reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Dla wielu osób zakup mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego nie byłby w ogóle możliwy. Tym, którym udało się przejść przez procedury udzielania kredytu i zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu, nie pozostaje nic innego, jak spłacać kolejne raty. Z czego składa się rata kredytu hipotecznego?

Kapitał i odsetki oraz inne koszty

Rata kredytu składa się z dwóch podstawowych części: kapitału i odsetek. W przypadku kredytu zaciąganego w walucie obcej dochodzi tzw. spread. Spread to różnica pomiędzy kursem kupna (wypłaty) a kursem sprzedaży (spłaty) zaciągniętego kredytu walutowego. Powoduje on zwiększenie zarówno kapitału, jak i odsetek. Oczywiście wraz ze wzrostem kursu waluty wzrasta rata kredytu. Do kwoty kredytu może zostać także doliczona prowizja za przyznanie kredytu, która wynosi ok. 1–1,5%.

Zobacz także: Zdolność kredytowa, czyli co bank bierze pod uwagę, udzielając kredytu hipotecznego?

Ubezpieczenia

Coraz częściej banki wymagają od kredytobiorcy zawierania różnego rodzaju umów ubezpieczenia, co dodatkowo wpływa na wysokość raty kredytu. W sytuacji, gdy bank będzie kredytował powyżej 80% wartości nieruchomości, kredytobiorca zostanie zmuszony do zaopatrzenia się w tzw. ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Co do zasady, składka z nim związana pobierana jest tylko przez pewien okres (np. za 5 lat). Po upływie tego okresu nalicza się ją ponownie, o ile kredytobiorca nie spłacił kredytu do pewnego poziomu. Kolejne wymagane ubezpieczenia to ubezpieczenie od utraty pracy (w dobie kryzysu wręcz wymagane), na wypadek śmierci czy na wypadek spadku wartości nieruchomości.

Opłata za wycenę nieruchomości

Niekiedy banki wymagają oszacowania wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę z uprawnieniami. Wprawdzie czasami wykonują ją na własny koszt. Zdarza się jednak, że klient musi ją wykonać we własnym zakresie.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama