reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Kto może sobie pozwolić na kupno domu za 800 tysięcy złotych sfinansowanego przez kredyt hipoteczny? Jakim trzeba wykazać się dochodem, by uzyskać kredyt na dom za 800 tysięcy złotych? Czy trzeba mieć wkład własny? Czy są inne wymagania?

Kredyt na dom za 800 tysięcy złotych to w dalszym ciągu rzadkość. Niewiele osób zaciąga kredyt powyżej 500 tysięcy złotych. Inna kwestia jest też taka, że niezbyt duża grupa ludzi może sobie pozwolić na kredyt na tym pułapie. Dane zawarte w raporcie AMRON-SAFRiN publikowanym przez Związek Banków Polskich pokazują, że w ostatnim kwartale 2011 roku tylko ok. 6,3 proc. przyznanych kredytów wynosiło minimum 0,5 mln zł. A jedynie 0,74 proc. pożyczek mieszkaniowych zostało udzielonych na kwotę powyżej 1 mln zł. Wartości te uwidoczniają to, że znikoma ilość Polaków finansuje drogie nieruchomości kredytem mieszkaniowym.

Kto dostanie kredyt?

Kredyt hipoteczny opiewający na 800 tysięcy złotych można otrzymać przedstawiając udokumentowane dochody na poziomie od 12 tysięcy złotych netto do 20 tysięcy złotych netto – kwota zależna jest od banku, od okresu spłaty i waluty, w jakiej chcemy pozyskać kredyt. Bank w takim przypadku bierze pod uwagę miesięczne wydatki, dodatkowe zobowiązania, źródło uzyskiwania dochodu, a także historię kredytową.

Zobacz także: Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy

Dodatkowo uzyskanie kredytu utrudnia rekomendacja SII opracowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z jej założeniami banki mogą wyliczać zdolność kredytową z uwzględnieniem maksymalnego okresu spłaty przez 25 lat, nawet jeśli w rzeczywistości czas ten będzie dłuższy. Ma to zasadniczy wpływ na wzrost wysokości dochodu, jakim musimy się wykazać.

Zobacz także: Kredyt na energooszczędny dom

Negocjacje z bankiem

Dla banków osoby chcące zaciągnąć kredyt w wysokości 800 tysięcy złotych wcale nie muszą być pożądanymi klientami. Chyba, że bank uzależnia marżę kredytu od osiąganych dochodów, a wcale nie musi tak być. Chętnych do pożyczenia takiej dużej kwoty nie jest zbyt wielu, dlatego banki nie mają przygotowanej dla nich osobnej uatrakcyjnionej oferty. Według danych analityków serwisu Comperia.pl, oprocentowanie standardowych kredytów udzielanych w wysokości 800 tys. zł bez wkładu własnego na 25 lat w złotych wynosi teraz w przypadku najlepszych ofert 7–7,25 proc. Nie odbiega znacząco od oprocentowania kredytów na niższe kwoty. Miesięczna rata przy takim kredycie to ok. 5350–5550 zł. Oprocentowanie można obniżyć decydując się na cross selling, czyli dodatkowe produkty banku, takie jak np. otworzenie rachunku w banku, wyrobienie karty kredytowej i zobowiązanie się do wpływów na konto w konkretnej, minimalnej kwocie. Warto też poszukać banku, który nie pobierze prowizji od udzielenia kredytu – choć to akurat może być trudne.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Lepsze warunki uzyskamy też wnosząc wkład własny. Przy uruchomieniu 50% wartości nieruchomości ze środków własnych obniżmy oprocentowanie nawet o 2 punkty procentowe.

Tak wysoki kredyt to również zwiększone ryzyko dla banku, w razie potrzeby nieruchomość wartą 800 tysięcy złotych będzie mu trudniej sprzedać niż najczęściej wybierane lokale. Z tego też powodu banki często decydują się na dodatkowe zabezpieczenia.

Źródło: BARC Warszawa S.A.

Zobacz także: Zdolność kredytowa – czy będzie jeszcze spadać?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama