reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów hipotecznych: podsumowanie i prognozy

Rynek kredytów hipotecznych: podsumowanie i prognozy

Rynek kredytów hipotecznych w ostatnim czasie musi podporządkować się licznym zmianom. Rekomendacja S praktycznie pozbawi nowych kredytobiorców dostępu do kredytów w obcych walutach, a klienci, którzy spłacają kredyty w złotówkach, narażeni są na dalszy wzrost oprocentowania. Co wydarzy się na rynku kredytów hipotecznych w 2012 r.?

Nowe kredyty

Ostatnie tygodnie 2011 r. stały pod znakiem oczekiwania na wejście w życie nowelizacji Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawi ona, że podczas wyliczania zdolności kredytowej klienta banki będą musiały wziąć pod uwagę 25-letni okres spłaty pożyczki i to bez względu na rzeczywiste parametry kredytu. Na dodatek pojawiło się ograniczenie dotyczące wysokości raty, która w przypadku kredytu walutowego nie może przekraczać 42 proc. dochodów netto. Te zmiany spowodują spadek zdolności, w niektórych przypadkach może on przekroczyć nawet 30 procent. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zdolność kredytowa spada już od początku 2011 r., bo banki sukcesywnie wprowadzały nowe regulacje w życie. Rzeczywiste zmiany mogą więc nie być aż tak drastyczne.
Drugą obawą klientów jest spadająca dostępność kredytów walutowych. Franków praktycznie już nie pożyczymy, a teoretycznie dostępne w kilkunastu bankach euro znika bardzo szybko. Nie ma tygodnia, by któryś z banków nie poinformował, że wycofuje się z udzielania kredytów w obcych walutach.

Zobacz także: Banki rezygnują z lokat antypodatkowych

Kredyty spłacane

Trudno o dobre wiadomości dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych. Ich oprocentowanie uzależnione jest od stawki WIBOR, która w grudniu kontynuowała wzrost i zamiast 4,95 wynosi już 4,99 procent. W ciągu kwartału wzrosła o 23 pkt. bazowe, co oznacza ratę kredytu wyższą o ok. 15 zł na każde 100 tys. zł kredytu (wzrost o 2,5 proc.). Szansą na ulgę dla kredytobiorców są oczekiwane w 2012 r. obniżki stóp procentowych.

Zobacz także: W 2012 r. nie będzie kredytów w euro?

Nadal spada oprocentowanie kredytów w euro, w grudniu EURIBOR 3M stracił 8 pkt. bazowych. Ale jeszcze lepszą wiadomością jest spadek kursu euro, które w ciągu miesiąca znów staniało poniżej poziomu 4,40 zł. Efektem połączenia obu tych czynników jest rata kredytu w euro niższa o ok. 20 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia.

Zobacz także: Kredyty mieszkaniowe już zdrożały?

Ustabilizowała się także sytuacja jeśli chodzi o kredyty frankowe. LIBOR CHF praktycznie się nie zmienia, a wahania kursu CHF/PLN są teraz dużo niższe niż przed kwartałem. Od wrześniowej deklaracji Szwajcarskiego Banku Narodowego o pilnowaniu kursu franka w stosunku do euro, kurs CHF/PLN praktycznie nie opuszcza przedziału 3,50–3,70. Pod koniec grudnia usadowił się dokładnie w jego połowie i obniżył ratę w stosunku do tej z końca listopada o kilkanaście złotych na każde 100 tys. zł kredytu.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka – dodatkowe pieniądze dla emeryta

Źródło: Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek kredytów hipotecznych w ostatnim czasie musi podporządkować się licznym zmianom.
Rynek kredytów hipotecznych w ostatnim czasie musi podporządkować się licznym zmianom.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama