reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem – czy to możliwe?

Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem jest możliwa. Wbrew pozorom nie musi to być skomplikowana transakcja. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych formalnościach. Jak sprzedać mieszkanie z niespłaconym kredytem?

Kupno mieszkania w większości przypadków wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Jednak często właściciele decydują się na sprzedaż nieruchomości jeszcze przed spłatą zobowiązania. Na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej takich ofert.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Zdecyduje bank

Jeżeli kredytobiorca chce sprzedać mieszkanie z niespłaconym kredytem, musi uzyskać zgodę banku, który udzielił pożyczki, i jego opinię o przebiegu spłaty (koszt ok. 50 zł). Takiej opinii zażąda również bank nabywcy zainteresowanego mieszkaniem na kredyt.

Co z hipoteką?

Kupując mieszkanie obciążone kredytem, klient może wybierać spośród wszystkich banków, nie jest przypisany do banku, który udzielił kredytu właścicielowi nieruchomości. W akcie notarialnym musi znaleźć się informacja, że kwota kredytu zostanie przelana do dwóch adresatów:

- do banku z tytułu spłaty zobowiązania

- do dotychczasowego właściciela mieszkania.

Kiedy bank otrzyma pieniądze, wystawia zaświadczenie, że dług został uregulowany, a następnie usuwa hipotekę z księgi wieczystej. Kupujący jako przyszły właściciel może już starać się o nowy wpis do księgi. Koszty wypisu i wpisu najlepiej podzielić pomiędzy strony transakcji.  

Hipoteka nie jest związana z właścicielem, a z konkretną nieruchomością.

Kredyt walutowe

W przypadku kredytów walutowych bank przelicza zadłużenie na złotówki. Robi to według zasad zapisanych w regulaminie oraz w umowie kredytowej. Wysokość kursu ustalana jest na dzień spłaty kredytu. 

Zobacz także: Przekredytowanie – jak go uniknąć?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama