Kategorie

Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Halina Kochalska, Open Finance
Kredyt mieszkaniowy.
Kredyt mieszkaniowy.
Najlepszy złotowy kredyt mieszkaniowy na rynku, według rankingu Open Finance, posiada DB PBC. Które banki oferują najkorzystniejsze oferty kredytów w euro? Gdzie oferty kredytów zdecydowanie pogorszyły się?

Średnia marża dla kredytów złotowych obciążonych dodatkowymi produktami bankowymi, w porównaniu z rankingiem z początku października 2011 roku, wzrosła z 1,28 p.p. do 1,39 p.p. (kredyt 270 tys. zł na 90 proc. wartości nieruchomości, spłacany 25 lat, dla trzyosobowej rodziny z dochodami 6 tys. zł netto bez dodatkowych zobowiązań). Tym samym przypieczętowano trend wzrostu oprocentowania kredytów mieszkaniowych zasygnalizowany jesienią zeszłego roku. Powód: konieczność zapłacenia więcej za depozyty finansujące akcję kredytową.                 

Wyższe marże to nie jedyne restrykcje, banki podnoszą też wymagania co do wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Tak zrobiły BPH i Credit Agricole. Obniżyły LtV do 80 proc. W efekcie nie udzielą już kredytu z przykładu Open Finance i lista banków w rankingu kredytów złotowych skróciła się z 25 do 23.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Na szczęście dla klientów banki nie mówią jednym głosem. Na 14 instytucji, które zdecydowały się w ciągu ostatnich trzech miesięcy zmienić cenową ofertę, dziewięć podwyższyło marże – Alior, DnB Nord, ING BSK, Kredyt Bank, mBank, MultiBank, Pekao Bank Hipoteczny, Polbank oraz Raiffeisen. Jednocześnie aż pięć banków obniżyło marże. Zrobiły to: BGŻ (z 1,45 do 0,99 p.p.), BOŚ (z 1,8 do 1,5 p.p.), DB PBC (z 1 do 0,8 p.p.), Getin Noble Bank (z 1,59 do 1,29 p.p.), Nordea (z 1,1 do 0,95 p.p., nowa alternatywa dla oferty z programem inwestycyjnym). Dziewięć banków pozostawiło warunki bez zmian.

1 p.p. marży przy kredytach złotowych

Wciąż sporo, bo sześć banków: BGŻ, BZ WBK, Citi Handlowy, DB PBC, Euro Bank i Nordea Bank ma ofertę kredytu złotowego z marżą nie przekraczającą 1 p.p. Przy czym BGŻ i Nordea to nowi goście na jednoprocentowej liście. Od jesieni wypadły z niej natomiast: DnB Nord, ING BSK i Raiffeisen.

Gorzej z kredytami w euro

O różnorodności podejścia nie ma mowy w przypadku kredytów w euro. Tu front jest jednolity, banki albo się wycofują, albo podwyższają marże. Lista instytucji gotowych udzielić kredytu w euro trzyosobowej rodzinie z 6 tys. zł dochodu netto skróciła się w trzy miesiące z jedenastu do pięciu. A średnia marża kredytów w unijnej walucie od jesieni skoczyła z 2,21 do 3,04 p.p., czyli do poziomów sprzed dwóch lat.

Niższa zdolność kredytowa

Reklama

Wyższe marże to nie jedyna przeszkoda do pokonania przez klientów. Zainteresowani kredytami muszą też skonfrontować się z mniejszymi możliwościami kredytowymi. Zgodnie z Rekomendacją T obowiązującą od zeszłego roku, rata nie może przekroczyć połowy dochodów. Ewentualnie, jeśli są one wyższe niż średnia krajowa, rata może dochodzić do 65 proc. wpływów. Po wejściu w życie znowelizowanej Rekomendacji S, która nakazuje bankom liczenie możliwości spłaty kredytu przez 25 lat nawet gdyby trwał on dłużej, nie ma już szansy poprawiania zdolności kredytowej przez wydłużanie okresu spłaty kredytu. Banki mają też obowiązek bardziej restrykcyjnie liczyć zdolność kredytową, jeśli okres spłaty kredytu przypada na wiek emerytalny. Nawet bez „emerytalnego” zabiegu, wyłącznie z powodu skrócenia okresu spłaty zadłużenia z 30 do 25 lat, zdolność kredytowa w ostatnich miesiącach spadła o prawie 6 proc. z niemal 509 tys. zł do niecałych 481 tys. zł. Zwiększyły się też różnice w podejściu do jej obliczania. Gdy w Banku BPS trzyosobowa rodzina z 6 tys. zł dochodu netto otrzyma 565 tys. zł kredytu, w mBanku i MulitiBanku może liczyć najwyżej 391 tys. zł.

Rekomendacja S jest jeszcze bardziej dokuczliwa dla kredytów w euro – pozwala, aby rata dochodziła maksymalnie do 42 proc., bez względu na wysokość dochodów klienta. Efekty skrócenia okresu spłaty i mniejszego udziału raty w dochodach mocno dotknęły zdolność kredytową przykładowej rodziny. Jej możliwości spadły w ciągu kwartału aż o 30 proc. z  435,5 tys. zł  do 302 tys. zł.

Zobacz także: Wyższe marże – w których bankach?


Kredyt w złotych – w którym banku najlepszy?

Reklama

Zwycięzcą rankingu Open Finance, tak jak jesienią, ponownie został DB PBC. Bank zdobył 7,9 pkt. na 10 możliwych. W DB PBC można dostać kredyt z 0,8 p.p. marży i bez prowizji. Bank oczekuje w zamian założenia konta i używania karty kredytowej. Chce także, aby klient uczestniczył w programie inwestycyjnym ze składką 180 zł miesięcznie, klient w zamian ma ratę niższą o blisko 50 zł (1705 zł). Oferta jest obecnie atrakcyjniejsza niż jesienią, bo bank za cross-sell z programem inwestycyjnym jest gotów obniżyć marżę aż o 0,3 p.p., podczas gdy wcześniej dawał za to upust w wysokości 0,1 p.p. Na korzyść DB PBC przemawia również wielkość sprzedaży, a także możliwość wydłużenia kredytu do 40 lat i zadłużenia się również na 100 proc. LtV. Odpadła już niestety możliwość przewalutowania, ponieważ bank dedykuje kredyty w euro osobom z dochodami wynoszącymi co najmniej 12 tys. zł. Żeby w DB PBC dostać przedstawiany kredyt, przykładowa rodzina powinna zarabiać co najmniej 4,4 tys. zł. Średnia na rynku to niecałe 4,3 tys. zł.

Drugą pozycję w naszym rankingu kredytów złotowych zajął bank Pekao, jeden z czołowych banków pod względem sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Bank zdobył 7,8 na 10 punktów. Jego propozycja to brak prowizji i 1,29 p.p. marży. Warunkiem niższego oprocentowania jest założenie konta, przyjęcie kart debetowej i kredytowej lub opłacenie w Pekao ubezpieczenia nieruchomości. Zniżkę 0,1 p.p. klient otrzymuje za udział w programie inwestycyjnym ze składką po 100 zł miesięcznie na każde 100 tys. zł kredytu. Bank zrezygnował natomiast z ubezpieczenia spłaty kredytu ze składką w wysokości  2 proc. zadłużenia. W 2011 roku to ubezpieczenie było właśnie biletem do niższej, wynoszącej 1,29 p.p. marży. Zaletą Pekao jest liberalne podejście do zdolności kredytowej. Jako jeden z nielicznych gotów jest udzielić opisywanego kredytu trzyosobowej rodzinie już przy dochodach wynoszących 3450 zł.

Zobacz także: Mniejsze raty kredytów we franku?

Na trzecią pozycję wspiął się BZ WBK, który zdobył 7,7 na 10 możliwych punktów. Zaletą kredytu BZ WBK z pewnością jest marża liczona od 0,99 p.p., niewysoka 2-proc. prowizja, którą bank kredytuje i niewielki cross-sell. Bank oczekuje jedynie założenia konta z wpływami min. 2 tys. zł. Przykładowej rodzinie pożyczyłby maksymalnie 451 tys. zł.

Na czwarte miejsce z drugiego spadł ING Bank Śląski i zdobył 7,5 pkt. Bank pożyczy z marżą wynoszącą 1,15 p.p. o 0,15 p.p. więcej niż w zeszłym roku. Oczekuje też 2,4-proc. prowizji, której przy 90 proc. LtV nie skredytuje. Cross-sell banku nie jest wymagający, ING BSK chce założenia konta internetowego. Liberalnie podchodzi do zdolności kredytowej, 270 tys. zł pożyczy trzyosobowej rodzinie z dochodami 3800 zł, a przy 6 tys. zł jest gotów dać kredyt przekraczający 518 tys. zł. Ale są też minusy. LtV nie przekracza 90 proc. nie ma możliwości przewalutowania ani spłaty dłużej niż 30 lat (chyba że kredyt jest niższy niż 80 proc. wartości nieruchomości).

Do pierwszej piątki weszły też Kredyt Bank i Euro Bank. Zdobyły po 7,3 pkt. Banki te mają bardziej rozbudowany cross-sell niż wyprzedzający ich konkurenci, m.in. o ubezpieczenia. Proponowane marże to odpowiednio 1,2 p.p. w Kredyt Banku i 0,99 p.p. w Euro Banku.

Zobacz także: Rata kredytu znowu rośnie?


Gdzie po najlepszy kredyt w euro?

Najlepszą ofertę kredytu w euro mają obecnie banki BRE – MultiBank i mBank. Zdobyły 8,4 pkt. na 10 możliwych. Sfinansują mieszkanie w euro przy 2,4 p.p. marży. Jednak klient musi się liczyć z wydatkami na ubezpieczenie spłaty raty i niemałe ubezpieczenie niskiego wkładu. Ale będzie też miał do czynienia z jednym z  najniższych spreadów na rynku.

Za mBankiem i MultiBankiem znalazł się Raiffeisen z pulą 7,6 pkt. Proponuje marżę 2,85 p.p. Klient musi się liczyć z zakupem sporego pakietu ubezpieczeń. Ma niższe ubezpieczenie brakującego wkładu niż zwycięzcy rankingu, ale bardziej restrykcyjnie od nich liczy zdolność kredytową. Czwartym bankiem jest BOŚ, a piątym Getin Noble Bank. I na tym koniec listy chętnych do skredytowania 90 proc. wartości nieruchomości rodzinie, która zarabia mniej niż 12–15 tys. zł. Z pożyczania euro zrezygnowały: PKO BP, Kredyt Bank, DnB Nord, Credit Agricole, a Alior, Nordea i DB PBC ostro selekcjonują klientów pod kątem grubości portfela. W ostatnich dniach sprzedaż kredytów w euro ograniczył też Polbank obniżył LtV do 80 proc., a jego oczekiwania dochodowe przekraczają 10 tys. zł.

Zobacz także: Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

W efekcie w rankingu nie ma śladu po triumfatorach oferty w euro z poprzedniej edycji: DB PBC, DnB Nord i Polbanku.

Ranking Open Finance

Open Finance punktuje wysokość marży i prowizji, kosztów dodatkowych ubezpieczeń i uciążliwość sprzedaży wiązanej. Bank może stracić lub zyskać na kosztach ubezpieczenia brakującego wkładu. Ocenia się również maksymalne LTV, maksymalny okres kredytowania, koszt przewalutowania, koszt wcześniejszej spłaty, a w przypadku kredytów walutowych również wysokość spreadu. Znaczenie ma również wielkość sprzedaży (posłużono się danymi za III kwartał 2011 roku), która jest miarą praktycznej dostępności kredytów w banku.

Dane do rankingu zostały zebrane na początku stycznia 2012 roku.

Zobacz także: Oszczędzaj na usługach bankowych

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych - podwyżka o 12,4% od 1 sierpnia 2021 r.

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - rosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

  Inflacja w Polsce w 2021 roku – co najbardziej drożeje

  Inflacja w Polsce w 2021 roku. Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia i inflacji.

  Burza, porywisty wiatr - jak zachować bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć dom

  Burza i wichura a bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy i wichury? Jak zabezpieczyć dom? Gdzie najlepiej schronić się przed burzą? Jak zachować się podczas burzy w górach, na otwartej przestrzeni, nad wodą? Radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Ceny mieszkań wciąż rosną. Czy będzie jeszcze drożej?

  Ceny mieszkań. Niewystarczająca podaż lokali przy zawrotnym popycie, wciąż rosnąca inflacja i koszty budowy - jednym słowem było drogo, a będzie jeszcze drożej. Powodem kolejnych wzrostów może okazać się m.in. powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

  Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

  Pompa ciepła. Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?

  Prąd 3.0 i zmiana rozliczeń prosumentów a perspektywy dla fotowoltaiki w Polsce

  Fotowoltaika w Polsce. Ostatnie tygodnie na rynku fotowoltaiki były intensywne. Najpierw do opinii publicznej trafiła informacja o planowanych zmianach systemu rozliczeń dla prosumentów. Następnie przedstawione zostały szczegóły programu Mój Prąd 3.0. Nie zabrakło obaw o to, w jakich barwach maluje się przyszłość fotowoltaiki w Polsce. W jakim kierunku dalej będzie rozwijał się rynek oraz jakich zmian wymaga? Wyjaśniają eksperci Agnieszka Kozłowska-Korbicz oraz Krzysztof Bukała.

  Kiedy przedawniają się roszczenia o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy?

  Raty kredytu - przedawnienie. Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego ws. terminu przedawniania się roszczeń o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy – poinformowało 14 lipca 2021 r. biuro rzecznika. Rzecznik Finansowy zaobserwował istotną rozbieżność w orzecznictwie w tym zakresie.

  Ulgi w podatku dla "zielonych" budynków

  Zwolnienia z podatku od nieruchomości "zielonych" budynków. Co najmniej przez rok katowickie budynki z zielonymi dachami, fasadami lub tzw. ogrodami wertykalnymi będą całkowicie lub częściowo zwolnione z podatku od nieruchomości - zakłada przygotowany przez Urząd Miasta projekt. Samorząd chce premiować tych, którzy przyczyniają się do zazieleniania miasta.

  Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu co do przyszłości gospodarki

  Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu Polaków co do przyszłości polskiej gospodarki - ocenił Leszek Skiba prezes Pekao SA. Dodał, że dla utrzymania stabilności gospodarczej ważne jest zachowanie złotego i niewstępowanie do strefy euro.

  Szybki wzrost cen domów jednorodzinnych

  Domy jednorodzinne. Szybki wzrost cen mieszkań podbija ceny za domy jednorodzinne. Podbija je nie tylko popyt i inflacja, ale też nasze coraz wyższe oczekiwania dotyczące zastosowanych rozwiązań, takich jak panele czy pompy wodne.

  Powierzchnie biurowe - jakie trendy obowiązują?

  Powierzchnia biurowa. Z powodu pandemii pracodawcy będą musieli zaoferować pracownikom rozwiązania zachęcające ich do przychodzenia do biur - uważają eksperci CBRE. Ich zdaniem biuro powinno m.in. oferować komfortową przestrzeń do pracy, zapewniać miejsce do relaksu i obniżać poziom stresu.

  Home staging przy sprzedaży nieruchomości. Czy to się opłaca?

  Home staging to wizualne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży bądź do wynajmu. Jego celem jest atrakcyjne zaaranżowanie wnętrza, podkreślenie jego unikalnego charakteru aby wzbudzić zainteresowanie jak największej liczby poszukujących dany rodzaj nieruchomości. W wyniku działań home stagingu powinno się uzyskać szybszą sprzedaż lub wynajem nieruchomości za możliwie najwyższą cenę. Dzieje się tak dlatego, że ludzie “kupują oczami” i niestety wiele osób nie potrafi sobie pewnych rzeczy wyobrazić. Muszą je zobaczyć. Dlatego stosowanie technik home stagingu pozwoli zmienić wygląd nieruchomości z "do mieszkania" na "do sprzedania". Nieruchomość przygotowana do sprzedaży lub wynajmu staje się miejsca przyjaznego dla aktualnych lub wcześniejszych mieszkańców produktem atrakcyjnym dla nabywców.

  Kredyty mieszkaniowe (lipiec 2021 r.) - zdolność kredytowa, oprocentowanie

  Kredyty mieszkaniowe. Lipiec 2021 r. przyniósł nowe regulacje rynku kredytów mieszkaniowych (hipotecznych). W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją.