| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ceny benzyny mogą być niższe?

Ceny benzyny mogą być niższe?

Ceny benzyny mogą być niższe? Jest szansa na ich obniżkę bez naruszania unijnych wymogów. Jednak nie zanosi się na zmiany w wysokości cen paliw. Dlaczego?

Unia Europejska narzuca każdemu państwu członkowskiemu wysokość podatków składających się na cenę paliwa. Zgodnie z europejskimi wymogami minima te wynoszą 359 euro za 1000 l benzyny bezołowiowej i 330 euro dla oleju napędowego. Do ustalenia wysokości cen paliw w Polsce wykorzystuje się średni kurs euro na 1. roboczy dzień października poprzedniego roku, ustalony przez EBC (Europejski Bank Centralny). Jak wynika z obliczeń, polski rząd ma możliwość obniżenia akcyzy na paliwo, która jest obecnie o 9 gr wyższa niż minimum europejskie. Po doliczeniu podatku obniżka mogłaby wynieść nawet 10 gr.

Podatki to standard

Ponad połowę ceny paliwa w Polsce stanowią podatki, na które składają się opłata paliwowa, akcyza i VAT. Podatku na paliwo nie da się uniknąć, ponieważ jest to znaczne źródło dochodu dla budżetu. W 2012 r. sama akcyza przyniesie państwu ok. 25 mld zł, a w połączeniu z opłatą paliwową i podatkiem VAT do skarbu państwa może wpłynąć łącznie ok. 41 mld zł. W tej sytuacji nawet niewielka obniżka cen paliw to dla budżetu duża strata finansowa. Wprawdzie państwo ma stałe wpływy, ale wysokie ceny paliw wywołują sprzeciw u kierowców.  

Zobacz także: Ile Polacy mają w bankach?

Pomysły na zmianę

Taka polityka rządu nie podoba się nie tylko kierowcom, lecz także opozycji. Z propozycją zmian wyszło Prawo i Sprawiedliwość. Jak twierdzi opozycja, Polska ma prawo negocjować z Unią ceny paliw, wykorzystując prawo derogacji (wyłączenie państwa członkowskiego z części wymogów wynikających z prawa wspólnotowego).  

– Tego typu działania są podejmowane w Europie za zgodą państw europejskich. – uzasadnił Jarosław Kaczyński.

Zobacz także: Kredyt na energooszczędny dom

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Benzyna. Fot. Fotolia
Benzyna. Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »