reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Starasz się o kredyt? Przygotuj się do rozmowy z bankiem

Starasz się o kredyt? Przygotuj się do rozmowy z bankiem

Starasz się o kredyt hipoteczny? Przygotuj się do rozmowy z bankiem. Od tego może zależeć, czy dostaniesz kredyt. O czym warto pamiętać podczas rozmowy z bankiem?

Podstawowe kwestie dla oceny zdolności kredytowej to przede wszystkim bezwzględna wysokość zarobków, czas przepracowany w danym miejscu i liczba osób pracujących w gospodarstwie domowym. Jeśli chodzi o poziom wydatków to duże znaczenie ma sama liczba członków rodziny oraz wyciągi z rachunków bankowych. Do obniżenia zdolności może przyczynić się zadłużenie na kartach kredytowych. Poza tym warto pamiętać, że do miesięcznych kosztów dodawana jest wysokość czynszu przyszłego lokalu mieszkalnego. Tzw. ocena scoringowa stosowana przez banki obejmuje także inne kwestie, a jej ostateczny wynik może zależeć od czynników, które na pierwszy rzut oka mogłyby się wydawać nieistotne. Jako przykład można tutaj wymienić numer telefonu podany przez potencjalnego kredytobiorcę. Wpisanie numeru stacjonarnego zamiast numeru telefonu komórkowego wpływa na zwiększenie wiarygodności klienta w oczach banku i tym samym uzyskanie wyższej ostatecznej oceny scoringowej. W trakcie rozmowy z przedstawicielem instytucji finansowej należy więc dokładnie przemyśleć odpowiedź na każde nawet błahe pytanie, ponieważ może to mieć wpływ na ostateczną decyzję.

Zobacz także: Czy dostaniesz kredyt hipoteczny w 2012 r.?

Należy także dobrze przemyśleć termin złożenia wniosku kredytowego. Problemem, na jaki można tutaj natrafić, jest stosowany w niektórych bankach wymóg przedstawienia deklaracji PIT-11. Może to stanowić kłopot dla klientów, którzy postanowili złożyć wniosek w styczniu lub w pierwszej połowie lutego, kiedy dokumenty te jeszcze do nich nie dotarły. Poza tym przed rozmową warto także sprawdzić, jaka była ostatnia data zameldowania na pobyt stały. Dzisiejsze dowody osobiste nie zawierają takiej informacji. W niektórych bankach może być również wymagane podanie poprzedniej daty zameldowania, jeżeli jego zmiana nastąpiła  w ciągu ostatnich pięciu lat.

Zobacz także: Rekomendacja S ograniczy dostęp do kredytów w 2012 r.

Warto też pamiętać o tym, że bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu będzie starał się dokładnie „prześwietlić” każdego wnioskodawcę. Oprócz prześledzenia historii spłat dotychczasowych zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej mogą zostać sprawdzone nasze konta na portalach społecznościowych. Mimo że instytucje finansowe nie przyznają się do tego, Internet daje możliwość zweryfikowania niektórych informacji podanych przez kredytobiorcę. Przygotowując się na rozmowę w banku, trzeba zawczasu sprawdzić, czego można się dowiedzieć, wpisując nasze imię i nazwisko w wyszukiwarce internetowej.

Zobacz także: Zamiast wynajmować mieszkanie, weź kredyt hipoteczny

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Starasz się o kredyt hipoteczny? Przygotuj się do rozmowy z bankiem. Fot. Fotolia
Starasz się o kredyt hipoteczny? Przygotuj się do rozmowy z bankiem. Fot. Fotolia

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama