyjąć wyższą stopę procentową – przynajmniej taką, jak dla kredytu w złotych. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Oprócz rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego pozyskanie kredytu w euro utrudniają również same banki. Nordea i Deutsche Bank wymagają dochodu netto na poziomie min. 12 tysięcy złotych. Getin Noble Bank oczekuje dużo niższej kwoty, a mianowicie 6,8 tys. zł brutto na całe gospodarstwo domowe. Natomiast w Raiffeisen Banku przynajmniej jedna osoba w domu musi wykazać się dochodem min. 3 tys. zł netto. W przypadku jednego kredytobiorcy (singla) jest to min. 5 tys. zł, co ciekawe takie same warunki w tym banku trzeba spełnić dla kredytu w złotych.

Zobacz także: Nowa Ustawa o kredycie konsumenckim

Różnice

W związku z ograniczeniami w sposobie udzielania kredytów w euro, kredyt złotówkowy pod pewnymi względami stał się bardziej atrakcyjny. Przede wszystkim 3-osobowe gospodarstwo domowe z dochodem netto o wysokości 5 tys. zł w euro może otrzymać pożyczkę mniejszą aż o 149 tys. Dodatkowo większość banków wymaga też wkładu własnego, na poziomie od 5% do 30% w zależności od banku. Bez wkładu własnego kredyt udzielą tylko Raiffeisen Bank, mBank i MultiBank. W przypadku kredytu złotówkowego możemy liczyć również na niższą marżę. Dlatego, jak się okazuje banki udzielają kredytów w euro, ale nie dostanie ich każdy, kto o to poprosi.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Euro. Fot. Fotolia
Euro. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama